Wpis z mikrobloga

Czy ktos panuje nad tym śmietnikiem?

Nie jest to wpis obrażający użytkowników tego systemu, ale nie oszukujmy sie.Ten system nie nadaje sie dla użytkowników domowych.

A najśmieszniejsi sa piszący „u mnie dziala”, albo „zainstalowalem mamie, babci i dziadkowi i pracują na tym”

Na przestrzeni miesiaca zainstalowane: Open SUSE leap, MXLinux jakas ich numeracja (22.04), Ubuntu 22.04, Pop Os 22.04.Obecnie Tuxedo OS 2.

Na kazdym tym systemie w kazdej przegladarce jest w #!$%@? rozna czcionka mniej lub bardziej czytelna.Konfiguracja?Zapomnij.

Powiększysz czcionkę na jednej stronie, to #!$%@? ci w #!$%@? na innej.
Nie wiem nikt tego nie ogarnia.
Przewijanie to jest cyrk, na touchpadzie musisz przesuwac palcem o ulamki milimetrow bo #!$%@? w kosmos o ile wykryje dotyk dwoma palcami.

Przewijanie stron w kazdej przeglądarce ultra nie płynne dramat na maksa.
Odtwarzanie filmów typu stream Youtube ultra nie płynne przy szybkich dynamicznych scenach, widać smuzenie brak plynnosci obrazu.Nawet oglądajac serial typu archiwum X.

Podświetlenie klawiatury w laptopie dziala, ale nie wylacza sie w czasie bezczynnosci(przerabialem rozne tutoriale i fora, grzebanie w plikach conf.)Bez skutku.Jak wlaczysz podświetlenie to samo nie zgaśnie.

Rodzynek na koniec, dźwięk.Głośnik bluetooth Bose Revolve+II podczas odtwarzania jakiegokolwiek dźwięku piszczy, szumi słychać trzaski w tle.
Słychać zakłócenia jakby wentylatora cewek.Brak dynamiki dźwięku.

Odkąd pamiętam na Linuksie tak bylo na wyjsciu analogowym, ale to bylo lata temu.Obecnie takie zaklocenia na bluetooth to żart.

Testowane na Asus K513 OLED i5 16GB iRiS Xe.

Przygode z linuksem zacząlem od SUSE 9.2 do tej pory to sie nie nadaje na desktop, ani tymbardziej na laptop.

Jestem dobrej wiary i co jakis czas powracam do tego systemu, ale to chyba zauroczenie z młodości.

Przerabialem w międzyczasie przez lata wiele dystrybucji na rozych laptopach, desktopach i zawsze byly podstawowe problemy.Sandardowo z Video i dziękiem.

#linux #windows #pcmasterrace #komputery
  • 39
@keep_it_real: takie klasyczne u mnie działa, a nie o to chodzi OPowi. Przykładowo słuchawki Sony (WH-1000XM5 i MDR-XB950B1) mi działają bez problemu ale co z tego jak to jest trochę taka loteria, bo JBL może i niektóre też działają ale w moim przypadku sparowanie Flip4 to problemy jak wyżej.
Do Windowsa czego nie podpiąłem działa na 100% bez problemów albo z minimalnym wysiłkiem. Na linuchu? Baw się z ALSA i innymi
@keep_it_real nie nagrasz czegos co nie istnieje, to logiczne.Do calego mojego wpisu odniosles sie tylko, ze tobie wszystko dziala.Standardowo.Wlaczyles film na YT i gre.Reszte przemilaczales.Teraz dzieci spia i macbooka z zainstalowanym linuksem nie wyciagniesz i nie pokazesz.Bo na nagranym desktopie nie dziala( ͡ ͜ʖ ͡)
@keep_it_real Twoj „turystyczny jbl ” pewnie jest lepszy niz moj Bose.To pewnie dlatego.Wszedzie Bose dziala z kazdym urzadzeniem tylo z LInuksem ma problem.Tak to jest jak sie kupuje sprzet nisikiej jakosci.Bede pamietal.Wygoogluj sobie kiedy wyszlo SUSE Linux 9.2.Bo ty nie masz pojecia
@Ingvarr100th tak jak napisalem.Nikt nie ogarnia o co chodzi.Tu jakis chlopak zainstalowal na linuksie Steam.Wlaczyl gre, YT i mu „wszystko dziala”.Teraz dzieci spia reszta przemilczana.Komputerowcy, ale zeby podac jakies rozwiazanie to juz cisza.Wszystko wszystkim dziala, a ty jestes nieogar
@ramaja-awantura: mireczku ja mam podobne doświadczenia z Linuxem. Dawałem wiele razy szansę i próbowałem się przekonać, trochę na siłę niekiedy lecz w końcu zawsze powracałem do Windowsa. Np. takie bazowe Ubuntu jest fajne i GUI ma nawet całkiem ładne (imo lepsze niż Windows) ale to jest przyjemność do pierwszego problemu - a te pojawiają się bardzo szybko.
@ramaja-awantura: Kiedyś dodatkowo było tak że jak miałeś dedykowaną kartę graficzną w laptopie, to cały czas żarła prąd :D Wszystko zależy od wymagań systemu. Na co dzień pracuję na serwerach linuxowych, ale na swoim laptopie nie używam już (bo kiedyś tylko to)
@ramaja-awantura: wydaje mi się czy to po prostu wina sterowników gpu intela Ci tak robią, zrób update'y może ewentualnie poszukaj czemu na tym gpu Ci tnie video i scrollowanie, podobnie miałem w pop-os na rtx 3060, zrobiłem update sterów oraz odpaliłem waylanda i śmiga mi normalnie. Teraz siędzę na Zorin i działa wszystko.
@ramaja-awantura: Nie dziwie się, że nie działa jak instalujesz jakieś koślawe dystrybucje (MXLinux, Pop OS, Tuxedo).

Problem ze czcionką idzie łatwo rozwiązać i tak samo z przewijaniem stron.

Jeden problem wynika z patenty, patenty i jeszcze raz patenty i dlatego nie jest to zrobione out of the box. Windowsowy antyaliasing czcionek jest opatentowany i ten sam algorytm nie może być użyty w Linuksie. Dlatego ten system korzysta z innych algorytmów, aby
@ramaja-awantura:

Czy ktos panuje nad tym śmietnikiem?

Widać nie, bo ciągle takie wpisy się pojawiają.
Wszystkie dystrybucje oprócz RHEL są tworzone przez użytkowników dla użytkowników. Błędy są oczywistą oczywistością. Jeżeli nie jesteś w stanie poświęcić czasu i talentów do tego, aby dopieścić swoją instalację, to nie jest to system dla ciebie.


Nie wiem w czym mają Ci pomóc takie tupanie nóżkami i fochy. Te czasy kiedy tacy atencjusze dostawali atencję po