Wpis z mikrobloga

#rower #szosa #gravel #canyon #canyonwykopclub
Zawołam też państwo co mi pomagali w wyborze:
@Wicher27 @Rowerowy_Koziol @Vegetable_Broccoli_2 @Najmilszy_Maf1oso

Dotarł w końcu mój pierwszy gravel ( ͡° ͜ʖ ͡°) grizl 8.
Zamówiłem rozmiar 2Xl bo chłop 2m plus w XL nie wysunąłbym siodełka na wysokość na której jeżdżę. Tutaj dochodzimy do problemu nr1, usiadłem na złożone cudo i jakieś to takie wielkie się wydaje. Nie wiem czy to kwestia innej geometrii, rozmiaru kierownicy 44cm vs 40 szosa, czy tego że jest ten rower większy wymiarowo niz moja szosa canyona.
Mieliście przy swoich rowerach podobne odczucia jak zamawialiście?
Patrzyłem w rozmiarówkę i nawet jakbym zamówił XL I wysunął siodełko poza skalę dozwolona to się skróci całość i tak tylko o 2cm.
  • 19
  • Odpowiedz
@TeamBaza: to może zacznijmy od tego żebyś opisał metodologie jaką przyjąłeś przy ustawianiu wysokości siodełka. A co do szerokości kierownicy to dobiera się ją do szerokości barków, dlaczego więc w gravelu masz o 4cm szerszą?
  • Odpowiedz
  • 1
@mlek: ta sama sfitowana wysokość co w szosie i czasówce. W obydwu mam 88cm. W gravelu się jakoś wyjątkowo ustawia?

No kierownica jest szersza bo tak sobie producent wymyślił. Nie chcieli niestety w fabryce zamontować węższej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@TeamBaza: napisałeś że ten rower jest większy wymiarowo więc siłą rzeczy siodełko będzie niżej. Szczerze mówiąc wygląda mi to trochę jakbyś przestrzelił z rozmiarem ale pewnie trzeba by zobaczyć zdjęcie jak siedzisz na rowerze od boku żeby to ocenić.
  • Odpowiedz
  • 0
@mlek: przecież odległość środek osi supportu a siodełko jest stała zależna od długości twojego kopyta. Jak rozmiar rury górnej ramy ma mieć wpływ na to że mam przekrok X?
  • Odpowiedz
  • 1
Stack Gravel 644vs 640mm jeżeli dobrze zmierzyłem. Korba 175 vs 172,5 więc i tak będę musiał zmienić. Oba mostki po 100. Reach 436 vs 440. Rama oczywiście jest większa. Ale nie dało się mniejszego roweru bo bym siodełka nie miał jak wysunąć. Nowego gravela wymiany ze strony producenta. Z szosy starałem się mierzyć jak najlepiej. Ale już sama górna rura jest dłuższa 3cm
  • Odpowiedz
@TeamBaza: dużych różnic nie ma, więc po zmianie kiery i korby powinno pasować (te 2.5 mm robi różnicę). Co do odczucia, że jest większy to ta kiera, korba i może masz inaczej rurę górną poprowadzoną + może w gravelu dali szersze rurki.
  • Odpowiedz
@TeamBaza może to kwestia nieprzyzwyczajenia, jeśli do tej pory jeździłeś na mniejszym? Nie jeżdżę na szosie, ale też jestem wysoka i początkowo było "dziwnie" na nowym, dobrze dopasowanym rowerze, a nawet teraz czasami wydaje mi się, że jeżdżę mało zwrotnym czołgiem...

Możesz też być słabo rozciągnięty, pozycja na tym rowerze jest inna i czujesz dyskomfort.
  • Odpowiedz
  • 0
@Rowerowy_Koziol: @Sasanka9 ja nie rozumiem jednej rzeczy. Szosy canyona mają rozmiarówkę utrzymaną od conajmniej 10lat bo tak starą mam szosę i kupując nową 2XL mają wciąż te same wymiary. Tymczasem ten grizl jest lochą a grail ma jeszcze większe ramy a ma on być sportową opcją XD. Mi tu się coś mocno nie zgadza w logice canyona, niby gravel bardziej chilowy niż endurance a robią większe ramy XD

Co do elastyczności
  • Odpowiedz
  • 1
@Certis: odleglosc miedzy osiami to w gravelu 110cm a szosie 100cm XD Moze jeździłem długo na starym typie ramy i producenci już całkowicie zmienili wymiarowanie i rodzaj ram.
  • Odpowiedz
@TeamBaza Przy 2m miałem brać 2XL, ale zmieniłem ostatecznie na XL. Nie wiem jak wysokim trzeba być na 2XL. U mnie wysokość wychodzi jak z kalkulatora rozmiarów Canyona +0,5cm, ale sam rower wydaje się potężny, a przez to i mega wygodny. Na szosie siedzi się wąsko, jak na kupię pospawanych rurek, a tutaj jest bardziej majestatycznie.
  • Odpowiedz
@TeamBaza trudno powiedzieć, może marka nastawia się na to, że społeczeństwo jest i będzie coraz wyższe i próbuje się do tego dostosować ;)

Przyszło mi jeszcze na myśl, bo doczytałam o tej kierownicy, że może mimo wzrostu posiadasz inne proporcje niż przewidział producent np. dłuższy tułów, a krótsze ręce/nogi, i w efekcie przy szerszej kierownicy masz za krótkie ręce, żeby siedzieć poprawnie, przez co rower wydaje się za duży? U mnie był
  • Odpowiedz
@TeamBaza tak, wydawał mi się przede wszystkim sporo dłuższy, ale wcześniej miałem Marina z prostą kierownicą, więc ciężko mi porównać. Za to jak po jakimś czasie wsiadłem znowu na Marina, to on mi się wydawał dziwnie mały. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak ogólnie to wydaje mi się że w gravelach jest teraz taki trend wydłużania roweru, możesz sobie porównać jak wygląda ta i poprzednia generacja Graila albo Rondo
  • Odpowiedz
bo w czasówce jeżdżę w pozycji plaskich pleców i pełnej rotacji miednicy co mało osób ma na tyle sprawne ciało


@TeamBaza: ( )
  • Odpowiedz