Wpis z mikrobloga

@Yuri_Yslin: to wiem, ale zdziwienie ludzi ze najem zaraz zacznie byc mniej oplacalny i mieszkania ktore mialy splacac sie same nie beda az tak rentowne mnie zadziwia.

co do raty to fakt kilka stówek ektra w miesiacu w skali 30 lat potrafi zaoszczedzic kupe odsetek
  • Odpowiedz
@prezeskuliziemskiej: Kocham to nastawienie "kredyt drożeje to rosną koszty rentierom więc najem musi podrożeć". Gdyby nie Ukraińcy w 2022 to by zobaczyli te wzrosty najmu jak mick spadki cen xD.. Zresztą zaraz jeszcze i możemy wrócić do stanu sprzed 2022, a mini ratka wciąż droga.
  • Odpowiedz
@prezeskuliziemskiej: @Yuri_Yslin kiedyś liczyłem i u nas wychodziło, że kredyt ma się spłacić w 20 lat a potem już "czysty zysk". Na zachodzie to miało być w 60-70 lat i dopiero "czysty zysk". Teraz przy wyższych stopach bez dopłacania z własnej strony nie będzie tak. W sumie chyba nie było jeszcze takiej sytuacji, gdzie rata za mieszkanie wynosi 8k a wynajem tego samego 3k.
  • Odpowiedz
nabrali kredytów na niskiej stopie i wzięli zmienne oprocentowanie zamiast sobie zablokować do tego 2024 czy nawet 2026


@onomatopejusz: mniej więcej to wyglądało tak: 500k rata 2100 zł. stałe 2300 zł.
  • Odpowiedz
ceny podczas niskich stopek nie poleciały tak w górę jak FOMO BK2%. Co za czasy?!


@acpiorundc: bo wtedy deweloperzy odpalili masę nowych unitów, budowali wszyscy i wszędzie.

Natomiast jak była beka jarka to cała budowlanka agresywnie ścięła podaż - nie budowało się prawie nic, a jedyne co było wyprzedawane to stock wybudowany za czasów stupek 0.1%.
  • Odpowiedz
bo wtedy deweloperzy odpalili masę nowych unitów, budowali wszyscy i wszędzie.


Natomiast jak była beka jarka to cała budowlanka agresywnie ścięła podaż - nie budowało się prawie nic, a jedyne co było wyprzedawane to stock wybudowany za czasów stupek 0.1%.


@haha123: mniej więcej tyle samo było budów. Cały czas oddaje się ponad 200k unitów. FOMO + napływ 1,5-3 mln Ukraińców nic więcej. 70% unitów poszło na spekulacje.
  • Odpowiedz
prawie tak samo jak na bece jarka.


@haha123: niestety coraz więcej ludzi z okresu stałych 3% odpada i przenosi się na rynkowe 7,5%, w 2026 odpadną ostatni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

a u jarka to jeszcze dekadę będą dopłacać xD

swoją drogą niektórych to niezły szok czeka z miniratką bo nagle się podwoi
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: w sumie to ciekawi mnie kto ostatecznie wyszedł na tym lepiej;

1. kredyciarz, którzy wziął kreskę na 500k na samym początku stópek 0.1% (czerwiec / sierpień 2020).
2. bekowicz, który wziął kreskę 500k, ale unit zarezerwował na samym początku 2023 (w 2022 był boczniak, więc ceny nie były takie same, a czasem nawet niższe o te kilka %).

Oczywiście trzeba by założyć jakiś okres - np. 10 lat, zero nadpłat.
  • Odpowiedz
@haha123: Raczej kredyciarz z 2020, bo wtedy ceny były jednak śmieszne w porównaniu nawet z początkiem 2023, mówimy tu o około 30% niższej cenie + wakajki które zmniejszyły kapitał do spłaty o te 20-30k

Raty mogą mieć porównywalne, ale kapitał do spłaty się sporo różni
  • Odpowiedz