Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci Jeżeli pracowałeś przed 2019 i oszczędzałeś z myślą o kupnie nieruchomości to PiS (Morawiecki i Glapiński) w lata 2019-2023 zrobili z Ciebie frajera:
* Wiosną 2020 r. Glapiński ustawia stopę referencyjną na 0,1% - oznacza to, że każda Grażyna mogła pójść do banku i miała rekordową zdolność kredytową, nawet przy bardzo niskich zarobkach. Co w tym niezwykłego? Otóż bank kreuje kredyt z powietrza, tak więc jeżeli miałeś oszczędności na zakup mieszkania, kiedy one siedziały w banku, bank pożyczał Twoje oszczędności Grażynie za darmo żeby kupiła swoją nową "inwestycję"
* Powstało z tego ok. 39% inflacji skumulowanej w latach 2019-2023, tak więc sorry, ale Twoje oszczędności w tym czasie utraciły 30% siły nabywczej, rekordowo urosły też ceny nieruchomości, napędzane z jednej strony bezpłatnym pieniądzem, a z drugiej koniecznością ucieczki od gigantycznej inflacji na złotówce,
* Po drodze Grażyna na rekordowo niskim kredycie dostała jeszcze parę razy wakacje kredytowe, tak więc na parę miesięcy pożyczała Twój kapitał dalej za darmo, nawet jeżeli stopy wzrosły
* Jakby tego było mało, PiS uchwalił program BK2%, który polega na tym, że dopłacasz ze swoich podatków do tego, żeby ktoś pożyczał Twoje pieniądze znowu na bardzo niski procent (2% vs 8% kredyt komercyjny). Nie ważne, czy to Polak, czy obywatel Ukrainy czy Białorusi, ważne żeby deweloper mógł na tym zakupie uzyskać rekordową marżę. Podniosło to ceny nieruchomości o kolejne 30% r/r.

Jak widać, w czasach rządów PiS i Glapińskiego w zasadzie praca i oszczędzanie straciło sens. Jeżeli młodzi ludzie teraz zastanawiają się, dlaczego nie stać ich na mieszkanie, warto popatrzeć co działo się zaledwie 4 lata temu.

Moim zdaniem paradygmat kupowania mieszkań pod rządami PiS się całkowicie zmienił: nie ma sensu na nie oszczędzać, jedyna szansa to liczyć że rząd da bezpłatny kredyt 0% i będzie można zrobić frajera z innych obywateli, którzy trzymają oszczędności w banku. Ew. liczyć, że Glapiński znowu zacznie drukować na potęgę i zdolność kredytowa skoczy wszystkim pięciokrotnie.
  • 73
@jacos911 ty tak naprawdę? Nie zauważyłeś pandemii? Wszystkie banki centralne mocno obniżyły stopy procentowe, plus wszystkie drukowały pieniądze, stąd ta inflacja, nie tylko w Polsce. Jak patrzysz na gospodarkę przez pryzmat PL a nie całości to cóż. Na własne m będziesz robił do końca życia a i tak nie zarobisz
A co ja mam powiedzieć i ludzie w mojej sytuacji? W 2021 dopiero wkroczyłem na rynek pracy. Nie mam zdolności kredytowej. Od 3 lat czuję się jakbym odrabiał pańszczyznę u dziedzica. Gdyby państwo polskie było osobą to przegryzłbym jej tętnice szyjną i patrzył jak się wykrwawia.
@jacos911: co maja jakies stopy do inflacji xD juz widze jak putin taniej rope sprzedaje bo polaki jakies stopy podniesli xDD To ma tylko i wylacznie na celu dac sie nachapac bankom i tyle. Jakby nadal stopy byly 0% to wykres inflacji wygladalby DOKLADNIE TAK SAMO
@jacos911: ale, że tej Grażynce rata skoczyła w ostatnich 2 latach dwukrotnie i wiele takich rodzin ledwo wiąże koniec z końcem spłacając ogromne odsetki i minimum kapitału to już nie wspominasz XD Twój "frajer" nadal ma 61% swojego kapitału zakładając, że nic nawet nie inwestował, a Grażynka w racie 3k pln spłaca 200zł kapitału i ma marne perspektywy na oszczędzanie i nadpłacanie. I kto tu jest frajerem?
@jacos911: ale wiesz glabie ze kredyt 2% zostal uchwalony glosami pis i platformy wyobraz sobie ze obie partie byly tu jednoglosnie malo tego pis i po glosowaly na tak dla kazdego programu socjalnego proponowanego przez pis ale jasne to wina wylacznie Pis

glupa platforma zamiast krytykowac te glupie programy we wszystkich przypadkach glosoala reka w reke z pis ale oczywiscie winny tylko glupi pis :)