Wpis z mikrobloga

Tak się zastanawiam, skoro na wakacje kredytowe się nie załapie przez próg 30% (brakuje mi kilku procent) to jak by bank zareagował gdybym teraz np. skrócił okres spłaty i podwyższył ratę do tego momentu aż załapię się na próg 30% :D Przeszło by to? Potem wakajki a z początkiem nowego roku wrócić do pierwotnej raty. A, no i jak myślicie, czy obowiązkowe ubezpieczenie kredytu, które bank ściąga co miesiąc, też będzie się wliczał to tego obliczenia 30%? (np. rata 2500 + 120 ub.) ING
#wakacjekredytowe #kredythipoteczny #nieruchomosci
  • 15
  • Odpowiedz
A, no i jak myślicie, czy obowiązkowe ubezpieczenie kredytu, które bank ściąga co miesiąc, też będzie się wliczał to tego obliczenia 30%?


@sgsa: Pod uwagę ma być brana część odsetkowa i kapitałowa raty.

skrócił okres spłaty i podwyższył ratę do tego momentu aż załapię się na próg 30%


@sgsa: Prawdopodobnie tak, zwracam jednak uwagę na to, że będzie to związane z ponownym badaniem zdolności kredytowej.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@marcpol: No właśnie, tylko jak traktują ubezpieczenie ochronne której jest wymagane przez pierwsze 3 lata, a nie jest wliczone w ratę, tylko schodzi osobno, oczywiście tego samego dnia.
  • Odpowiedz
@sgsa: mam taki sam plan ( ͡º ͜ʖ͡º)

@marcpol Ty chyba siedzisz w kredytach, co nie? Jak mi kalkulator PKO BP ze stronki wypluwa 415k zdolności przy najgorszym wariancie, a mam 51k do spłaty na stałych 5,94%, i chciałbym podkręcić ratę z 1550 na 2150 zł, to będą fikać, czy raczej bez problemu?
  • Odpowiedz
@marcpol: No właśnie, tylko jak traktują ubezpieczenie ochronne której jest wymagane przez pierwsze 3 lata, a nie jest wliczone w ratę, tylko schodzi osobno, oczywiście tego samego dnia.


@sgsa: Tak jak napisałem - brana jest pod uwagę tylko część kapitałowa i odsetkowa raty, nie ubezpieczenia i inne koszty.

@marcpol Ty chyba siedzisz w kredytach, co nie? Jak mi kalkulator PKO BP ze stronki wypluwa 415k zdolności przy najgorszym wariancie, a
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol domyślam się, traktuję go poglądowo. Plus on chyba bierze pod uwagę obecne oprocentowanie (~7,5%), a ja mam niecałe 6% jeszcze przez 3 lata.

Niemniej, kontaktowałem się z PKO, i skrócenie okresu kredytowania u nich kosztuje 0,5% kapitału pozostałego do spłaty, no i trzeba ponownie przeliczyć zdolność, dostarczyć zaświadczenie z pracy o zatrudnieniu i zarobkach. Plus nie da się dyspozycji złożyć przez internet, jedynie osobiście w banku.

Mam jeszcze 251k kapitału do
  • Odpowiedz
kosztuje 0,5% kapitału pozostałego do spłaty,


@b7kj: Oznacza to, że zastosowanie tego rozwiązania i skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie opłacalne.
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol rozwiniesz?

0,5% z 251000 to 1255 zł.

4 zawieszone raty, w których część odsetkowa to +/- 1250 zł (251000 x 0,0594 x 0,083), daje oszczędność 5k. Odejmując 1250 zł opłaty za skrócenie kreski, zostaje 3750 zł w kieszeni.
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol czysto matematycznie chyba nie powinno być problemu, pamiętam że przy zaciąganiu kreski miałem jakąś uproszczoną procedurę z racji miejsca pracy, w 2,5 roku nadpłaciłem 25% krechy, II próg podatkowy, brak innych zobowiązań etc.

Bardziej obawiam się że przyblokują to z tego powodu, z którego ja chcę podnieść - wakacje kredytowe.
  • Odpowiedz
@marcpol: A czy orientujesz się może jak spoglądać na dochód? Czy patrzeć tylko na wpływ na konto? Pytam, bo np. są sytuacje, gdzie ktoś ma program ESPP, czyli z wypłaty potrąca mu się 15% które idzie na konto maklerskie na zakup akcji firmy w której pracuje, rozlicza się to na osobnym PIT. W związku z tym technicznie jest częścią wynagrodzenia, ale w praktyce nie idzie na ROR w banku nawet tylko
  • Odpowiedz
@sgsa ja zastanawiam się na czymś innym :) Jakie są realne konsekwencje złożenia wniosku o wakajki i „pomyłki” w obliczenie RdD. U mnie bank w którym mam kredyt nie widzi moich dochodów. Wpływają na inne konto. Z tego co czytałem banki nie będą miały żadnych narzędzi kontroli poprawności danych we wniosku o wakacje.
  • Odpowiedz