Wpis z mikrobloga

Pracuję w jednej firmie od 2019r, wykształcenie średnie zawodowe (technik informatyk) z maturą. Głównie tworzę strony/sklepy/serwisy internetowe (PHP, JS, jQuery, CSS, jakieś biblioteki JS w zależności od potrzeb (GreenSock,Swup), mySQL), gdzie każda strona to inny produkt dopasowany do klienta, nie pracuję na szablonach. Do tego do każdej strony wykonuję autorski panel CMS w PHP z wykorzystaniem baz mySQL (głównie CRUD'y, integracja z API np. do bramek płatności, obsługa formularzy), oprócz stron zdarzają się produkty gdzie jestem odpowiedzialny za stworzenie przeglądarkowego programu do zarządzania firmą.

Po 5 latach pracy dostaję na UoP 5500 netto. Chciałbym zmienić pracę, bo czuję że w obecnej firmie nic więcej nie osiągnę. Jestem świadomy że wybrałem ciężkie czasy. Mam jakieś szanse z tym co opisałem powyżej na zwiększenie zarobków? Czy to już sufit i jedyne co mnie uratuje to zmiana stacka? Projektów sam nie tworzę, jestem uzależniony od grafika, mój angielski to raczej takie A2, często muszę sobie pomagać tłumaczem w dokumentacji, żeby zrozumieć kontekst.

Tym co przeczytali dziękuję i proszę o jakieś protipy co powinienem dalej zrobić aby nie stracić zajawki i mieć uczciwe zarobki? Dla mnie kodowanie to pasja, nie robię tego tylko i wyłącznie dla kasy jak wybrani ludzie po bootcampach. Jestem samoukiem, pierwszą pracę dostałem zaraz po maturze, spodobało mi się, byłem i jestem szczęśliwy że mogę robić to co mnie pasjonuje. No ale jak czytam tag to chyba trochę jednak jestem wykorzystywany... Trochę a nawet bardzo.

Proszę o naprowadzenie. Nie aplikowałem nigdy nigdzie indziej bo mam syndrom oszusta, czuję że z moim angielskim zostanę wyśmiany/skreślony, ogólnie cały czas wkręcam sobie że nie dam rady, mimo że klienci jak i przełożeni bardzo chwalą moją pracę, dodatkowo jak czytam ile to nie zarabiają inni to jest mi przykro, że nie mogę wyjść ze swojej klatki.

#programowanie #programista15k #webdev #pracait
  • 11
@Analny_Madafaka: Podstawa to wysyłanie CV i badanie czy się poszczęści ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dodatkowo jakaś wizytówka w postaci strony gdzie ktoś może zobaczyć Twoje portfolio plus gita.

Dodatkowo pytanie - czy masz swobodę w wyborze stacku? Jak tak to bym bezczelnie szedł w CV Driven Development ( ͡° ͜ʖ ͡°) Użyj w następnym projekcie Node.js zamiast PHP, Laravela, MongoDB zamiast MySQL itd.
No ale jak czytam tag to chyba trochę jednak jestem wykorzystywany... Trochę a nawet bardzo.


@Analny_Madafaka: czyli to nie kwestia stacka, tylko Twoich umiejętności negocjacyjnych, asertywności i prezencji.

Podstawa to wysyłanie CV i badanie czy się poszczęści ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Wegrzynski: liczenie na los to glupota. CV wysyła się po to żeby badać jak rynek interpretuje Twoje CV, a gdy już umawiasz się na rozmowę,
@BreathDeath @MilionoweMultikonto, czyli uważacie że mój stack (pomijając angielski) jest wystarczający, żeby móc zmienić pracę na lepszą? Czy czegoś powinienem się douczyć lub całkiem wykluczyć i zamienić na coś innego aby pozostać atrakcyjnym na obecnym rynku pracy? Wiem że React jest sexy, ale nie widzę żadnego zastosowania w mojej obecnej pracy (produkty to strony/sklepy jak pisałem dla każdego klienta jest indywidualny projekt, w takim projekcie też każda sekcja to coś innego,
@Analny_Madafaka: powiem kompletnie szczerze, robotę z takim stackiem znajdziesz tylko w jakichś innych Wordpressówkach/CMSówkach. W ogóle podanie jQuery to już red flag, bo to technologia starożytna. Ja bym poduczył się jakichkolwiek frameworków (byle nie React).

Poza tym angielski to podstawa...
@Ulyssos:
1. Tak wiem, podałem jQuery jako że znam, a wiem że jeszcze część Internetu jest w tym napisana, a nie że wykorzystuje nadal.

2. To w jakim kierunku konkretnie byś poszedł? Fullstack czy front/back? Dlaczego nie React? Widzę że pracy nadal sporo w nim, poza tym React to też ścieżka do Nexta i innych frameworkow, które na nim bazują.

3. Angielski znam podstawy, ale jak mogę zapytać, jaką ścieżkę nauki
@Analny_Madafaka: w aktualnej sytuacji ogólnie zmiana pracy może być trochę średnia jak nie jesteś solidnym midem. Nie wiem jak z nauką angielskiego

A reacta możesz się uczyć, ale reacta umie większość rynku. Ja zatrudnienie łatwiej znalazłem z angularem.
@Ulyssos: O większą kasę to znaczy ile za to co robię jest ok? Na fullstacka obecnie co jest na topie, w co warto iść? Bo rozumiem że nie PHP? React/Angular + Node będzie ok? Jak długo się uczyć do momentu szukania nowej pracy? Wystarczy zrealizować kilka projektów i już szukać czy czekać aż będę pewnie się czuł?