Wpis z mikrobloga

Autysta here i zastanawiam się na ile prawdziwe jest "czytanie z oczu". Neurotypowi często twierdzą że to potrafią i zastanawiam się na ile jest to dosłowne i na czym polega. Patrzycie na źrenice czy skórę wokół oczu? Ile można z czegoś takiego wyczytać? Można odczytać w ten sposób co sądzą zwierzęta?
#pytanie #mowaciala #psychologia
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Nessiteras_rhombopteryx: Też tego nie rozumiem, czasem też mówią, że komuś dobrze patrzy z oczu albo na podstawie zwykłego zdjęcia piszą, że ktoś jest sympatyczny, a ja patrzę, patrzę i nic takiego nie widzę. Mam wrażenie, że sobie po prostu dopowiadają różne rzeczy - ktoś się uśmiecha, więc na pewno jest sympatyczny. Tymczasem Hitler też się uśmiechał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@choochoomotherfucker: Brzmi jak wróżenie z fusów le czasem to działa. Moja mama potrafi na przykład stwierdzić że pies jest chory, jak twierdzi po oczach i potem się okazuje że faktycznie pies wymiotuje albo ma zatwardzenie. Tak się mówi że autyści mają "supermoce" a neurotypowych tez się to tyczy ;D.
Ale z tym dopowiadaniem to tez się zastanawiam, zwłaszcza kiedy mówi się o "tępym/nieskażonym myślą spojrzeniu lub wyrazie twarzy
  • Odpowiedz
@Nessiteras_rhombopteryx: moim zdaniem, im człowiek starszy, tym więcej charakteru widać w jego twarzy. Takie stare baby, co każdego muszą obgadać, podejrzliwe Grażyny, po 50 mają takie wykrzywione gęby., źle im patrzy
Bo latami trenowała mimikę żeby pokazać jaka oburzona jest i pogardliwa
Faceci też, ale częściej widać ślady nadużywania alko niż niechęć wobec bliźnich
  • Odpowiedz
@Nessiteras_rhombopteryx: @choochoomotherfucker

Z oczu można wiele rzeczy wyczytać jak np nastroj, pewność siebie lub jej brak, wrażliwość

Tyle że oczy to jeden z wielu czynników, ludzie mają skomplikowana mowe ciała i to co zakladasz z oczu musi być spojne z cala reszta.

A po zdjęciach (które ktoś sam wybrał żeby się zaprezentować) można naprawdę bardzo dużo powiedzieć o człowieku
  • Odpowiedz
@Nessiteras_rhombopteryx to takie bardziej zgadywanie... i pewności żadnej nigdy nie ma. neurotypowi (jestem nim) często twierdzą, że komuś "źle z oczu patrzy", a potem się okazuje, że to najuczciwszy człowiek w ich otoczeniu.
często też zakładają, że jak człowiek x nie patrzy innym w oczy, to ma coś do ukrycia... albo jak ma oczy rozbiegane (mówiąc, patrzy po podłodze, po ścianach, suficie) to też niby świadczy o czymś (to akurat byłoby dla ciebie dostępne do analizy, bo to są ruchy oczu, a nie "źrenice" czy "skóra wokół").

ale tak naprawdę, to tylko takie przeczucia, mające luźne przełożenie na stan faktyczny.

z drugiej jednak strony warto zauważyć, że ewolucja (dobór naturalny) na pewno faworyzował osobniki, które potrafią zidentyfikować tych, którzy chcą im zaszkodzić. ale też i tych, którzy nauczyli się ukrywać swoje się
  • Odpowiedz