Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do mojego poprzedniego wpisu o Akademii Sportów Walki Wilanów, ( https://wykop.pl/wpis/75189877/slucham-wywiadu-lizaka-u-szalonego-matysiaka-i-wid )

dokonałam 30-sekundowej analizy i zauważyłam, że rzeczywiście trener Mirek buduje wokół siebie nie klub sportowy, a sektę z samym sobą na czele jako guru.

Sekta ma charyzmatycznego przywódcę, sprawującego władzę w sposób totalitarny, wokół którego organizowane są struktura i życie członków sekty. Przywódca wiedzie zasadniczo pasożytniczy tryb życia, uzależniając od siebie poszczególnych członków sekty na bardzo zróżnicowane sposoby, z wyszczególnieniem uzależnienia psychicznego, przykłady:

Piotr Lizakowski: "(..) żeby [Fagata, partnerka - przyp. autora] nigdy nie powiedziała złego słowa na moją rodzinę, albo na mój klub, albo na trenera, bo tego jej nie wybaczę (...)"

lub

Michał Pasternak: "o wszystkim decyduje trener"


Przypadek Piotra Szeligi świetnie obrazuje mechanizm pozyskiwania nowego członka sekty. Otóż sekta werbuje osoby mające deficyty emocjonalne, słabe psychiczne, osamotnione (fala hejtu po wyjściu na jaw skandalu z żoną trenera). Osoby te na początkowym etapie są bombardowane miłością (publiczne okazanie wsparcia) celem zyskania zaufania i oddania aż do postawy poddańczej, niewolniczej nawet z rezygnacją z wolnej woli i samostanowienia o sobie. W kolejnych etapach osoby te wykorzystywane są w celu przynoszenia sekcie profitów w postaci finansowej (procent od gaży za walki) oraz w celu umacniania struktury sekty (uzależnienie od przywódcy, ewentualnie werbowanie nowych członków oraz podtrzymanie ego przywódcy).

Zastanawiający jest przypadek Amadeusza Roślika, posługującego w się pseudonimem "Ferrari". W początkowych etapach, ta osoba wpadła w kręgi oddziaływań sektu i jej guru, jednak zdaje się, że nie została w pełni pełni przez sektę wchłonięta i zachowuje względną autonomię myślenia i działania. Najbardziej racjonalnym wyjaśnieniem tego przypadku i odstępstwa od względnie stałej reguły funkcjonowania, mogą być jedynie olbrzymie korzyści finansowe wynikające z orbitowania A. Roślika wokół sekty
#famemma
TantnisKrzyzowiaczek - W nawiązaniu do mojego poprzedniego wpisu o Akademii Sportów W...

źródło: images

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirek myśli strategicznie, co nie znaczy, że nie jest glupi. Popatrzcie na takiego Jacka Muranskiego, niby mitoman, idiota,socjopata itp Ale nabił sobie taki hajp, że każdy czekał na jego pierwszą walkę a on sam zgarnął sporo za pierwszą walkę i jestem pewien, że to też była strategia. #!$%@?ąc od tego, że stracił syna i w sumie wizerunek, ale osiągnął swój cel. Mirek jest podobny...
  • Odpowiedz