Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci
Chcialem zwrocic uwage, jak daleko okno overtona zostalo przesuniete

Program kredytu 0% jest slusznie krytykowany, ale zupelnie umyka absurd czegos takiego jak kredyt 0% przy 5.75% stopie referencyjnej NBP

Najpierw idiotyzm 2%, ktory faktycznie wtedy jeszcze szokowal absurdem. Ale wszedl w zycie i dalej do szerokiej swiadomosci jako cos "normalnego"

Teraz jest propozcyja 0% (z pewnymi warunkami, wiem) i nikogo juz to nie szokuje.
Jakby spojrzec z boku, z otwarta glowa, to jest kompletny odlot, absurd.

Olbrzymi transfer od tych co sie na program nie zalapia do... deweloperow, bo nie do tych co sie zalapia.
Ceny wzrosna dokladnie o tyle, zeby osoby ktore sie zalapia na progtam placily tyle ile beda w stanie zaplacic z pomoca programu.

To jest wrecz podrecznikowe dmuchanie banki. Tylko ze banki wspierane przez panstwo moga byc dmuchane bardzo dlugo, kosztem obywateli. Tutaj rynek sam z siebie moze sie nie korygowac bardzo dlugo. Wystarczy spojrzec na Chiny.

To pociaga za soba ogromne koszty nie tylko w postaci tych zmarnotrawionych pieniedzy na wsparcie programu, ale tez ma katastrofalne skutki spoleczne i zakorzenienie w glowach socjalizmu
  • 25
  • Odpowiedz
  • 0
@151346136 stopy to iluzja w tych czasach, teraz masz monetary fiscal policy mix, a niedługo pewnie MMT + CBDC. Podnoszenie stóp to dobry sposób na pokazanie, że coś się robi, a za kulisami masz 20 narzędzi do kontrolowania płynności. I koordynację nie tylko na poziomie rząd, bank centralny ale też pomiędzy bankami centralnymi. Chory świat...
  • Odpowiedz
  • 187
@151346136:

chciałem zwrócić uwagę jak daleko okno overtona zostało przesunięte, że 80mld rocznie z budżetu na 800+ jest uważane jako coś normalnego. I to jeszcze w kryzysowej sytuacji kiedy potrzebujemy pieniędzy na armię, energetykę i sieci kolejowe XD

HUR DUR to nam daje wzrost gospodarczy i napędza nam gospodarkę i wraca w podatkach1!1!1!

( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 115
ale tez ma katastrofalne skutki spoleczne i zakorzenienie w glowach socjalizmu


@151346136:

To już się stało. PiS przeorał głowy tego narodu na kilka kolejnych generacji. Zobacz co ludzie gadają:

- benefity napędzają gospodarkę
- no i dobrze niech rząd płaci! Wiesz ile kosztuje wychowanie dziecka!!?
- a darmowe laptopy będą? A Ipady? A kredkowe? A żłobkowe?
  • Odpowiedz
80mld rocznie z budżetu na 800+ jest uważane jako coś normalnego. I to jeszcze w kryzysowej sytuacji kiedy potrzebujemy pieniędzy na armię, energetykę i sieci kolejowe XD


@Czoso: Polski wyborca wybaczy wiele, ale nigdy nie wybaczy tego żeby go potraktować poważnie.
  • Odpowiedz
  • 5
w Chinach już spadły ~20%.


@acpiorundc: Nie! Chiny doszly do sciany!
Ceny nieruchow w porownaniu do zarobkow byly 3 razy wyzsze niz w Stanach w szczycie, a laczne zadluzenie Chin to 300%
To nie byla decyzja wladz Chin, tylko dalej juz nie mogly
  • Odpowiedz
Nie! Chiny doszly do sciany!

Ceny nieruchow w porownaniu do zarobkow byly 3 razy wyzsze niz w Stanach w szczycie, a laczne zadluzenie Chin to 300%

To nie byla decyzja wladz Chin, tylko dalej juz nie mogly


@151346136: od wielu lat ciągle mówiono, że bańka pęknie w Chinach. A pomimo wszystkiego bańka nie pękła tylko powoli jest spuszczana czyli tak jak sobie zarządził rząd. Ciekawy jestem jak to będzie w konsekwencji
  • Odpowiedz
@Czoso to nie PiS, przerzuca sobie książkę Polactwo sprzed 20 lat, dokładnie tak samo było już wtedy i we wcześniejszym pokoleniu też. Po prostu PiS, a teraz platforma korzystają z tego jacy Polacy są
  • Odpowiedz
Olbrzymi transfer od tych co sie na program nie zalapia do... deweloperow, bo nie do tych co sie zalapia.

Ceny wzrosna dokladnie o tyle, zeby osoby ktore sie zalapia na progtam placily tyle ile beda w stanie zaplacic z pomoca programu.


To jest wrecz podrecznikowe dmuchanie banki.


@151346136: Tak by było, jakby nie wprowadzono limitu 15k kredytów na kwartał. Nie wiem dlaczego wszyscy to ignorują. Przy około 180-200k oddanych do użytkowania
  • Odpowiedz
@151346136 tylko wojna może tu pomóc, w sumie mamy możliwość wyciągnięcia nas w konflikt zbrojny. Wtedy można uciąć każdy socjal, bo wiecie... wojna. No ale nic się takiego nie wydarzy i będzie tylko gorzej. Kto może to już się wynosi z tego państwa z kartonu, kto chce zostać ma w tym interes i zarobi. Reszta będzie coraz biedniejsza
  • Odpowiedz
@Czoso: Niestety, ale tego się spodziewał każdy normalnie myślący. Rozdawnictwo to droga bez powrotu. PiS spierbolił, ale miałem głupią nadzieję, że KO nie pójdzie tą drogą. "Niby człowiek wiedzioł a jednak sie łudził" ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Czoso: akurat 800plus to najmniej inwazyjny sposób rozdawnictwa i pieniądze zasilają lokalne rynki. Nie są to pieniądze stymulujace jedna branże.
  • Odpowiedz
chciałem zwrócić uwagę jak daleko okno overtona zostało przesunięte, że 80mld rocznie z budżetu na 800+ jest uważane jako coś normalnego. I to jeszcze w kryzysowej sytuacji kiedy potrzebujemy pieniędzy na armię, energetykę i sieci kolejowe XD


@Czoso: spięcie by ci się zrobiło gdybyś przeczytał cokolwiek odnośnie New Deal podczas wielkiego kryzysu

tylko wojna może tu pomóc, w sumie mamy możliwość wyciągnięcia nas w konflikt zbrojny. Wtedy można uciąć każdy socjal,
  • Odpowiedz
@151346136: 100% racji,
@Czoso super uzupełnienie.

Dostrzegam lekkie przebudzenie w narodzie odnośnie tego całego rozdawnictwa, ale mogę też żyć w bańce nie tylko mieszkaniowej ale też informacyjnej😉

Wydaje mi się, że PO nie chcę podejmować się żadnych długoletnich inicjatyw. Myślą, że kontynuując rozdawnictwo poprzedniej władzy utrzymają się przy niej. Idą po prostu na łatwiznę.
Możliwe, że badania mówią im, że warto przeciągnąć część wyborców PISu na swoją stronę kosztem ich aktualnego
  • Odpowiedz