Wpis z mikrobloga

#grammarnazi #jezykpolski

Czy słowo 'tudzież' jest jeszcze do uratowania? Wbrew temu co się wielu osobom wydaje, nie jest ono synonimem 'lub', czy też 'albo'. Definicja tego słowa jest następująca:

«spójnik łączący współrzędne części zdania i zdania współrzędne; a także, i, oraz»


Czyli np. zdanie: "Muszę zabrać na mecz strój tudzież buty" nie oznacza, że muszę zabrać jedną z tych rzeczy, ale że muszę zabrać je obie; "Muszę zabrać strój oraz buty".

Jednak mało kto używa wyrazu 'tudzież' w tym poprawnym znaczeniu. Zazwyczaj słyszy się: "Ligę wygra Real tudzież Barcelona", "Będę o 15 tudzież o 15:30", itd. Nawet w książkach zdarzało mi się znajdować tę niepoprawną wersję!

Czy więc 'tudzież' wróci jeszcze na właściwe tory, czy też błędna wersja będzie stawała się coraz popularniejsza, aż w końcu 'tudzież' na zawsze stanie się synonimem dla 'lub', 'albo', 'bądź'? Co myślicie?
  • 15
@offway: it's too late...

Uważam, że jest za późno. Tak samo jak z myleniem "bynajmniej" i "przynajmniej" tudzież z najbardziej frustrującym błedem w j. polskim "w każdym bądź razie" :x
@polecam_poczytac_ciorana: używają, ale błędnie. Poza tym bardzo często słyszę wśród wykładowców to słowo. Oczywiście w złej formie.

Żeby nie było żem taki chojrak, to też używałem błędnie "tudzież". Ostatnio oglądałem coś z prof. Miodkiem i on tam zwracał na to uwagę.
@seeksoul: @polecam_poczytac_ciorana: Też mi się wydaje, że już za późno. I albo to słowo po prostu zniknie nieużywane, albo, jeśli przetrwa, to w tej niepoprawnej wersji.

Tak samo jak z myleniem "bynajmniej" i "przynajmniej"


@seeksoul: O tym akurat dużo się ostatnio gada, więc może jest jeszcze do uratowania. Zresztą ten błąd nie wydaje mi się aż tak powszechny, większość ludzi używa tych słów jednak poprawnie. Natomiast w przypadku 'tudzież',
@seeksoul: ja nie mam takiego problemu, bo nie używam słów, których znaczenia nie znam. xD

@offway:

Zresztą ten błąd nie wydaje mi się aż tak powszechny, większość ludzi używa tych słów jednak poprawnie


oj nie zgodziłbym się z tym. w moim otoczeniu zauważyłem taki trend używania "bynajmniej" jako synonimu "przynajmniej", ale rzadko kiedy w drugą stronę. do uratowania jak najbardziej, ale na pewno nie wśród niższych klas społecznych, które raz
@offway:

Czyli np. zdanie: "Muszę zabrać na mecz strój tudzież buty" nie oznacza, że muszę zabrać jedną z tych rzeczy, ale że muszę zabrać je obie; "Muszę zabrać strój oraz buty".


To, czy to znaczy, zależy od tego, co mówiący miał na myśli.

Z tego, co pamiętam, to sam Miodek mówił, że tudzież w znaczeniu "i" jest archaizmem (bo nikt tak nie mówi), więc używanie tego słowa w takim znaczeniu jest
@Quester: Serio Miodek tak powiedział? Tutaj znalazłem fragment jego programu, gdzie faktycznie wypowiada się o 'tudzież', jako o archaizmie, ale stanowczo protestuje przed używaniem go w znaczeniu 'lub', 'albo': http://vod.tvp.pl/audycje/wiedza/slownik-polskopolski/wideo/co-znaczy-slowo-tudziez-odc-133/6708528

ja nie mam takiego problemu, bo nie używam słów, których znaczenia nie znam. xD


@polecam_poczytac_ciorana: Ja uważam, że jak się jest w odpowiednim towarzystwie, to czasem właśnie warto poużywać takich słów, bo istnieje duża szansa, że ktoś nas poprawi i
@offway: imho nie chodzi tu o zbłaźnienie, bo mam to w dupie. ;s ofkors, czasem się zdarzy i nic na to nie poradzę. jednak jak nie znam jakiegoś słowa to go nie używam, bo jest możliwość, że nikt w towarzystwie tego słowa nie zna. efekt? pomyślą, że użyłem je w odpowiednim kontekście i sami zaczną tak mówić. myślisz, że w jaki sposób doszło do zmian w znaczeniu wielu słów? spójrz chociażby
a to, że sprzeciwia się używaniu tego słowa jako "lub", to nie wiem dlaczego by mnie miało obchodzić.


@Quester: Miałem wrażenie, że w swojej wypowiedzi zasugerowałeś, że Miodek postanowił przymykać na to oko. Widocznie źle zinterpretowałem twój post. W każdym razie, skoro Miodek nazywa 'tudzieź' archaizmem, to chyba mamy kolejny argument przemawiający za hipotezą, że to słowo jednak zniknie z polszczyzny.
że nikt w towarzystwie tego słowa nie zna. efekt? pomyślą, że użyłem je w odpowiednim kontekście i sami zaczną tak mówić.


@polecam_poczytac_ciorana: Dlatego zaznaczyłem, że towarzystwo musi być odpowiednie ;) I nie ma to być słowo, którego kompletnie nie znamy, tylko na przykład słowo, co do którego znaczenia, nie jesteśmy w stu procentach przekonani. Podobnie jak w języku obcym - nawet jeśli nasza znajomość języka jest kulawa, to i tak warto