Wpis z mikrobloga

@cotozazycie: Ogólnie to trzeba dokłądnie zobaczyć na co pozwala falownik, bo zazwyczaj do 6kW wiecej jak 9kWp nie mozna podłączyć. Jak masz jedną taflę 7kWp to bez sensu robić drugą 2kWp, nawet za mało paneli będzie aby napięcie było odpowiednie. Ja bym dokładał wszystko razem i obcinał w południe produkcję i trak w lato są ciepłe panele i dają mniej. Teraz sobie robie instlacje na gruncie i stawiam 13.5kWp na
  • Odpowiedz
@cotozazycie: To prościej - dołożenie 2-3kW na południe, żeby zwiększyć produkcję w środku dnia, gdzie wszyscy są w pracy, a w domu działa tylko lodówka i jakieś pierdoły, razem na 500W nie ma zupełnie sensu. Co z tego, że wyprodukujesz, skoro wszyscy w okolicy też tak robią i o 9 rano masz już 253V na trafo?
W tym przypadku większe zużycie masz zapewne z rana i po południu, czyli opłaca
  • Odpowiedz
  • 0
@odysjestem:

Spoko, jednak zwyczaje i profil poboru energii mają znaczenie.

No więc w moim przypadku nie ma problemu z wyłączaniem bo to taka niezbyt gęsto zabudowana wies, sieci są nowe, nie wszyscy w okolo mają PV.

Latem przez 7h w ciągu dnia działa ciągle grzalka 2kW do CWU. W domu mieszkają w rodziny. Dziadkowie, którzy są w domu, gotują, robią przetwory, pieką itp. Pozostali w ciągu dnia w pracy.
  • Odpowiedz
@cotozazycie: W takim razie, jeśli chcesz podejść do tematu rzetelnie, prześledź średnie zużycia energii w ciągu dnia np przez miesiąc i będziesz wiedział najlepiej, kiedy przyda się dodatkowa energia
  • Odpowiedz
@cotozazycie: jeśli nie wyłącza Ci falownika zbyt wysokie napięcie, to ja bym dołożył panele w tej samej orientacji, co obecne na tym samym stringu. Jeśli oczywiście Twój falownik udźwignie maks. moc DC 9 kW.
  • Odpowiedz