Wpis z mikrobloga

Nvidia dodała 1 bilion dolarów (1000 miliardów) do swojej wartości rynkowej w ciągu ostatniego miesiąca i jest teraz warta ponad 3 biliony dolarów (3000 miliardów dolarów). Jednocześnie stała się firmą wycenianą wyżej niż Apple i obecnie pod względem wyceny jest na drugim miejscu, tuż za firmą Microsoft.

Gdybyś zainwestował $1000 w jej IPO w 1999 roku, dzisiaj miałbyś $0, ponieważ z pewnością sprzedałbyś akcje podczas jednej z jej 12 korekt o ponad 50% lub 2 korekt o ponad 85%.

#gielda #humor #nvidia #apple #technologia
anonimowy_programista - Nvidia dodała 1 bilion dolarów (1000 miliardów) do swojej war...

źródło: GPVnezTWUAANzpf

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
chwilowy hype na sprzęt do trenowania AI powiadasz?


@anonimowy_programista: Chłopie, wiesz ile NVIDIA ma przychodu, a jaką ma wycenę rynkową? Jest przeszacowana o rząd wielkości. Mieliśmy dot com boom, zaraz NVIDIA jebnie i AI boom się skończy, czyli wszystko wróci do normy. Nie neguję hype na AI, bardzo dobrze, że jest, tylko to nadal #!$%@? warte LLMy, stochastyczne papugi.
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: o bańce .com pan słyszał? Internet się nieprzerwanie rozwija (no, poddaję ostatnie 15 lat w wątpliwość) a wartość m.in. producentów sprzętu jebnęła. Czy dobrze pamiętam, że wtedy Cisco było an szczycie? Też producent sprzętu ważnego dla infrastruktury, ale jak wyszło, że każdy był wielokrotnie przeszacowany, to każdy w branży jebnął.
  • Odpowiedz
@kiciek: wyceny nvidi nie bronię. Nie mam ich akcji. Miałem jedną rozmowę w kolegą na temat pomysłu by kupić te akcje... ale $300 było dla mnie za drogo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Porównanie do .com buble może mieć sens... albo i nie. Wszystko zależy od tego, jak bardzo grube inwestycje w sprzęt AI okażą się zyskowne.

Faktem natomiast jest to, że raczej można się spodziewać u
  • Odpowiedz
Jest przeszacowana o rząd wielkości. Mieliśmy dot com boom, zaraz NVIDIA jebnie i AI boom się skończy, czyli wszystko wróci do normy.


@FuckYouTony: tak, tylko z takim podejściem omijają Cię znaczne wzrosty, taki boom może trwać naprawdę długo.

Pewnie po spadku o 30% będziesz pisał "a nie mówiłem", ignorując że wcześniej urosła o 1000% ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rynek może pozostawać nieracjonalny znacznie dłużej niż się
  • Odpowiedz
@NieBendePrasowac: jeśli porównujemy do CISCO za czasów dotcom bubble to spodziewamy się raczej spadku rzędu 88%. I to nie przesada. Gówno firemki które teraz mają wartość wyłącznie pozorną, wynikającą z hype wtedy potrafiły spaść z ponad $3000 do $9. No i tamten hype też trwał lata.

Trochę siedzę w technologiach i problem z AI mam taki, że hype jest głównie na modele językowe i generatywne AI, które nawet jak będzie
  • Odpowiedz
20 'lepsze' niż jest, to nie dostarcza zbyt dużo wartości poza zabawą.


@kiciek: jeżeli modele językowe, a zatem i wnioskowanie będzie 20x lepsze... to albo ja stracę pracę razem z milionów innych programistów... albo czeka nas boom nowych rozwiązań, które zamiast być tworzone przez lata..będą tworzone w tygodnie.
  • Odpowiedz
@kiciek: znam historię .comów. Dla przykładu, Amazon spadł chyba 90% od szczytu, a obecnie jest wielokrotnie więcej niż w szczycie bańki. Z Nvidią może być podobnie.

.comy to jednak było inne otoczenie rynkowe, przy krachu, w mojej ocenie hype na AI nie jest tak rozległy żeby z tego powodu mial się rozlać ogromny kryzys, a gdyby nastąpił to wiele spółek poleci podobnie jak NVidia.

Warto pamiętać o dywersyfikacji, a nie
  • Odpowiedz
@NieBendePrasowac: jestem przekonany, że przyszłość będzie się opierać na AI. Tylko niekoniecznie tak bardzo i tak szybko jak wydaje mi się wskazywać kapitalizacja wszystkiego z ai w nazwie.
  • Odpowiedz