Wpis z mikrobloga

Mirki jak to jest z tym miodem? Wszędzie się słyszy że cukier to zło i biała śmierć a jednocześnie panuje powszechne przekonanie że miód to ultrazdrowy smakołyk gdzie jest on tak słodki że mordę wykręca. Czy cukier w miodzie to jakiś zupełnie inny cukier, który inaczej działa na organizm niż sacharoza? Czy może jest równie szkodliwy tylko w miodzie są jakieś dodatkowe witaminki i tyle?

#jedzenie #dietetyka #dieta
  • 8
  • Odpowiedz
@k2Marko: Cukier w miodzie jest taki sam. Zawiera inne składniki prócz tego. Jak już chcesz użyć cukru to lepiej zrobić to miodem (byle nie dodawać do gorącego np. do herbaty bo tam te właściwości się uszczuplają). Ale polać jakieś tam naleśniki miodem to można.
  • Odpowiedz
@k2Marko: Może też chodzi o ilość? Płaska łyżeczka miodu to nie to samo co popularny brązowy napój gazowany:

butelka 2 l zawiera 212 g cukru, gdzie na szklankę przypada 26,6 g (łyżeczka cukru = 4.3g)
  • Odpowiedz
@k2Marko Miód zawiera głównie fruktozę, a nie sacharozę, co z punktu widzenia zdrowia nie jest idealne. Fruktoza może być bardziej obciążająca dla organizmu niż sacharoza, na przykład może sprzyjać przyrostowi wagi.

To właściwie małe ilości innych składników robią różnicę. Miód jest bogaty w witaminy, minerały, antyoksydanty i inne składniki, które wspomagają zdrowie, mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
  • Odpowiedz
@k2Marko: @gradekmi

Miód zawiera głównie fruktozę, a nie sacharozę, co z punktu widzenia zdrowia nie jest idealne. Fruktoza może być bardziej obciążająca dla organizmu niż sacharoza, na przykład może sprzyjać przyrostowi wagi.


Sacharoza jest złożona z cząsteczek glukozy i fruktozy. To są cukry proste. Każdy cukier prosty jest szkodliwy w już nie tak dużej ilości (mniej więcej powyżej 10% kcal przyjętych dziennie), a cukier stołowy jest tak bardzo szkodliwy, bo oprócz
  • Odpowiedz