Wpis z mikrobloga

Haha pamiętam jak jakieś 5 lat temu wszyscy mówili że AI nigdy nie zastąpi programistów, że nie ma takiej fizycznej możliwości żeby dzieło zastąpiło stwórcę, bo AI nie będzie miało zdolności twórczych itp, a tu się okazuje że IT może iść jako jedno z pierwszych do zaorania xD A to wszystko przez brak regulacji w zawodzie.

Była powszechna beka ze studiowania i "papierków", a tu krwiożerczy kapitalizm, okaże się, że to zaora całą branżę xD (inb4, wiem, to nie będzie tak że co do jednego, ale np zamiast 50 programistów w firmie zostanie 3 którzy będą koordynować pracę, czyli 90%+ out). Więc mimo, że technicznie takie AI może nawet szybciej będzie mogło zastąpić księgowych, prawników itp, to prawo na to nie zezwoli xD

Ale myślę, że chyba największym dowodem na to, że to jest jedna z najgłupszych grup zawodowych, i z największym ego w stosunku do ilości pracy i intelektu, włożonych w wejście w IT, to ten obecny płacz o miejsca pracy (100cv na 1 miejsce) oraz narzekanie na bootcampy i masowe przekwalifikowanie się. Jedyna taka grupa która się chwaliła ile to nie zarabia, przy jednoczesnym #!$%@? xD No to zaraz stawki będą rynkowe, i przeciętny programista zarobki 5k, czyli tyle ile kazdy inny pracownik biurowy.

Złotą zasadą każdych mądrych grup zawodowych jest narzekanie na warunki pracy, niskie wynagrodzenia oraz na wszystko inne, a nie że mam eldorado i o tym wszędzie mówię xD

Nie mówię tego, bo jestem zawistny, a bardziej chcę po prostu wskazać jakie błędy doprowadzą do zaorania branży, która jeszcze parę lat temu była uznawana za kurę znosząca złote jaja. Ku przestrodze.

#ai #programista15k #it #pracait
  • 7
  • Odpowiedz
@Don_Kichot: IT od paru lat to jedna z najgorszych ścieżek zawodowych i powoli dociera to nawet do przysłowiowego taksówkarza, który ciągle gadał jakie to "informatycy" mają eldorado. Pensje realnie nie rosną od 2019 roku, terminy są coraz bardziej zabójcze dla zdrowia psychicznego z powodu presji biznesu na szybkie dowożenie, które już dawno przekroczyło fizyczne możliwości tempa pracy umysłowej dostępnego dla przeciętnego człowieka co powoduje szybkie wypalenie nawet u pasjonatów. Ilość wiedzy
  • Odpowiedz
@Don_Kichot: ze chce ci sie takie bzdury pisac. Pierwsi beda redukowani “dziennikarze” piszacy do wszelkich gazet czy onetow. Za jakis czas “modelki” instagramowe, bo juz mozna generowac zdjecia ladnych dziewczyn nie do odroznienia od prawdziwych. AI w IT to jest wspanialy wspomagacz pracy i oszczednosc czasu, a nie cos czym mozna czlowieka zastapic.
  • Odpowiedz
AI w IT to jest wspanialy wspomagacz pracy i oszczednosc czasu


@wcaleniepchamsiewmultikonto: ciężko mi się z tym zgodzić. Prywatnie od dość dawna korzystam z Codeium, w pracy od kilku tygodni z Copilota i nie zauważyłem, żeby zaoszczędzało mi to więcej niż może 5% czasu. O ile łatwiejsze rzeczy ogarniają dobrze, tak w trudniejszych się gubią, więc ostatecznie i tak większość sam muszę pisać, a to robi za autouzupełnianie linii.
  • Odpowiedz
@kukold:

Jak dajesz się zajechać to właśnie tak jest.

Szanujcie się i swoja pracę.
Manager nie jest żadnym wyznacznikiem i osoba decydującą o tym ile coś się wykonuje.
Ty podajesz pracochłonność i określasz termin "dowiezienia" - i nie "szybciej się nie da".

Pracuje się 8h, i w tempie jaki Ci odpowiada - myślisz że jak dasz się zajechać i stracisz na tym zdrowie, to pracodawca się tym przejmie ?

:P
  • Odpowiedz
@Don_Kichot: Ale i tak programiści stoją nieco wyżej od innych zawodów. Pod nimi są prace biurowe, analitycy, logistyka, doradztwo, kol senter, farmaceuci, psychiatrzy, prawnicy, radiolodzy. Wszyscy patrzą na programistów bo to widać i jest chwytliwe. Ale wraz z nimi idą inne zawody.
  • Odpowiedz