Wpis z mikrobloga

185 + 1 = 186

Tytuł: Park Jurajski
Autor: Michael Crichton
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★
ISBN: 9788377314432
Tłumacz: Krzysztof Bednarek
Wydawnictwo: Vesper
Liczba stron: 512
Forma książki: książka
Jestem w stanie zrozumieć czemu ta książka (a raczej film) rozpoczęła boom na dinozaury, ale szczerze powiedziawszy nie ma w niej nic wyjątkowego. Pomysł jest, jak to zwykle bywa, niezły, ale wykonanie już niekoniecznie.
Zabieramy się (piszę to z perspektywy pewnych postaci) do organizacji astronomicznie kosztownego i przełomowego projektu, ale mamy też tak wąskie horyzonty i jednocześnie nałożone na oczy tak wąziutkie okularki, że wyrzucamy do kosza jakiekolwiek przejawy logiki i zdrowego rozsądku, które jednak trzeba okazywać przy pracy nad przedsięwzięciami takiego kalibru. Malcolm miał rację notorycznie cytując wujka preppersa "jak to wszystko nie #!$%@?", jedynie w znacznie bardziej wywodowy sposób. Ogólnie ludzie ciągle podejmują idiotyczne decyzje i chyba tylko czekają na okazję, żeby wepchnąć się dinożarłowi do japy.
Gdyby przymknąć oko na mrowie głupotek i głupot, to byłoby super, no ale zagadnienia związane z genetyką, komputerami, procedurami, bezpieczeństwem, zdrowym rozsądkiem, logicznym postępowaniem itd. są spłycone jak wywody polskich raperów i siłą rzeczy ciężko jest to oko przymknąć.
Przez całą książkę nie mogłem zapamiętać kto był kim z czwórki Ed, Robert, Donald (chyba prawnik) i John (bodaj szef ochrony); po prostu zlewali mi się w jedną całość, bo właściwie zajmowali się tym, czego akurat wymagała potrzeba. I nie pamiętam tak wkurzającej gówniary jak Lex, tak zidiociałego starego pierda jak Hammond, tak niekompetentnego naukowca jak Wu i tak pustego sprzedawczyka jak Nedry.
Chciałem napisać, że postacie nie są mocną stroną tej książki, ale potem pomyślałem, że dialogi również, logika wydarzeń także, a ocena z każdym krokiem malała względem pierwotnego zamysłu natychmiast po skończeniu.
Książka co najwyżej dla dużych fanów filmu, reszcie odradzam.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #parkjurajski #crichton #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Cerber108 - 185 + 1 = 186

Tytuł: Park Jurajski
Autor: Michael Crichton
Gatunek: fant...

źródło: 1089865-352x500

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Cerber108: dokładnie takie samo miałem wrażenie. Crichton się specjalizuje w takich właśnie czytadełkach, będących sensacyjną odmianą Harlequinów dla gospodyń domowych i ta konkretna pozycja w sumie nie odbiega od średniej. Lata temu tym autorem się zaczytywałem, obecnie nawet w zeszłym roku usiłowałem do jakichś jego książek wrócić (a JP był jedną z pozycji, które usiłowałem sobie przypomnieć) i choć nie jestem jakiś bardzo wybredny, nadal czytam głównie lekką beletrystykę, to
  • Odpowiedz