Wpis z mikrobloga

Jak to możliwe że rząd wyciąga z rękawa kilkadziesiąt miliardów dla deweloperów, a nie ma pieniędzy na to żeby np. od zysku 10-20k nie pobierać podatku belki, co zachęciło by więcej osób do lokowania kapitału gdzieś indziej niż beton
Weźcie mi to wytłumaczcie bo ja tego nie rozumiem
#gielda #nieruchomosci
  • 91
  • Odpowiedz
@zeszyt-w-kratke: dokladnie, w Niemczech jak nie masz slubu i dzieci to placisz ~42-45% podatku w robocie, do tego jeszcze 26% z jakichkolwiek inwestycji, a praktycznie kazdy w cos inwestuje, ludzie kupuja akcje, zdobywaja dywidendy, zloto, nawet glupie krypto, mieszkania sa tak drogie ze wykupuja je fundusze i zwykly obywatel nie kupuje mieszkan na wynajem, bo za zycia by mu sie to nie zwrocilo
  • Odpowiedz
  • 6
@fhgd

Jak to możliwe że rząd wyciąga z rękawa kilkadziesiąt miliardów dla deweloperów, a nie ma pieniędzy na to żeby np. od zysku 10-20k nie pobierać podatku belki, co zachęciło by więcej osób do lokowania kapitału gdzieś indziej niż beton

Weźcie mi to wytłumaczcie bo ja tego nie rozumiem


Bo wydawanie 20 mld nie swoich pieniędzy na przestrzeni 10 lat to jest nic,
Ale ostatnio się zastanawiałem, że właśnie kwota 21.5 mld
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 1
@zeszyt-w-kratke: dlatego proponuję kwotę wolną od podatku 10-20k, skorzystał by na tym zwykły obywatel który oszczędza pieniądze, jak również obniżyło by to popyt na mieszkania, bo lokata czy obligacje byłyby wtedy realną konkurencją
  • Odpowiedz
@fhgd: miałby, ale raczej przeceniasz ten "napływ".

W 2023 r. krajowi inwestorzy indywidualni odpowiadali za 16 proc. obrotów na Głównym Rynku akcji GPW (-1 pp. rdr), natomiast krajowi inwestorzy instytucjonalni za 19 proc. (tyle samo co rok wcześniej). Udział inwestorów zagranicznych wzrósł o 1 pp. do 65 proc. i był historycznie rekordowym wynikiem


https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8583848,podatek-belki-od-zyskow-kapitalowych-zmiany-ministerstwo-finansow.html
zbigniew23 - @fhgd: miałby, ale raczej przeceniasz ten "napływ". 
W 2023 r. krajowi i...

źródło: podatek

Pobierz
  • Odpowiedz
@fhgd: Bo ty nie jesteś od tego, żeby ktoś ci robił dobrze. Masz tylko płacić podatki i stulić pysk! Zapytaj się raczej jak to jest możliwe dawać kredyt 0% przy stopach procentowych 5,75%? Nic innego nie przychodzi mi do głowy jak całkowite ruchanie kredyciarzy na dwa baty.
  • Odpowiedz
@fhgd: To bardziej złożony i wielowątkowy temat, to nie tak że oni tylko chcą dotować deweloperkę, to oczywiście też ale taki zastrzyk to krótkowzroczne zagranie na ,,byleby utrzymać gospodarkę", a koniec końców koszt programu będzie mniejszy.

Już tłumaczę: Po pierwsze 28 mld zł to szacunkowy koszt przez 10 lat, ale trzeba pamiętać, że w ciągu 10 lat przeżyjemy kolejny obrót koniunktury, więc znowu zejdziemy w pewnym momencie na dużo niższe stopy
  • Odpowiedz
@fhgd: Ta usuńmy jedyny podatek który dotyka najbogatszych. Przecież ten pomysł to taki sam wał jak te kredyty 0%
  • Odpowiedz
@fhgd Bo Polacy dają na to wszystko przyzwolenie robi się nas w #!$%@? już od wielu wielu lat ostatnio z tego co pamiętam to tylko ludzie wyszli protestować w sprawach takich jak cenzura obrazków w internecie i darmowa skrobanka dla każdego no i ostatnio też rolnicy ale na nich szybko napuścili społeczeństwo albo zamknęli im ryje kasa tego nie wiem ale w sprawie gdzie lekką ręką oddają miliardy z naszych pieniędzy to
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 1
@K-S-: jak tylko najbogatszych? dziś muszę oddać parę stów belki, a jestem biedakiem xd
Nie mówię też o całkowitym likwidowaniu, tylko o uldze dla zwykłych szaraków
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 2
krajowi inwestorzy indywidualni odpowiadali za 16 proc.


@zbigniew23: to teraz jeszcze sprawdź ile osób w Polsce inwestuje na giełdzie i porównaj to np z USA, wtedy przeżyjesz szok. U nas każdy pcha kasę w beton, a później narzeka że jesteśmy montownią Europy XD
  • Odpowiedz
przecież tak to dziś wygląda jak kupujesz akcje, a nie jakieś tam lokaty, sam musisz wszystko policzyć w picie


@wygryw50k: ale ja mówię o przypadku lokat i kont oszczędnościowych w przypadku kwoty wolnej od podatku belki będziesz musiał samodzielnie rozliczać też z lokat czy kont oszczędnościowych a nie tylko z akcji.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
w przypadku kwoty wolnej od podatku belki będziesz musiał samodzielnie rozliczać też z lokat czy kont oszczędnościowych a nie tylko z akcji


@zeszyt-w-kratke: w czym problem? zalogowanie się do podatki.gov i dwa kliknięcia chyba jest warte xxx zaoszczędzonych PLN?
  • Odpowiedz
@fhgd: od oszczednosci nie ma podatków, a pańśtwo kocha tylko podatki. Masz wydawać wszystko co zarobisz, nie rozumiesz? xDD Gdyby to było takie łatwe to by mogli zlikwidować podatek dochodowy (albo ustawić go niskiego i stałego dla wszystkich, przynajmniej na UoP), bo przecież jak więcej zarabiasz to i tak wydajesz na VAT itp. A jednak to nie takie proste, bo w tym kraju wątpie aby były rozsądne powody aby wydawać większą
  • Odpowiedz
co zachęciło by więcej osób do lokowania kapitału gdzieś indziej niż beton

Weźcie mi to wytłumaczcie bo ja tego nie rozumiem


@fhgd: Rządzący posiadają prywatne oszczędności w nieruchach, to interesuje ich właśnie to żeby nieruchy drożały.
Czyniąc inne formy lokat atrakcyjnymi, siłą rzeczy spowoduje to odpływ pieniędzy z nieruchów, a tego by nie chcieli.
  • Odpowiedz