Wpis z mikrobloga

#programista15k #programowanie #pracait
Z rozmów ze znajomymi i z własnego doświadczenia widzę, że rynek IT dla juniorów/wczesnych midów faktycznie poszedł dość mocno w piach, natomiast dla ludzi z expem 5+ lat ofert nadal jest sporo. Ja(niecałe 6 lat expa) znalazłem nowego pracodawcę w 3 tygodnie, mając kilka ofert w ręce, gdzie każda spełniała moje oczekiwania finansowe.

I widzę w takim razie dwa scenariusze:
- rynek dupnie całkiem, a na seniorów przyjdzie czas w drugim rzucie
albo:
- rynek odżyje za rok albo dwa, a firmy zrobią pikachu face, że nie ma dostępu do pracowników niskiego szczebla z doświadczeniem 1-3 lat do tych bardziej trywialnych robót, co kolejny raz popcha stawki dla wszystkich.

Która opcja Twoim zdaniem?

  • totalny upadek rynku IT 32.2% (48)
  • pikachu face firm za jakiś czas 67.8% (101)

Oddanych głosów: 149

  • 13
  • Odpowiedz
@Fattek: 3: rynek nie dupnie a bardziej trywialne rzeczy będzie robiło hypowane AI. Sporo rzeczy zlecanych juniorom można szybko wygenerować za pomocą ej-aja
  • Odpowiedz
  • 1
@mch0588: Tylko kto to będzie generował? Seniorzy? Jeśli tak, to będzie trzeba zatrudnić więcej seniorów żeby robili swoje + nadzorowali AI, a skąd wezmą się seniorzy w czasie, gdy przez dłuższy okres nie zatrudnia się juniorów/midów? Bo rezultat pracy AI w kontekście generowania kodu też najpierw ktoś musi być w stanie krytycznie przestudiować, zanim się z tego skorzysta.
  • Odpowiedz
@Fattek: Seniorzy, jeszcze jak :)
Juniorów też trzeba nadzorować i odpowiadać na ich pytania, nie mówię o krytycznym studiowaniu ich kodu. Nie mówię, że ej-aj to game-changer w branży ale do prymitywnych zadań się nadaje.
Przykład? Ostatnio potrzebowałem wystawić Api mocka imitującego przesyłanie danych temperaturowych. Kiedyś taki "crap" się zlecało juniorom żeby się z tym tydzień grzebali. A teraz w konsoli chata: "please generate express.js api returning smooth temerature data", "please
  • Odpowiedz
@Fattek: Rynek juniorów w IT po prostu się znormalizował i jest podobnie jak w innych branżach, tj. pracodawcy chcą zatrudniać ludzi z konkretnym doświadczeniem.

Trywialne i/plus legacy taski będą szły do Azji: Polski rynek już się zrobił drogi w relacji do tego co oferuje. Oczywiście, nie dotyczy top talentu, na który zawsze będzie ssanie.
  • Odpowiedz
  • 0
@mch0588: Rozumiem. AI to na pewno duże wsparcie pracy seniora. Sam niedawno w tydzień pracy wspartej GPT4 zrealizowałem zadania wyestymowane na 3 tygodnie. Jednak to, co opisujesz, to jest typ zadania, które można zlecić juniorowi "żeby nabrał krzepy", ale nie jest to dokładnie to PO CO juniorów się zatrudnia. Mój "scenariusz 2" raczej mówi o takiej przyszłości, gdzie seniorzy już lecą na wsparciu AI na tyle, na ile jest to możliwe,
  • Odpowiedz
@Fattek: niestety liczy się "tu i teraz". Na ten moment jest przerost zatrudnienia w IT + boost od ej-aja więc firmy nie myślą o zatrudnianiu juniorów. Jeżeli sytuacja się zmieni to znowu się otworzy "bootcampy" i tyle ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Fattek: Największy problem obecnie z tego co widzę jest w CRUDach i na froncie. Programiści zawsze obnosili się, że ich zawód to ciągłe doszkalanie się, gonienie za trendami i nauka. A jak rynek zweryfikował ich puste twierdzenia, to *pikachu* jak to nie mogę klepać tego samego w kółko do końca życia?
  • Odpowiedz
A teraz w konsoli chata: "please generate express.js api returning smooth temerature data", "please add Dockerfile and k8s yml files".


@mch0588: to niezły jesteś senior, skoro o coś takiego pytałeś chata. Już nie mówiąc że przeciętny senior, już kiedyś to robił i ma zapisane w swoim osobistym repo template i robi tylko copy paste.

Niedługo będziecie pytać chata kiedy zrobić następny oddech. Beka totalna. Jak tak dalej pójdzie to AI nie
  • Odpowiedz
tak, każdy ma każdy dowolny projekt w swoim repo xD idź się puknij głową w ścianę xD


@mch0588: gdzie napisałem że ma każdy DOWOLNY projekt w swoim repo? Po prostu od seniora oczekuje się też jakieś organizacji i kultury pracy, a za taką uważam kolekcjonowanie już raz napisanych rozwiązań w uniwersalnej wersji, po którą można sięgnąć, kiedy znów będzie taka potrzeba.
Ale czego ja wymagam od typa który nie potrafi napisać
  • Odpowiedz