Wpis z mikrobloga

Wyrażę swoją nie popularną opinię na temat ostatnich doniesień w sprawie dopłat do kredytów, bo widzę że jako jeden z niewielu stoję w opozycji.
Obecne realia na rynku #nieruchomosci są jakie są i każdy to widzi. Większość jest zgodna co do tego że dopłaty do kredytów podniosą ceny nieruchomości, ale mało kto zwraca uwagę na to że ceny rosną już od długiego czasu i nie zapowiada się na to że miały by wyhamować lub jakimś cudem zacząć spadać gdyby kredyty nie zostały wprowadzone.
Od 13 lat prowadzę działalność, płace podatki i widzę że jestem w mniejszości która się cieszy że wreszcie będzie mogła skorzystać z pieniędzy które co miesiąc muszę oddawać do US.

#nieruchomosci #budownictwo #budowadomu #kredythipoteczny #kredyt2procent
  • 18
@blvckie: to, że rosną cały czas, to nie jest wystarczający argument, bo rosnąć mogą w różnym tempie. Druga sprawa - sygnały z rynku z końca 2022 i 2023 sugerowały, że przychodzi hamowanie i korekta (akcja kredytowa siadła, popyt siadł), jednak BK2% już samą zapowiedzią uniemożliwiło zadziałanie podstawowych mechanizmów rynkowych. Zamiast ochłodzenia, była kolejna pompa.
@blvckie: słabą masz pamięć, patrz co się działo w 2022 kiedy nic nie było słychać na temat żadnych kredytów - wykres dla Warszawy. A potem przyszedł 2023, kredyt bk2% i 25-30% w największych miastach w niecały rok.

Zobacz na wykresy teraz - Warszawa - od miesiąca średnia spada, Wrocław to samo - wzrosty od początku roku (niecałe 1,5% w 4 miesiące) prawie skasowane. Kraków stoi mniej więcej w miejscu - od
wredny_bombelek - @blvckie: słabą masz pamięć, patrz co się działo w 2022 kiedy nic n...

źródło: pompa

Pobierz
via Android
  • 0
@majkel88 przez 13 lat pewnie i zarobiłem żeby kupić mieszkanie, ale go nigdy nie potrzebowałem, nadal go nie potrzebuje, chce wybudować dom, ponadto środki zarobione czasami warto zainwestować w prowadzony biznes, a jest to oczywiście obarczone ryzykiem :)
@blvckie: mógłbyś mieć teoretyczną rację, ale ministerstwo samo uznało, że BK2% wpłynęło na ceny, a dodatkowo europejskie rynki zachowały się zgodnie z zasadami popytu i podaży tylko nie sztucznie pompowany rynek ;) Eurostat dał kilka tabelek na ten temat. Zachęcam do sprawdzenia.
via Android
  • 0
@wredny_bombelek jasne, zgadzam się w pełni. Patrząc z mojej perspektywy, nie dodałem najważniejszego a mianowicie zdolności kredytowej. Jeżeli chodzi o wybudowanie domu "przespałem" najlepszy okres, środki zainwestowałem w rozwój, przez covid osiągnąłem ogromne straty i zaciągnięcie hipoteki było nierealne, patrząc na obecne realia, kiedy znowu osiągam zyski i mam zdolność kredytową to rata kredytu bez dopłat jest kosmicznie wysoka, więc nie chce czekać kolejnych pieciu lat sprawdzając czy rynek wróci do normy
@blvckie pdawda jest taka, że stopy będą spadać, powiedzmy za rok do 4%. Nie lepiej wtedy wprowadzić program, którego koszt będzie 2x tańszy? To musi być podczas kryzysu przy rekordowych stopach i rekordowych dopłatach?
via Android
  • 0
@notBart Masz rację, oczywiście że lepiej było by tak zrobić, tylko patrząc z drugiej strony kwestionowalibyśmy wtedy to że nie ma sensu dopłacać, bo ceny znowu skoczą do góry, albo że ludzie już nie potrzebują dopłat, a Ci którzy już wtedy by potrzebowali i tak nie mieli by wystarczającej zdolności kredytowej. Ponad to jaka jest gwarancja że stopy będą spadać. Finalnie każdy z nas zdaje sobie sprawę że była to też obietnica
via Android
  • 0
@majkel88 nie reinwestowałem 100%, zaskoczyła mnie pandemia i sytuacja jaka nastała na rynku, a następnie dużą część majątku prywatnego włożyłem w to aby straty które musiałem ponieść nie zmieniły się w długi.
@blvckie: Normalnie Segment w Szeregówce w NL, w cenie 60m2 na pradze. Trochę ludzi się tam przenosi jak są priced out z KRK czy Wawy, plus tańszy kredyt. W Polsce takie 300k Euro kredo to nic tylko się wieszać, a u nich jak ukłucie komara. Plus rynek stoi na lepszych fundamentach, bańka pękła ceny spadają bierzesz na zmiennej i bzikasz.