Wpis z mikrobloga

@Atari_65XE: hmmm, nawalanie się kamieniami i kijami to jest bardzo stare. Biorąc pod uwagę, że robią to też szympansy, więc zaczęło się wcześnie. Rodzaj homo przyszedł już na gotowe. Narzędzia zaczęły wytwarzać australopiteki.
  • Odpowiedz
@GrimesZbrodniarz: Bardziej proce i wyrzutnie oszczepów (albo miotacze XD). Ogólnie ciekawy temat jak nisko poziomowe to jest, a jednak powoduje przepaść (podejrzewam, że jest to prekursor umiejętności odraczania - np. psy same sobie piłki nie rzucą, a nawet nie umieją zrozumieć, że muszą puścić piłkę by mogła być rzucona).
  • Odpowiedz
  • 354
@Rasteris: rewolucyjne nie jest samo rzucanie, ale cała fizjonomia do tego dostosowana. Do tego zdolność pocenia się na całym ciele, która sprawia, że można po prostu zamęczyć zwierzę.
  • Odpowiedz
@Yahoo_: fizjonomia? Co ma do tego twarz?
I to dostosowanie to nie tak hop siup. Dwunozność też miała znaczenie, mniej energii zużywasz. Pionowa postawa to wolne ręce, mniejszą powierzchnia nagrzewana przez słonce, większy zasięg widzenia. A róznymi przedmiotami to rzucają i słonie. I bardzo ważna współpraca. Ważnym kopem ewolucyjnym było też używanie ognia. Pokarm obrobiony termicznie jest łatwiejszy do strawienia. Masz więcej energii na inne aktywności. Długie białka rozpadają się
  • Odpowiedz
@Urajah: @Rasteris rzucanie było bardzo rewolucyjne, szympansy do tej pory nie ogarniają tego precyzyjnego ruchu z obrazka, są na ten temat pracę badawcze. Możecie sobie włączyć jakiś filmik z rzucaniem piłką z zoo to zobaczycie że szympansy z mięśniami roxem z MMA rzucają gorzej niż pięciolatek na boisku.
@Rasteris ludzie pierwotni uzyskują podobną zupkę tanich kalorii co z gotowania jedząc nadpsute mięso.
  • Odpowiedz
@Rasteris: oczywiście chodziło mi o budowę ciała xd. A konkretnie stosunek długości konkretnych kości, który sprawia, że ludzie mogą rzucać mocniej i celniej niż jakiekolwiek inne zwierzę. To jest tak naprawdę najbardziej unikatowa zdolność człowieka. Oczywiście sukces homo sapiens to nie wyłącznie zasługa umiejętności rzucania, ale też wysokiej inteligencji, wspomnianej umiejętności pocenia całym ciałem, a część osób sugeruje, że nawet słabej budowy ciała w porównaniu z Neandertalczykiem, która wymuszała pracę
  • Odpowiedz
A konkretnie stosunek długości konkretnych kości, który sprawia, że ludzie mogą rzucać mocniej i celniej niż jakiekolwiek inne zwierzę.


@Yahoo_: To mózg jest potężnym komputerem poruszającym tym układem kości, mięśni i ścięgien tak żeby celnie rzucić, mieć zarówno siłe jak i wielką precyzje, chodzić na dwóch nogach itp. Jak się nad tym głęboko zastanowisz to celne rzucenie kamieniem w ruchomy wymaga wielu obliczeń, przeciętny człowiek by tego na kartce nie
  • Odpowiedz
  • 8
@Yahoo_

. Ogólnie jakby nie patrzeć to jest splot dziesiątek jak nie setek szczęśliwych przypadków, które sprawiły, że człowiek był w stanie wpierw przeżyć, a potem zbudować cywilizacje


Że tak się wtrącę, bo temat ciekawy (sama dyskusja też), właśnie dlatego uważam, że nie ma w kosmosie obcych cywilizacji zbliżonych, lub znacznie bardziej rozwiniętych, niż nasza.
Po prostu jak człowiek zacznie sobie rozkładać na czynniki pierwsze od punktu "zero" całą drogę ludzkości do stanu obecnego, to nieprawdopodobnych zdarzeń, zbiegów okoliczności i szczęśliwych trafów jest tyle, że osobiście nie jestem przekonany, by podobny scenariusz miał dać się powtórzyć gdzieś
  • Odpowiedz
@Majku_ a może mógł się trafić taki przypadek? Czytałem o dinozaurach które były prawdopodobnie dość inteligentne, ale cóż... Wyginęły zanim miały szansę na swoją cywilizacje.

Delfiny też są mądre, ale wątpię by pod wodą udało się opracować jakiś wydajny system zapisu informacji więc cóż...
  • Odpowiedz
  • 9
@KakaowyTaboret
Ale właśnie w tym celu sęk, że tu potrzeba wielu przypadków na przestrzeni milionów lat.
Tak, delfiny są inteligentne, mają ficzery jak echolokacja, ale to zupełnie inna kategoria ewolucji. Podobnie z dinozaurami - ok, mogłyby być super inteligentne, ale z takimi łapkami, nie mówiąc już o braku przeciwstawnego kciuka mają zamkniętą drogę, na którą mógł wejść człowiek. Tak to widzę :)
  • Odpowiedz
@rtone: tyle, że to są nadal rzeczy, które potrafią zwierzęta. Przecież niektóre ptaki atakują ofiary z prędkością kilkuset km/h, albo koty, które potrafią robić niesamowite wygibasy z ciałem. A rzucać mocno i celnie nikt nie umie :).
@Majku_ Tylko, że patrzysz tylko na jedną stronę równania - niesamowicie małe prawdopodobieństwo. W druga strona równania jest równie imponującą - ogrom wszechświata. Inna sprawa, że nawet jeśli jakikolwiek cywilizacje istnieją to
  • Odpowiedz
@prze_galant: pocenie się pozwala chłodzić ciało w ruchu. Większość zwierząt, żeby ochłodzić ciało musi stanąć w miejscu i "dyszeć". Świnie w tym celu paplają się w błotku. A człowiek czy koń się po prostu poci. To pozwala pokonywać długie dystanse, a realnie chodziło głównie o to, żeby po prostu zamęczyć ofiarę.
  • Odpowiedz