Wpis z mikrobloga

Cześć, stoję przed wyborem specjalizacji na 2 roku studiów informatycznych.
Do wyboru mam: gamedev, AI, iot, aplikacje internetowe, cyberbezpieczeństwo

Zastanawiam się co wy byście wybrali, stojąc przed takim wyborem, patrząc na przyszłość w zawodzie, zarobki, trudność specjalizacji?

Przez te 2 lata nauki odnoszę wrazenie, ze jestem dobry ogólnie, nie mam jakichś szczególnych słabych czy dobrych stron, przez co mam większy dylemat:)
Mam nadzieję, że coś doradzicie :)

#informatyka #komputery #praca #pracait #programista15k #programowanie #specjalizacja
  • 20
  • Odpowiedz
gamedev => praca za grosze, ale za to dla pasjonatów
AI => overhyped shit
aplikacje internetowe => CRUDy
cyberbezpieczeństwo => another overhyped shit

machajacypapaj.jpg
  • Odpowiedz
Wiadomo, nigdy nie ma pewności ze bedzie się robiło w swojej specjalizacji,


@shayyyyyyyyyyya: Jak chcesz zmarnować rok (czyli ile tam trwa ta specjalizacja) siedząc tyłkiem na zajęciach i nic nie mając z tego, to też machajacypapaj.jpg. Idź na to, co wydaje ci się po prostu najlatwiejsze.
  • Odpowiedz
@shayyyyyyyyyyya: to zalezy od twojego charakteru ja np nie nadaje sie do cybersec, dla mnie to nudne jak flaki z olejem aczkolwiek jest to lukratywna gałąź IT z perspektywami na jeszcze lepsze zarobki i praktyczne zero zagrożenia ze trend sie odwróci. Musisz podumac jaki jestes i co cie tak najbardziej kreci w samym IT. Ja bym np z tej listy wybrał IoT, najblizszy moim upodobaniom, ale nie kazdemu musi to pasowac
  • Odpowiedz
Do wyboru mam: gamedev, AI, iot, aplikacje internetowe, cyberbezpieczeństwo


Zastanawiam się co wy byście wybrali, stojąc przed takim wyborem, patrząc na przyszłość w zawodzie, zarobki, trudność specjalizacji?


@shayyyyyyyyyyya: cyberbezpieczeństwo
  • Odpowiedz
o mit, teraz idzie nawet lepiej zarobić niż w webdev, znam kilku co siedzą na zagranicznych kontraktach i koszą dobry hajs


@steppenwolf12: a wiesz jaki hajs się kosi na zagranicznych kontraktach w data, AI czy ML?
  • Odpowiedz
@shayyyyyyyyyyya: Bałbym się iść w coś innego niż Data obecnie. Cyberbezpieczeństwo też się nada ale to też będzie w przyszłości pewnie zahaczało mocno o AI. W tym momencie widząc co robi Meta, Microsoft i wszyscy inni, najbliższe lata skupią się na integracji asystentów i agentów AI gdzie tylko się da. Małe firmy już zapatrują się na wdrożenie asystentów do obsługi zapytań i zamówień klientów czy to przez chat czy głosowo. Moja
  • Odpowiedz
@Bejro dzięki za tak rzeczową odpowiedź, chyba zdecyduję się na cybersec bo myślę że to dobry wybór. AI będę miał jako osobny przedmiot swoją drogą, ale też posiedzę nad tym nadprogramowo dla samego siebie. Odpuszczę AI bo u mnie z matmą cienko:/
  • Odpowiedz
Bałbym się iść w coś innego niż Data obecnie.


@Bejro: Przecież data to nie tylko AI. AI (podobnie jak BI, data science czy analiza danych) to jest tylko "frontend" rozwiązań danocentrycznych.
  • Odpowiedz
@shayyyyyyyyyyya: idź na testera manualnego / devopsa do korpo, a specjalizację wybierz najprostszą którą będziesz mógł połączyć z pracą. Bo jak się skupisz tylko na szkole to będziesz się bujał ze znalezieniem tej konkretnej niszy, w której się wyuczyłeś nawet 2 lata po skończeniu studiów albo popytaj wyżej jeśli to dobra buda to może jest jakiś profesor co załatwi ci pracę z pod lady jak będziesz miał u niego 5 albo
  • Odpowiedz
@blehblehbleh: Nie twierdzę inaczej. Mówię tylko, że warto być blisko tematów związanych z data. Jakiekolwiek analizy, BI czy AI lub data engineering są wciąż rozwojowe.
  • Odpowiedz