Wpis z mikrobloga

Mam troche debilne pytanie: czy jest coś co mogę domontować do nakrętki sześciokątnej, aby uniemożliwić jej poluzowywanie się?

Mam w mieszkaniu baterię kuchenną z gumowym wężykiem - wraz z wyginaniem itd. wężyka z czasem poluzowuje się nakrętka na śrubie wychodzącej z uszczelki mocującej, przez co bateria zaczyna się gibać, a ja musze znowu dokręcać tę śrubę co jakiś czas. Chodzi to aby #!$%@?ć to raz a porządnie i uniemożliwić samodzielne poluzowywanie się tej nakrętki

#dom #majsterkowanie #remontujzwykopem
Zoriuszka - Mam troche debilne pytanie: czy jest coś co mogę domontować do nakrętki s...

źródło: NAKRETKA_SZESCIOKATNA_M8_OCYNK_0_5kg_SRUBA_DIN934s

Pobierz
  • 16
@Zoriuszka: j.w podkładka sprężynowa, nakładasz ją zanim nakręcisz nakrętkę, powoduje stały nacisk na nakrętkę i dodatkowy opór w odkręcaniu się

nakrętka samokontrująca zastępuje zwykłą nakrętkę, ma kołnierz z tworzywa który zapobiega odkręcaniu

do tego są specjalne środki, kleje do gwintów w postaci płynów, które po nakręceniu śruby utrwalają połączenie, ale nie tak, ze na amen ale wystarczająco mocno aby śruba się nie luzowała a tak, że w przyszłości kluczem odkręcisz bez
@marcel_pijak: Nasa kiedyś robiła badania i stwierdzono że to rozwiązanie to pic na wodę i nie działa ¯\(ツ)/¯
Najskuteczniejsza ukazała się samocentrująca nakrętka tym tworzywem w środku, albo jakieś tam specjalne nakrętki, wynalazki, których u nas nie idzie kupić w normalnych sklepach z nakrętkami, ale nie pamiętam jak to się nazywało.
@Wychwalany: Jasne. Nie mnie jednak jest to ciekawe, bo tak w praktyce to pomysł z podkładka sprężynową jest stary i być może przez wiele przez wiele pokoleń był stosowany na zwykłą logikę, a nie że był kiedykolwiek przebadany w fachowy, precyzyjny sposób.