Wpis z mikrobloga

Jeszcze niedawno sądziłem, że Meta i Nvidia mogą urosnąć nawet wyżej, ale zaczynam być bardziej ostrożniejszy w stosunku do tych spółek, bo mamy do czynienia przynajmniej z fazą korekcyjną, a może nawet czymś więcej. Wcześniej już wspominałem, że tworzy się faza korekcyjna, ale sądziłem jednak, że będzie mniejsza 'reakcja', przynajmniej na Nvidii. Następne dni i tygodnie mogą być rozstrzygające. Jestem elastyczny. Dlatego zamknąłem dziś Nvidię za $818-$823 (w dużym skrócie, pierwszy raz kupiłem ją rok temu za 180-190 dolarów i piramidowałem. Część już sprzedałem wczoraj). Metę sprzedałem ponad miesiąc temu, żeby kupić dwie amerykańskie spółki wydobywające złoto, które dalej trzymam bo mam na nich zysk. Korzystałem i korzystam z dźwigni 2:1. Czasem nie zawsze opłaca się trzymać pozycje miesiącami jeśli rynek idzie w bok (ze względu na koszty dźwigni).
Nawet nie chodzi o to, że Nvidia i Meta wyglądają źle. Jest prawdopodobne, że jeszcze troszkę urosną, może nawet blisko swoich szczytów lub je przekroczą, ale mam teraz do nich neutralny stosunek. Wolę trzymać się tych, które mi dalej rosną i poczekać jak się rozwinie sytuacja. Nvidia powinna mieć przynajmniej "techniczny wzrost", "techniczne odbicie" (nie wiem jak to się nazywa po polsku, po ang. "technical rally").

Jestem w stanie szybko zmienić zdanie i nie być upartym. Nikt nie może kupić idealnie w dołku i sprzedać dokładnie na szczycie. Mówił o tym już Bernard Baruch, a przed nim nawet Russell Sage (ur. 1816 r., zmarł w 1906 r.). Russell Sage, znany niegdyś spekulant, powiedział, że swoją fortunę zawdzięcza temu, iż wychwytywał 24 cale z 36 calowego kija mając na myśli, że nie jest możliwe kupowanie w dołku i sprzedawanie dokładnie na szczycie. Wielu ludzi gubi to, że próbują na siłę wyciągnąć jak najwięcej z posiadanych przez siebie akcji i mówią sobie, że zamkną pozycję gdy tylko cena powróci do poprzedniego najwyższego poziomu. A gdy nawet ten poziom zostaje ponownie osiągnięty, to nie robią tego, bo liczą na kolejne wzrosty. Jeszcze jednym z wielu błędów popełnianych przez bardzo wiele osób jest to, że próbują za wszelką cenę określić czy trend jest wzrostowy czy spadkowy i w związku z powyższym ciągle otwierają pozycje. W rzeczywistości wybór powinien wyglądać mniej więcej tak:
1) trend wzrostowy
2) trend spadkowy
3) niejednoznaczny (pozycja neutralna).
Wypłacajcie czasami swoje zyski i bądźcie poza rynkiem jeśli czasami macie wątpliwości co do trendu. Nie urodził się jeszcze taki, który by zawsze wszystko przewidział.
#gielda #wallstreet #nyse #nasdaq
  • 3
  • Odpowiedz
@Reading1833: gratki zarobku.
Ja mam olbrzymi problem z zamykaniem pozycji. Miałem w planach trzymać AMD i Nvidię do wyników za Q1 ale mając na uwadze ja kto wygląda to na początku przyszłego będę rozważał zamknięcie zależnie od tego co się będzie w poniedziałek działo.
  • Odpowiedz
  • 1
@jombsik: wszystko zależy też po jakiej cenie kupiłeś, a nawet co jest jeszcze istotniejsze: w jakim momencie. Ja kupiłem m.in. Nvidię, Metę w początkowej fazie rynku byka. Upłynniłem swoje pozycje rok temu jak np. Nvidia szła w bok i parę razy nawet na niej straciłem wchodząc ponownie przez co trochę zmniejszyłem swój zysk, ale jak kupiłem ponownie za 460-490 to trzymałem do wczoraj i dziś, po drodze dodając do swojej pozycji.
  • Odpowiedz