Wpis z mikrobloga

Wielebne darmozjady przyszły sklamlac do ministry bo nędza zaczyna zaglądać im do garnka ( ͡º ͜ʖ͡º) A ich umiejętności religijnej indoktrynacji generalnie nie robią szału na rynku pracy, więc grozi im wzięcie się do uczciwej pracy
#religia #oswiata #szkola #edukacja #bekazpodludzi #bekazkatoli
robert5502 - Wielebne darmozjady przyszły sklamlac do ministry bo nędza zaczyna zaglą...

źródło: Screenshot_2024-03-08-16-00-18-84_dc00545bd3b8828f033a02ac25b2d36d

Pobierz
  • 47
@kubako teologia to raczej nauka bardziej rozwinięta niż kradzież kieszonkowa

Chciałbyś żeby rada mędrców decydowała za Ciebie co Ci się bardziej w życiu przyda?
Wiedza nie musi być ani przydatna ani praktyczna. Po co czytać wiersze albo badać ruiny. To rzućmy cały humanizm kosztuje i nauczmy młodych wypełniać pit i łączyć kabla na szybko złączce
Chciałbyś żeby rada mędrców decydowała za Ciebie co Ci się bardziej w życiu przyda?


@mocarny_knur: przecież tak działa edukacja, ministerstwo, kuratorium itp. Za ciebie też rada mędrców decydowała czy powinieneś się uczyć pisać, czytać, liczyć i czego.

Po co czytać wiersze albo badać ruiny.


Przecież to jest bardzo przydatne i praktyczne.
Ale co innego uczyć historii, sztuki, estetyki, poczucia piękna itp. Warto i praktycznie też uczyć ludzi filozofii, historii myślenia i
Teologia nie udowadnia istnienia Boga albo bogów


@mocarny_knur: Oczywiście, że nie, bo to przecież nie jest możliwe, ale też nie o to mi chodzi i nigdzie tego nie pisałem.
Ale napisz co masz na myśli, czym wg ciebie jest teologia i czym się zajmuje, i czego możnaby uczyć w szkole w ramach nauki teologii?
@kubako w skrócie teologia to nauka o doktrynach religijnych. Uczniowie uczyliby się o historii religii (ogólnie, od animizmu, kultu przodków poprzez powstanie politeizmu i monoteizmu). W Europie pewnie uczyliby się o kultach "starej Europy" i jej wpływie na religii Indoeuropejczyków, religiach semickich, trochę hinduizmu, religii wschodnich. I oczywiście nauki doktorów kościoła.

Nie chodzi mi o jakieś nauczenie się zdrowaś Mario na pamiec
@mocarny_knur: To się nazywa religioznawstwo. Nauka o religiach, ich historii, doktrynach itp

Teologia to rodzaj filozofii nastawionej na uzasadnianie i wyjaśnienie boga i świata przez pryzmat boga. Niby mówi się o teologiach innych religii, ale w praktyce teologia to wyłącznie dziedzina chrześcijańska. Innymi słowy jest to - jak pisałem w pierwszym poście - robienie fikołków pod tezę :)
Teologia to wyjątkowo rozwijająca i ciekawa dziedzina humanizmu, przyda się uczniom, którzy będą chcieli studiować kulturoznawstwo, sztukę, historie


@mocarny_knur: no rzeczywiście, jaka teza takie fikołki ;)
@mocarny_knur: Już pisałem - teologia to "nauka", która stawia sobie za cel uzasadnianie z góry założonej tezy. Oczywiście samo to może to być ciekawe i pouczające, ale niekoniecznie trzeba tych tez uczyć ludzi.

Napisałeś, że niby teologia miałaby pomóc ludziom idącym na studia z kulturoznawstwa, sztuki i historii.
O ile religioznawstwo, szczególnie historia religii czy symboliki, faktycznie by się przydała, to teologia?
Zacytuję za wiki:

Teologia refleksja nad doktrynami religijnymi, wykraczająca
teologami są ludzie niewierzący.


@mocarny_knur: Oczywiście :)

To znaczy wyobrażam sobie, że teologię (kierunek studiów) kończą ludzie niewierzący, bo to studia z gatunku filozofii, archeologii, pedagogiki czy innego zarządzania i marketingu - łatwo się dostać i bez wysiłku skończyć. Generator mgr przed nazwiskiem i zapychacz czasu z którym wielu młodych ludzi nie bardzo wie co zrobić.

Ale nawet jeśli jakiś tam teolog (faktycznie uprawiający teologię) był niewierzący, dalej to nijak nie