Wpis z mikrobloga

#ikze #pit
Mirasy, rozliczam sie z rozowa razem. Wplacilismy na IKZE po 8.3k, jestesmy w drugim progu podatkowym.
Dodalem do e-PIT te 16.6k, a zwrot wzrosl o jakis 3k. Dlaczego tak malo? Oni to licza jakos od miesiecy od ktorego sie przebilo 240k?
  • 16
  • Odpowiedz
  • 0
@blue_Sensi: no czyli dokladnie to co napisalem xD
Wplacilismy 16.6k na IKZE i liczylem na 5.3k zwrotu z podatku, a widze, ze dostaje okolo 3k. Gdzie reszta? To jest jakas progresja i jak w jakims miesiacu dopiero przekroczylem to od tego miesiaca jest 32%, a wczesniej 12% czy wtf?

Oczywiscie, ze wiem, ze nie wplacam 16.6k i dostaje tyle zwrotu z PITu xD
  • Odpowiedz
  • 0
@blue_Sensi: no to probuje wytlumaczyc, ze to nie dziala tak prosto jak ja myslalem, a ty myslisz.

32% z 8.3k to 2.6k. My wplacilismy razem 16.6k z czego 32% to 5.3k i liczylem na taki zwrot, a dostalem okolo 3k zwrotu.

No i jak pisalem wyzej jestesmy w tym drugim progu 32% nawet po odliczeniu 16.6k.

Rozliczalem automatycznie na e-PIT wiec podejrzewam, ze tam jest to dobrze zimplementowane, i musi byc
  • Odpowiedz
@93michu93: nie wiem jak dokładnie jest to liczone, ale czy osobno każde z was miało próg 32%? Czy rozliczając się razem na pewno przekraczacie 32%? Ludzie rozliczają się razem po to żeby jedna osoba która wpada w 32% mogła zapłacić 12% przy wspólnym rozliczeniu.
  • Odpowiedz
Odliczenie musiało was sprowadzić poniżej progu, nie widzę innego rozwiązania zbytnio. Odliczałeś to co nie jest opodatkowane? Samo 240k przychodu to nie jest full co jest opodatkowane, część tam odchodzi, składki. Jak nie to, to nie wiem. Pokazać komuś ogarniętemu pit przed wysłaniem.
  • Odpowiedz
  • 0
@FedoraTyrone: @blue_Sensi tylko UoP, ja na UoP i rozowa na UoP. Rozliczajac sie razem i odejmujac te 16.6k ktore wplacilismy na IKZE dalej jestesmy ponad 240k rocznie.

nie wiem jak dokładnie jest to liczone, ale czy osobno każde z was miało próg 32%?


@FedoraTyrone: nie, rozowa gdyby rozliczala sie sama to nie mialaby drugiego progu, za to ja wpadlbym wczesniej w 32%.

Czy rozliczając się razem na pewno przekraczacie 32%?
  • Odpowiedz
@93michu93: a czy bez podania informacji o IKZE nie wychodziło Ci 2k dopłaty podatku? Bo trochę to tak wygląda. Te 5,3k byś dostał, gdyby wcześniej było "na zero", ale możliwe, że miałeś dopłacić, więc tego zwrotu z IKZE wzięło trochę na dopłatę podatku a resztę Wam zwraca
  • Odpowiedz
A,i do rozliczenia IKZE nie ma progresji, możesz nie zarabiać nic cały rok i dostać z pracy 300k w grudniu i dostaniesz tyle samo zwrotu co jakbyś miał w styczniu 200k a przez resztę miesięcy po 4k wypłaty
  • Odpowiedz