Wpis z mikrobloga

Powodem, dla którego większość schodów w średniowiecznych zamkach była niezwykle wąska i "kręcąca się" w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, jest:

Ponieważ średniowieczne zamki budowano głównie jako fortyfikacje, a schody projektowano w taki sposób, aby utrudniać wrogim przedostanie się na górę.

Większość żołnierzy była praworęczna, osoby broniące się miały przewagę przed stojącym niżej wrogiem, ponieważ ci stojący niżej musieli robić niezgrabne zamachy aby uderzyć przeciwnika a góry, nieuchronnie narażając się przy tym na ataki z góry. Spiralne schody zgodne z ruchem wskazówek zegara umożliwiły również obrońcom wykorzystanie wewnętrznej ściany jako częściowej tarczy i umożliwienie im łatwego wymachiwania bronią bez przeszkadzania przez krzywiznę zewnętrznej ściany.

Schody były również celowo słabo oświetlone i zbudowane tak, aby były nierówne, co jeszcze bardziej utrudniało atakującym uzyskanie jakiejkolwiek równowagi lub pędu podczas walki o zdobycie zamku.

#ciekawostki
Castellano - Powodem, dla którego większość schodów w średniowiecznych zamkach była n...

źródło: 442415161_978074307440227_6576963580217600788_n

Pobierz
  • 39
  • Odpowiedz
  • 1
@mstasiek: bo nie mam co w życiu robić, tylko kopiować wpis, który wszyscy widzieli xD
@Gluptaki ja się dowiedziałem o tym z serii książek zwiadowcy jakieś 15 lat temu, ale jakiś post na fejsie mi się wyświetlił i uznałem, że to dość ciekawe xd
  • Odpowiedz
  • 0
@Adriian321: ale nikt nie mówi o tym, że dzięki temu miało obronić zamek, prócz ciebie xD. gdybym był na miejscu takiego żołnierza walczącego na schodach, wiedząc że wróg wtargnął do zamku, czyli zdobył mury i zamek padł, to wydaje mi się, że chciałbym zginąć z mieczem w ręku pokonując jednocześnie jak najwięcej wrogów. a taki oddział kilku żołnierzy, wydaje mi sie, że mógł powstrzymać o wiele więcej wrogów na takich schodach,
  • Odpowiedz
@Castellano: to jest często powtarzany mit. Nikt nie bronił się na schodach, gdzie miałeś mały zasięg i byłeś wyżej niż przeciwnik, co ułatwiało ciosy w nogi, a utrudniało atak na przeciwnika.

To już większą ciekawostką są podnoszone części schodów, które utrudniały drogę w górę atakującym.
  • Odpowiedz
@Castellano nie wiem skąd ale znałem tą ciekawostkę ( ͡º ͜ʖ͡º) polecam przejść się na wierze na wawelu
Tam samo wejście po schodach męczy
Co chwilę jakieś belki w stropie itd
  • Odpowiedz