Wpis z mikrobloga

Cześć, spaliła mi się karta graficzna w starym PC i szukam czegoś używanego, żeby przywrócić maszynę do życia.
Przy mojej specyfikacji goście z serwisu komputerowego doradzali mi nie brać nic lepszego niż gtx1060, natomiast znalazłem niezłą okazję z gtx1070ti droższym tylko o stówę niż gtx1060. Bardzo kuszą mnie dodatkowe dwa GB VRAMu i ogólnie lepsze osiągi tej karty, pytanie tylko czy przy reszcie specyfikacji nie zrobi się bottleneck. Mój komputer:
i7-3280 3.60ghz
16GB RAM DDR3
płyta główna gigabyte x79-ud3
zasilacz bequiet L11-CM-600W
dysk SSD od Kingstona

Co myślicie?
#komputery #sprzetkomputerowy #kartygraficzne #nvidia #pcmasterrace
  • 11
  • Odpowiedz
@RudyLemur: Dlaczego?
A i owszem nawet jak nie wykorzystasz pełni jej potencjału w tym zestawie, to cena chyba nie jest aż tak wysoka.

W przyszłości jakbyś chciał nieco zmodernizować zestaw to lepsza kara z pewnością ci się przyda.

Chyba że taka cena jest zbyt wysoka i nie chcesz wydawać na coś czego nie wykorzystasz w
  • Odpowiedz
@RudyLemur: miałem kiedyś dużo za dobrą kartę w porównaniu do procka, bottleneck był gigantyczny, ale wiesz co to dla mnie oznaczało? Że w pewnej grze mailem na każdych ustawieniach tyle samo klatek, czyli wybijałem ultra i karta chodziła na maksa. Nie bierz nic co ma mniej niż 8 GB, jak karta będzie się nudzić to zawsze możesz wybrać wyższe ustawienia, a jak będziesz miał przycinki spowodowane procesorem to i tak
  • Odpowiedz
@Slazer: czyli przy starszych konfiguracjach lepiej isc w karty graficzne z większa ilością pamięci kosztem mocy jednostki? pytam bo mam ryzena 5 5600 i 16 gb ram i właśnie szukam czegoś nie drogiego na rynku cos pomiedzy rtx 4060 8 GB lub 7600 xt 16 gb...bo zauważyłem na rożnych testach że na takich zestawach karty z 16 gb mimo że teoretycznie słabsze maja więcej FPSów niż 4060
  • Odpowiedz
@sEB-q: co masz na myśli pisząc moc jednostki? Moc karty? Z moich doświadczeń wynika że jeżeli karta nie jest kompletnym padłem, a chcesz mieć coś na dłużej to ilość ramu później zrobi różnicę. Na teraz 8 GB wystarcza, przy mniejszej ilości już są mikroprzycięcia. Mikroprzycięć nie zauważysz na filmiku z gry na YT, recenzenci też raczej się tym nie chwalą. Inna sprawa że na płytach z rebar'em (lub odpowiednikiem) ta
  • Odpowiedz
@Slazer: Akurat ja gram w podobnym przypadku, tylko odwrotnie.

Gram na dobrym CPU - Ryzen 7 5800x3D
Natomiast karta to GTX 1050 TI - czekam na premierę nowych kart graficznych by zobaczyć jakie te będą oferować wydajności i może ceny starszych kart z poprzednich generacji trochę spadną.

Gram sobie w Cyberpunka 2077 na detalach niskich ze średnimi teksturami i przycinek nie zauważyłem - całkiem spoko
  • Odpowiedz
@Slazer: Jestem zastawiony na zakup 4060 , niski pobor mocy, niskie temperatury ale była mowa wyzej o "bottleneck" wiec może być tak ze przy moim średnim kompie lepszym rozwiązaniem będzie 16 gb w 7600xt niż 8 gb w np RTX 4060 i tylko te dwie karty bo finansowo wyżej wała nie podskoczę.
  • Odpowiedz
@sEB-q: dużo też zależy w jakich rozdzielczościach planujesz grać, jak fhd to jeszcze można rozważyć 8 GB. Może też tak być że scenariusz sprzed lat się już nie będzie sprawdzał i 8 GB będzie wystarczające, ogólnie to takie trochę wróżenie.
  • Odpowiedz