Wpis z mikrobloga

Drodzy moi,
Rzecz jest poważna! Żona wyśmiewa się ze mnie. Mowię od czasu do czasu na ludzika lego per "hipek" co zawsze wywołuje u niej salwy śmiechu... Wiem, że nie jest to oficjalna nazwa na taką figurkę, ale śmiem twierdzić, że nie tylko ja tak mówiłem w dzieciństwie.
Potrzebuję od Was potwierdzenia (lub nie, ale mam nadzieję na potwierdzenie ;) ), że znacie taką nazwę, lub słyszeliście jak ktoś jej używa. Chcę wiedzieć czy to powszechne słowo czy może regionalizm. Dla dobra miru domowego oczywiście...

PS. Zastanawiałem się nawet nad etymologią tego słowa. Mam przeczucie, że pochodzi ono od jednych z pierwszych figurek z Kinder Niespodzianki, którymi były hipopotamy.

Były to początki lat 90, więc możliwe, że "hipek" mogły mówić osoby mające obecnie ok. 35-40 lat i na rynek dopiero zaczęły wchodzić zachodnie zabawki a kilkuletnie dzieci mogły nie kojarzyć ludzików lego ze słowem "figurka" czy "ludzik" właśnie a kojarzyły już nazwę "hipek" z małymi figurkami.

#lego #kinder #hipek #ludzikilego #etymologia
  • 107
  • Odpowiedz
@VeritasEtLux: Nie zanim, u mnie to był pamperek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale żonie to lepiej powiedz, żeby regionalizmy szanowała, bo ich brak, to też brak, świadczy o wyjałowieniu kulturowymi i wy-płukaniu z rozumu i godności człowieka, a to jest bardzo złe ()
  • Odpowiedz
Pomorskie, nigdy nie słyszałem o hipku. Gdyby nie to że tyle osób to potwierdziło to nabijałbym się razem z twoją żoną z ciebie
  • Odpowiedz
  • 2
Pomorze środkowe. U nas zawsze był "ludzik" ale miałem kolegę który mówił "panek" co uważałem za mega dziwne
  • Odpowiedz
@VeritasEtLux łódzkie , 33 lata, u nas też się mówiło per hipek. W mojej ekipie wzięło się to z tego, że w Kinderniespodziance były kiedyś hipopotamy i potem zaczęliśmy nazywać wszystkie takie małe ludki hipkami
  • Odpowiedz
  • 1
@VeritasEtLux Teraz mi uruchomiłes gdzieś tam w głębi głowy wspomnienia ze i ja tak mówiłem, kiedyś w pracy mi weszło w głowę i myślałem cały dzień co to było, a tu już wiem, eh wtedy wszystko było inne
  • Odpowiedz
@VeritasEtLux: Pisz poprawnie, tj.: LEGO (TM) MINIFIGURE (C) [ROCZNIK], pozew już jedzie za takie określanie produktu LEGO Group ( ͡ ͜ʖ ͡)

  • Odpowiedz