Wpis z mikrobloga

Ja to nie wiem czy przez kredyt 0% ceny mieszkań aż tak #!$%@? XD

Moim zdaniem #!$%@? jeszcze troszkę, ale co potem to serio nie wiadomo. Obecnie ceny są tak wysokie, że prawie nikt tego nie kupuje. Jak wejdzie 0% to owszem, trochę ludzi kupi z dopłatami, ale reszta już przestanie kupować chyba w ogóle.

No i co potem XD Chyba serio zrobią kredyt -2% albo zaliczymy flipa w tył i wywali się pół gospodarki.

Generalnie to wszystko nie jest za mądre. Ciekawe co wyjdzie po ustaleniach międzyresortowych, czy ktoś tam widzi, że sobie podkładamy bombę pod system finansowy.

#nieruchomosci #kredyt0procent #ekonomia #gospodarka
  • 56
  • Odpowiedz
@mickpl: jeżeli programista 25k ma zdolność na 1 mln zł, za to może teraz kupić 50m2 a jak pójdą ceny o 20-30% w górę to sobie kupi 30 m2. To ja nie wiem jak tu może być jeszcze większa pompa. Tym bardziej, że w listopadzie/grudniu 2023 były mieszkania, które się łapały w Bk2% ale cena za m2 była tak duża, że się nie sprzedawały pomimo kredytu 2%. Tym bardziej, ze te
  • Odpowiedz
@mickpl: No jak. Rodzina która 4 lata temu kupiła mieszkanie 60m za 400k będzie mogła wziąć kredyt na 850k na 50m 2 pokoje. Będą brać
  • Odpowiedz
  • 11
@acpiorundc: No jak wchodziła beka to tak, kilkadziesiąt tys. dostał mieszkanie za półdarmo, no ale reszta na FOMO była na poziomie, że jednak też miała zdolność. A teraz, czyli 30% w górę później XD jest sytuacja, że już nikt nie ma zdolności na normalne mieszkanie i te kredyty 0% co najwyżej uruchomią jakąkolwiek sprzedaż.
  • Odpowiedz
@mickpl: wg mnie to bk2, bk0 będą dopóki nie spadną stopy. A jak spadną to będzie pompa tak czy siak. Teraz jest czas korekty, i deweloperka przejdzie przez ten okres suchą stopą bo wylobbowali te dopłaty.
  • Odpowiedz
  • 8
jak spadną to będzie pompa tak czy siak


@Tomek_tls: Moim zdaniem będzie to w ogóle bez znaczenia XD Stopy spadały np. od 2011 roku i pompy nie było. Bo stopy obniża się modelowo właśnie w ten sposób aby nie było pompy. Jak pojawiają się objawy pompy to przestaje się obniżać albo znowu trochę podnosi. To nie będzie tak, że Glapa nagle zetnie z 5,75 na 2, tylko będą do tego dochodzić
  • Odpowiedz
  • 12
@acpiorundc: Na razie to ceny akurat faktycznie spadają, przynajmniej na wtórnym. Gorzej, że w każdym momencie Hetman może ogłosić szczegóły kredytów 0%, że już przyklepane i z marszu ruszą fliperzy i inne ynwestory XD
  • Odpowiedz
To nie będzie tak, że Glapa nagle zetnie z 5,75 na 2, tylko będą do tego dochodzić ze 3 lata.


@mickpl: Glapa i przewidywalność xD mickpl, ogólnie Cię szanuję, ale czy przez ostatnie dwa-trzy lata oglądaliśmy te same standupy?

@Raytuz to czemu ma być pompa przy bk0? Tani pieniądz zrobi pompę tak czy siak. Kredyciarz zwyczajny nie patrzy że bierze 800k, dla niego liczy się ile wynosi rata.
  • Odpowiedz
  • 2
Glapa i przewidywalność xD mickpl, ogólnie Cię szanuję, ale czy przez ostatnie dwa lata oglądaliśmy te same standupy?


@Tomek_tls: No te same XD I mi się wydaje, że teraz to Glapa zrobi się wielkim obrońcą żetonów i jeśli już to jeszcze podniesie XD
  • Odpowiedz
@mickpl: Brawo ubrać absolutnie każdego kogo się tylko da w kredyt hipoteczny pod koniec cyklu koniunkturalnego. Co może pójść nie tak ( ͡° ͜ʖ ͡°) A ostrzegali nawet bardzo dobrzy koledzy polityków tacy jak Zbigniew Jagiełło były prezes PKO, w swoich komentarzach na temat "złotówkowiczów". Jak widać w Polsce musimy przetestować skutki na produkcji...
  • Odpowiedz
@Tomek_tls: bk0 może jeszcze być bo to pewnie też będzie na stałą na 10 lat czy coś. Ale nawet niskie stopy na zmiennej to nic nie da, bo rata będzie 3k-4k przy niskich stopach i 6-8k jeśli podwyższą w ciągu najbliższych lat znowu
  • Odpowiedz
Brawo ubrać absolutnie każdego kogo się tylko da w kredyt hipoteczny pod koniec cyklu koniunkturalnego.


@kdgc: za "darmo" nie dają możliwości kupna 2 mieszkania gdy masz 2+3 dzieci. Ma się sprzedawać i już. Wszyscy już ubrani ale ci z 2+3 mogą mieć juz jakieś mieszkanie to akurat może nie potrzebują nowego ale im się też wciśnie.
  • Odpowiedz
jeżeli programista 25k ma zdolność na 1 mln zł, za to może teraz kupić 50m2 a jak pójdą ceny o 20-30% w górę to sobie kupi 30 m2. To ja nie wiem jak tu może być jeszcze większa pompa. Tym bardziej, że w listopadzie/grudniu 2023 były mieszkania, które się łapały w Bk2% ale cena za m2 była tak duża, że się nie sprzedawały pomimo kredytu 2%. Tym bardziej, ze te 25k to
  • Odpowiedz
bez dopłat, wakacji kredytowych i tak dalej byłaby korekta.


@Tomek_tls: zdecydowanie tak. Pewnie poszlibyśmy śladem Niemiec -15% r/r ( -10% -5% inflacja). A tak wywaliło ceny, że już tylko gotówkowców stać. Dlatego kredyty się praktycznie nie sprzedają tzn. jest -30 -50% mniej niż zazwyczaj.
  • Odpowiedz
  • 41
poszlibyśmy śladem Niemiec -15% r/r


@acpiorundc: Najsmutniejsze XD że poszlibyśmy tymi śladami, tak, ale nie z obecnych 18k z metra w Warszawie, tylko z ówczesnych 13k. Czyli sumarycznie Buda zafundował wszystkim kwadraty połowę droższe niżby mogły być gdyby zostawiono rynek w spokoju.
  • Odpowiedz
Najsmutniejsze XD że poszlibyśmy tymi śladami, tak, ale nie z obecnych 18k z metra w Warszawie, tylko z ówczesnych 13k. Czyli sumarycznie Buda zafundował wszystkim kwadraty połowę droższe niżby mogły być gdyby zostawiono rynek w spokoju.


@mickpl: dokładnie tak, dzisiaj miałbyś drogi kredyt i tanie/normalnie wycenione mieszkania. A tak masz drogi kredyt i absurdalnie drogie mieszkania, które bez dotacji 2%/0% praktycznie są niezbywalne.
  • Odpowiedz