Wpis z mikrobloga

Nigdy się małpy nie nauczą ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak to jest że AMD potrafi od dawien dawna lecieć schematem AM+ numer, a Intel korzysta z generatora liczb losowych do nazywania swoich socketów? Zawsze jak szukam używek to muszę sobie przypominać co jest nowsze: 1200? 1366? 1155? 1156? A może 2011? Make it make sense.

#pcmasterrace #komputery
L3gion - Nigdy się małpy nie nauczą ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak to jest że AMD potrafi od dawien ...

źródło: Screenshot 2024-04-16 at 13-45-22 Gniazdo Intel LGA-1851 uchwycone na zdjęciu. Obsłuży serię Core Ultra 200 jeszcze w tym roku

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@L3gion: fanboye i tak kupio ( ͡ ͜ʖ ͡) Intel chciał być i jest Applem desktopowych CPU: kupować go mają sekciarze i ignoranci. Czas pokaże czy taka taktyka ma sens.
  • Odpowiedz
@L3gion: Nie AM5 tylko LGA1718. Używajmy poprawnego, uniwersalnego nazewnictwa. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

@purrminator: Ja mam nadzieję że się ogarną i dościgną AMD, bo jak tak dalej pójdzie to AMD będzie jak Intel przed Ryzenem, tick-tock aż do usranej śmierci i zero innowacji no bo po co jak konkurencja jest #!$%@? warta?

10 i 11 generacja to był syf, 12 to był w końcu przełom, potem
  • Odpowiedz
  • 0
@L3gion właśnie nie xd jak ktoś się nie zna i nie chce mu się szukać to popatrzy na numerek, pomyśli że nowszy chodź to nie prawda i kupi.
  • Odpowiedz
Ja mam nadzieję że się ogarną i dościgną AMD


@supra107: jak na razie mamy dokładnie ziobro przesłanek że do tego dojdzie. Intel od ładnych paru lat z uporem maniaka robi to co zawsze czyli karuzela socketowa, upośledzone nazewnictwo i wypuszczanie przegrzewających się, ew. wyginających mobo gniotów. I oczywiście ziobro refleksji nad tym co robią, klasyczne thisisok.jpg i udawanie że jest w pytę xD

AMD będzie jak Intel przed Ryzenem, tick-tock aż
  • Odpowiedz
@missioncritical: Jedno nie wyklucza drugiego. AM5 to również LGA 1718. AM4 to również PGA 1331. Powinny obowiązywać dwie formy nazewnictwa, ta techniczna i ta marketingowa. AM4 i AM5 ma sens ze strony konsumenta, AM5 to ten wyższy numerek czyli to ten nowszy, lepszy. A jak ktoś ma autyzm no to wie że to PGA 1331 i LGA 1718, w nazewnictwie jest typ montażu i ilość styków, i wszyscy zadowoleni.

A tak
  • Odpowiedz
Tylko, że Intelowe oznaczenia mają sens - określają liczbę pinów w gnieździe.


@missioncritical: aha, i dla kogo zaangażowanego w sprzedaż produktu ta informacja ma jakiekolwiek znaczenie? Dla marketingowca? Sprzedawcy? Hurtownika? Klienta końcowego?

Równie dobrze mogliby używać ilości obsługiwanych portów USB razy maksymalne taktowanie pamięci ogarniane przez chipset podzielone przez liczbę molową krzemu. Tyle samo sensu by to miało.
  • Odpowiedz
@Dwudziestydrugi: Zapewne chodzi o zabieg doklejenia odpowiednich styków w odpowiednie miejsce dzięki czemu można było np. kupić takiego gotowego Xeona od majfrendów, wrzucić do zwykłej konsumenckiej płyty i cieszyć się wyższą ilością rdzeni i wątków których nie można było uświadczyć w modelach konsumenckich. Oczywiście do momentu gdy Lisa Su wjechała cała na biało z Ryzenami. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@L3gion: IMO procesory to powinny mieć JEDNO uniwersalne gniazdo na 15 lat i zawierać w sobie obecne chipsety płyty głównej, żebym się #!$%@? nie zastanawiał czy z tym prockiem pójdzie ta płyta itd.
To samo z RAMem - jeden standard i #!$%@? mnie obchodzi czy za 5 lat będzie DDR8, czy 10, ma chodzić w tym samym gnieździe.
A nie, że dzisiaj składam kompa, a za kilka lat jak zechce wymienić
  • Odpowiedz
@L3gion: No #!$%@? te sockety, chociaz niektóre oficjalnie niekompatybilne ze sobą procesory i sockety po drobnych modyfikacjach przyjmowały "przeszczep". Np. procki na sockety lga771 mogły działać na sockecie lga775, wystarczyło obrócić procek o 90*, zrobić przejściówkę na konkretnych pinach, zmienić jedną wartość w biosie, wgrać ten bios i voila. Podobnie z socketami 1151, można Coffee Lake-i (8th, 9th gen) zmusić do działania na płytach pod 6th i 7th gen. Sam mam
  • Odpowiedz
@SirPepePanDziobak: @Dwudziestydrugi wyżej macie dobrą odpowiedź, a ja się jebłem, bo to dawno temu było. Ja miałem folijkę zamieniającą dwie nóżki miejscami w starszym sprzęcie. W generacji core 2 quad chyba 6 rdzeni na płycie bez jakiegoś super zasilania.
  • Odpowiedz