Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Pytanie do prawniczych mirków/siedzących na tagu #prawo lub studiujących ten kierunek, albo do prawników, jeśli na sali jest taki obecny
( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli przykładowo rodzeństwo (tylko dwójka rodzeństwa jest) zmarłej matki odziedziczyło nieruchomość, ale jedno z nich ze względu na swoje zachowanie względem matki i własnej rodziny zostało wydziedziczone z testamentu, to czy mimo tego, (bo podobno bardzo trudno jest kogoś wydziedziczyć) przysługuje jakiś zachowek? Tzn brat będzie musiał spłacić swoją siostre w takim przypadku? Czyli praktycznie i tak pół działki pójdzie pod młotek?

#pytanie #pieniadze #dziedziczenie #zachowek #prawo #polska #nieruchomosci



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Jailer
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 13
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Najpierw pytanie, czy w testamencie matka wskazała, że wydziedzicza dziecko (i wskazała przy tym tego powody), czy tylko je pominęła? Jeśli to drugie, to zachowek zasadniczo się należy. Wtedy można by się starać o uznanie takiego osobnika za niegodnego dziedziczenia, żeby pozbawić go zachowku. Jeśli to pierwsze, to czytaj dalej.

Po pierwsze, wydziedziczyć można z trzech powodów.

Art. 1008 KC

Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Tak.

To zależy, co było w testamencie. Jeśli poza wydziedziczenie spadkodawca wskazał, że całość majątku należy się drugiemu dziecku, to wtedy dla wnuków tylko zachowek wchodzi w grę, który ma formę pieniężną. Jeśli zaś w testamencie było tylko wydziedziczenie, a nie było ustanowienia spadkobiercy, to wtedy dzieci wydziedziczonego dziedziczą, tak jakby on nie dożył otwarcia spadku.

Może powiedzieć w sądzie, że spadkodawca mu wybaczył, ale musi to udowodnić.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Ale zachowek to zasadniczo wartość połowy udziału (czasem 2/3), a nie całość udziału.

Czyli rozumiem, że wydziedziczony miał dzieci, tak? Ile tych dzieci? Pełnoletnie? Pełnosprawne?

No i co w końcu w tym testamencie było? Wola by jedno dziecko całość dziedziczyło i wydziedziczenie drugiego?

W ogóle czy już było postepowanie o stwierdzenie nabycia spadku?
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @civilburger Prawnikiem nie jestem dlatego pytam ekspertów na portalu ze śmiesznymi obrazkami o rady w tej kwestii i myśle, że dziedziczą wszystkie uprawnione do tego osoby, a kwestia sprawności fizyczno-umysłowej nie ma tu znaczenia, więc nie rozumiem po co o to pytasz. Dziedziczyć może także nieletnie dziecko, a jako rzekomy prawnik czy inny student prawa powinienes tym bardziej o tym wiedzieć, niż ja random z anonima z
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:

Dziedziczyć może także nieletnie dziecko, a jako rzekomy prawnik czy inny student prawa powinienes tym bardziej o tym wiedzieć, niż ja random z anonima z portalu ze śmiesznymi obrazkami


Pytanie o wiek dzieci i pełnosprawność zadałem, bo od tego zależy wysokość zachowku. Jeśli uprawniony do zachowku jest trwale niezdolny do pracy albo uprawnionym jest zstępny (dzieci, wnuki itd.) małoletni, to wtedy zachowek wynosi 2/3 wartości udziału spadkowego, który by mu
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @civilburger Nie wiem gdzie Ty studiujesz/studiowaleś to prawo, lub jaką renome ma Twoja kancelaria jak Ty nie czytasz ze zrozumieniem w ogóle, bo we wpisie wyraźnie napisałem, że mowa jest o dwóch spadkobiercach z czego jeden ma być wydziedziczony i pytałem o prawo do zachowku w takim przypadku, a Ty gadasz od rzeczy i przytaczasz niepotrzebnie jakies paragrafy, o które nie prosiłem, bo temat nie jest o
  • Odpowiedz
Sam nie czytasz ze zrozumieniem. Chciałem doradzić, ale skoro nie rozumiesz, to nic tu po mnie.

Domy i inne budynki, to ruchomości tak dla ścisłości


xDDDDDDDDDDD
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @civilburger W dodatku niezbyt bystry, czyli nie żaden prawnik tylko zwykłym trollem jesteś

Nieruchomość: Część powierzchni ziemskiej stanowiącej odrębny przedmiot własności (grunty).

Ruchomość: Rzecz ruchoma, którą możesz przenieść/zburzyć itp itd

I nie odpisuj już, bo skończyłem z tobą rozmowe


· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Zachowek nie jest należny osobie wydziedziczonej. Wydziedziczenie ma skutek prawny jak śmierć dla wydziedziczonego. Dlatego prawo do zachowku mają teoretyczni spadkobiercy wydziedziczonego (dalej będę o nich pisać jako spadkobiercy wydziedziczonego). Zachowek to połowa tego co by dostała w przypadku spadkobrania ustawowego. Dla przykładu jeśli mamy jedynie wydziedziczenie bez wskazania pozostałych dzieci jako spadkobierców, wówczas spadkobiorcami są dzieci spadkodawcy i spadkobiercy wydziedziczonego. Jeśli w testamencie jest wskazane wydziedziczenie i przekazanie majątku
  • Odpowiedz