Aktywne Wpisy
fiolkins +1032
Dziś minęło 6 lat od kiedy nie pije w związku z mój #alkoholizm. A pomyślałem sobie ze wrzucę na wykop to mi ktoś napisze ze muszę to uczcić i się napić.
klintoniusz +133
Kurła, z kim ja pracuję. Niby dość poważna instytucja, niby ludzie wykształceni na posadach, a jak przychodzi co do czego to wychodzi małomiasteczkowość i wieśniactwo. Do rzeczy. W piątek po godzinach mieliśmy integrację jakieś 20 km od miejsca pracy. Do roboty dojeżdżam 30 km, więc był to już dla mnie spory dystans od domu. Traf chciał, że wysypał mi się transport i musiałem pojechać autem, bo komunikacja na naszym zadupiu funkcjonuje beznadziejnie.
Intelektualiści a socjalizm
Friedrich August von Hayek
Esej społeczno-ekonomiczny
Krótkie w formie ale treściwe rozważania na temat popularności idei socjalistycznych wśród tak zwanych intelektualistów. Hayek najpierw przedstawia swoją definicję intelektualisty (który nie koniecznie musi być inteligentny), później omawia przyczyny skłonności ty inteligentów do stawania po stronie socjalizmu (m. in. ignorancję i chęć odniesienia osobistych korzyści). Autor zwraca także uwagę na oddziaływanie intelektualistów na społeczeństwo, które przeważnie bezkrytycznie przyjmuje ich poglądy za własne. Pomimo, że esej powstał pod koniec lat 40-tych nadal jest zadziwiająco aktualny.
Planowany chaos
Ludwig von Mises
#ekonomia #historia #socjalizm
Dla ludzi, którym #ase jest obce ta książka może stanowić spory szok. Profesor Mises rozpoczyna od stwierdzenia, że pomimo panującego na zachodzie kapitalizmu wszystkie tamtejsze rządy podejmują działania antykapitalistyczne. Następnie podejmuje się krytyki tak zwanej trzeciej drogi pomiędzy kapitalizmem a socjalizmem, czyli interwencjonizmu. Ingerowanie w rynek prowadzi do jego destrukcji gospodarki i chaosu. Następnie Mises posiłkując się historią opisuje socjalizm od momentu jego powstania poprzez rozrost do jego form ostatecznych, czyli #komunizm #nazizm #faszyzm
Książkę jest bardzo dobrze i jasno napisana, świetnie się ją czyta. Polecam, bo nadal aktualna.
Polska w strefie Euro
Raport Instytutu Misesa
ekonomia
Autorzy z Instytutu Misesa przedstawiają potencjalne korzyści przyjęcia przez Polskę Euro oraz możliwe straty i zagrożenia. Nie ograniczają się jedynie do podania argumentów przeciwników i zwolenników Euro z głównego nurtu, lecz także ukazują punkt widzenia ekonomistów austriackich, którzy w tej kwestii są podzieleni.
Mimo że dzięki tej pozycji utwierdziłem się w swoim stanowisku w sprawie Euro, to trochę się jednak zawiodłem. Uwaga dla chcących przeczytać: podstawowa wiedza o ekonomii może być za mała (zwłaszcza w 4 rozdziale).
Jest Hayek, Mises i jego instytut, więc wołam #libertarianizm :)
#bookmeter