Wpis z mikrobloga

Potrzebuje dodatkowej opinii elektryka bo mam dwie sporne i nie wiem komu zaufać a na elektrodzie boje się spytać ;)

Dom 165 m2 użytkowej, przyłącze 14kw, w środku pompa ciepła powietrzna, trochę podstawowych sprzętów, może w przyszłości mała fotowoltaika, klimatyzacja. 



Budynek podłączony jest do skrzynki elektrycznej w granicy działki przewodem 6 mm2, około 20 metrów długości między szafą a skrzynką. 



I na ten temat są dwie odmienne opinie:


1 Elektryk, który robił instalację, uważał i wciąż uważa, że jest to wystarczający przekrój na moje wymagania i więcej nie potrzebuje.

2 Elektryk który był u mnie robić pomiary powiedział, że jest to niedopuszczalne i przekrój jest zdecydowanie za mały do moich wymagań i powinno być to jak najszybciej wymienione przed wprowadzeniem na 10 mm. Co więcej, dodał że jest to niezgodne z przepisami i nikt mi nie odbierze instalacji na takim przewodzie (nie dopytałem o jakich przepisach mowa). 



Powiedzcie mi proszę, kto z nich ma rację bo już zgłupiałem. Szukałem informacji w internecie ale nigdzie nie jest wprost stwierdzone jaki przekrój powinno się użyć i nie wiem czy spać spokojnie czy kombinować z podmianą kabla.

#budujzwykopem #budowadomu #budowa #remontujzwykopem #pytanie #elektryka
  • 8
@ATAT-2: Powinno być w projekcie. 10mm2 to minimum dla miedzi(16 dla Alu). Ale jak będziesz chciał za 10-20 lat elektryka ładować to najlepiej dać 4x25mm miedź lub 35mm Alu i spokój na lata a za 20m to niewielki koszt. I wyjeb na pysk tego elektryka.
@ATAT-2: powinno być minimum 10mm2, nikt nie stosuje mniejszych.

6mm2 ma rezystancję około 3ohm/1km, oraz prąd max ok. 35A czyli ~24kW 3F.

3ohm to 0,06ohm/20m, przy prądzie 20A da to spadek I*R czyli 20*0,06=1,2V, spadek nie powinien być większy niż 0,5% a ty masz 0,522%

Spadek wpływa na pracę fotowoltaiki.