Wpis z mikrobloga

Chciałbym sobie zrobić backup zdjęć i filmów. Aktualnie korzystam z chmury ale pakiety coraz droższe i zastanawiam się nad przejściem na hdd. Jaki dysk polecacie do trzymania ważnych dla mnie zdjęć i filmów. Mam tego tak z 400gb więc póki co 1tb wystarczy.
Mam kieszeń na hdd 3.5 cala więc nie potrzebuje gotowych rozwiązań typu dysk USB

Ew jakiś inny trwały sposób przechowywania danych? Płyty?

#informatyka
  • 5
  • Odpowiedz
Płyty M-Disc ale do tego potrzbujesz napęd BD, no i tam są limity pojemności per płyta (ale ja do naj-naj ważniejszych rzeczy to stosuje). Tylko warto mieć po 2 kopie, z czego jedna w fizycznie innej lokalizacji (jakiś oddalony budynek w razie pożaru). Dobre dyski to HGST.
  • Odpowiedz
@PanTokarz: Osobiście proponuję dowolny dysk (jakiś standardowy WD Blue 2TB), zgrać dane, schować. Oczywiście musisz stale mieć dwie kopie. Jedną na tym dysku, drugą na kompie. Gdy tylko coś padnie, odtwarzasz kopię. To nie daje 100% gwarancji, ale jest bardzo małe ryzyko utraty danych, przy znikomym koszcie. Te nowe dane, które się pojawiają, możesz tymczasowo pchać na mniejszą chmurę. I robić zrzucenie danych co jakiś czas, gdy się trochę tego zbierze.
  • Odpowiedz