Wpis z mikrobloga

Czy ktoś mi jest w stanie wytłumaczyć, dlaczego wg IMF jesteśmy nadal państwem rozwijającym się? Do grona państw rozwiniętych dołączyła ostatnio (w 2023) Chorwacja - wiem że przyjęli euro. Czyżby przyjęcie euro było tego wyznacznikiem? Znajduje to zastosowanie do Słowacji, Litwy, Łotwy i Chorwacji, ale nie do Czech, które już w 2009 dołączyły do grona rozwiniętych gospodarek, używając koron. Polska stoi wyżej w rankingu HDI, ma wyższe PKB per capita oraz PKB po uwzględnieniu parytetu siły nabywczej. Mamy wyższą płacę średnią i wyższą płacę minimalną niż Chorwacja. Czy posiadanie własnej waluty czyni dany kraj słabiej rozwiniętym według analityków z IMF?
#gospodarka #ekonomia #polska #europa

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Developed_country
  • 9
  • Odpowiedz
@Iguan2207:
Jeżeli obiektywnie to oceniają to musi być podana definicja. Jest to pewnie skomplikowane, masa kryteriów z różną wagą, które powinny być w jakimś dokumencie więc możesz sprawdzić.

Jeżeli tego nie ma to oznacza, że ocena jest z czapy, polityczna i nic nie warta.
  • Odpowiedz
  • 0
@LaurenceFass Usiłuję znaleźć konkrety, wskaźniki, ale nie mogę. Natomiast wszystkie kraje z naszego regionu jak za dotknięciem magicznej różdżki zmieniają się z "developing" na "developed" po przyjęciu euro. Wyjątkiem są Czechy, natomiast Polska dzisiaj jest bardziej rozwinięta niż Czechy w 2009. Wiem że wartość nabywcza pieniądza spadła, no ale to totalnie nielogiczne że kraje Bałtyckie gdzie inflacja mimo przyjęcia Euro też była wysoka są rozwinięte a my nie.
  • Odpowiedz
@Iguan2207:
Czyli pewnie z czapy. Gdyby było inaczej to na tacy byłoby wyłożone co, jak i za ile jest oceniane. Bo co tu niby ukrywać?

Podobnie jak Kanada w indeksie wolności gdzie zamykano ludziom konta za to, że wysłali 50 usd na protesty.
  • Odpowiedz
  • 1
@LaurenceFass Skoro mowa o Międzynarodowym Funduszu Walutowym to prawdopodobnie zwracają uwagę na walutę, a że złotówka im się nie podoba, bo ma wahania kursu, przez co gospodarka jest nieprzewidywalna (duża zmienność stóp procentowych) i dlatego nam nie chcą dać "developed". Tak na logikę biorąc. Tylko dlaczego Czechy są rozwinięte? Może dlatego że Koroną mniej szarpie względem Euro czy Dolara, historycznie też mieli lepszą sytuację ze stopami procentowymi (ostatnio mają wyższe) ale w
  • Odpowiedz
lko dlaczego Czechy są rozwinięte? Może dlatego że Koroną mniej szarpie względem Euro czy Dolara


@Iguan2207:
Tak patrząc na wykres 20 lat to w sumie te różnice są w bardzo niewielkie na plus dla Czech.
  • Odpowiedz
  • 0
@LaurenceFass do grona rozwiniętych państw Czechy dołączyły w 2009 - w czasach niskich stóp i stabilnej oraz długotrwałej sytuacji fiskalnej, teraz mogliby im tego nie dać - a jedynym warunkiem byłoby przyjęcie przez nich euro, a z tego co widzę kraje raczej nie wylatują z tego grona i jak raz już dołączą to zostają, nawet w obliczu wysokiego zadłużenia i kryzysu ekonomicznego (Przykład Grecji, która od 1989, jest w gronie rozwiniętych krajów
  • Odpowiedz
do grona rozwiniętych państw Czechy dołączyły w 2009 - w czasach niskich stóp i stabilnej oraz długotrwałej sytuacji fiskalnej


@Iguan2207:
Bardzo dziwny warunek.
Na początku lat '80 w USA stopy procentowe skoczyły na 20% i wtedy nie były państwem rozwiniętym będąc jednocześnie gospodarczo najsilniejszym państwem na świecie i jednym z najwyższą stopą życiową?
  • Odpowiedz
  • 0
@LaurenceFass Przypuszczam że po prostu Amerykanie przeszacowują swoją walutę to raz (IMF, ma siedzibę w Waszyngtonie) a po drugie - oni są na liście rozwiniętych państw od 1945, czyli roku w którym uformowano IMF, będąc wśród państw założycielskich.
  • Odpowiedz
@Iguan2207: Pewnie dlatego, że rządził ten znienawidzony PiS i nie chciano dawać "paliwa" ówczesnemu rządowi do chwalenia się, że wprowadzili Polskę do grona krajów rozwiniętych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz