Wpis z mikrobloga

Ile osób dotknie negatywnie ten kredyt 0%?
Osoby, które już mają mieszkania i nie chcą ich wymieniać na inne nie narzekają - patrząc na statystyki to jest większość kraju.
Osoby bez mieszkań mogą wziąć ten kredyt i nawet jak ceny nieco podskoczą, to nie będzie dla nich większej różnicy dzięki tym dopłatom.
Jedynie ludzie bez mieszkań i przekraczający limity będą niejako pokrzywdzeni. Statystycznie zdaje się, że to garstka społeczeństwa, ale patrząc na tag #nieruchomosci można odnieść wrażenie jakby pół kraju miało przez to ucierpieć (fakt, że wszyscy się na to będziemy musieli zrzucić, ale wiele osób dzięki temu zachowa też pracę).

Patrząc teraz na to z innej strony. Kredyt już został zapowiedziany. Ludzie zaczęli się wstrzymywać z zakupem. Liczba ofert sprzedaży notuje coraz to wyższe poziomy. Tego się już nie da zwyczajnie odwołać bez dużych strat. Największą potencjalną stratą byłoby bezrobocie wywołane zawieszonymi i odwołanymi projektami budowlanymi. Sam program planowany jest na zaledwie 15k kredytów kwartalnie. To daje 60k kredytów na rok. Biorąc pod uwagę również inne limity, to ten kredyt może co najwyżej nieco opóźnić kryzys na rynku nieruchomości i sprawić, że łagodniej przejdziemy z 220k oddanych mieszkań do około 120-150k rocznie.

#kredythipoteczny
  • 6
@mphbp: a ja się zastanawiam skąd Twój post w stylu "ten program to w sumie nic takiego"? Próbujesz jakoś zracjonalizować ten program czy co? Przekonać kogoś że w sumie spoko że rząd przepierdziela naszą kasę a jedyni którzy skorzystają to deweloperzy?

Zarobią jedynie deweloperzy i banki, młodzi chcący kupić mieszkanie już dzięki programowi bk2% mogą kupić za tą samą kasę 40m2 a nie 50m2 jak wcześniej.

Kto straci? Powiem Ci kto
wredny_bombelek - @mphbp: a ja się zastanawiam skąd Twój post w stylu "ten program to...

źródło: piramida

Pobierz
ile osób dotknie negatywnie ten kredyt 0%?


@mphbp:

Dotknie wszystkich, którzy chcą kupić mieszkanie, a nie załapią się na pierwszy kwartał działania programu.
Pozostali będą musieli się zadowolić wyższymi cenami.
Po 2-3 latach programu dotacje wyjdą na 'zero' i będzie trzeba zwiększać limity.
Dopłaty ZAWSZE wpływają na wzrost cen.
@mphbp: Ponadto stracą również ci, którzy kupili kiedyś mieszkanie typu 30m2 kawalerka na swoje potrzeby, a teraz planują zamieszkać z partnerem i zrobić dzieciaka. Dopłata nie będzie dotyczyć pary jeśli, ktokolwiek kupił mieszkanie wcześniej, nawet jeśli jedna połówka by się kwalifikowała. Myślę, że wiele osób będzie w takiej sytuacji, a jest ona zupełnie pomijana.
  • 0

@mphbp: a ja się zastanawiam skąd Twój post w stylu "ten program to w sumie nic takiego"? Próbujesz jakoś zracjonalizować ten program czy co? Przekonać kogoś że w sumie spoko że rząd przepierdziela naszą kasę a jedyni którzy skorzystają to deweloperzy?


@wredny_bombelek: Napisałem kto również na tym skorzysta. To są setki tysięcy osób, które nagle nie stracą pracy. Osoby, które zaznaczyłeś w tej piramidzie będą wchodzić już na zupełnie inny
Problemem są ludzie, którzy nakręcają całą otoczkę wokół tego kredytu jakby miał wszystko zmienić, a on ma tyle limitów, że przy racjonalnej analizie wyszłoby, że to właśnie nic takiego.


@mphbp: ale czemu ci ludzie stanowią problem wg Ciebie robiąc hałas wokół tego programu?

BTW przed wejściem programu BK2% właśnie też, nawet mick często pisał że to bedzie mokry kapiszon i nikt w sumie nie skorzysta. Jak wyszło? Ano tak wyszło że