Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich na #zus . #rolnik opłacający #krus otrzymuje emeryturę w wysokości 1429,60 zł brutto. Zasiłek chorobowy za każdy 1 dzień niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wynosi 20,00 zł.
W 2024 roku minimalna stawka godzinowa brutto wynosi od 1 stycznia 27,70 zł, a od 1 lipca 2024 roku 28,10 zł.
Czy są chętni za 20 zł dniówki przyjść za mnie do pracy w gospodarstwie?
Oczywiście system ubezpieczeń społecznych jest chory i jestem za jego ujednoliceniem. Problem nie leży między krus a zus tylko między ludźmi a armią urzędników którzy tam siedzą.
#rolnictwo #polska #strajk
  • 15
@TakiSobieLoginWykopowy: ceny żywności nie zależą już od rolników (tylko ta kupowana bezpośrednio od nich), to skup/odbiorca ustala cenę po jakiej kupi od rolnika. Rolnik do końca nie wie ile zarobi i czy w ogóle zarobi- hazard. Ceny żywności ustalają obecnie koncerny sprzedażowe i przetwórnie (choć te są bardzo zależne od marketów)
ceny żywności nie zależą już od rolników (tylko ta kupowana bezpośrednio od nich), to skup/odbiorca ustala cenę po jakiej kupi od rolnika. Rolnik do końca nie wie ile zarobi i czy w ogóle zarobi- hazard. Ceny żywności ustalają obecnie koncerny sprzedażowe i przetwórnie (choć te są bardzo zależne od marketów)


@GilbertusAlbans: tylko, że nikt nie będzie produkował poniżej kosztu więc skup będzie musiał podnieść ceny. Chyba logiczne?
@rolnik_wykopowy: xD tylko że ja też "gówno z tego mam" a płacić muszę.
Rolnikom powinni wprowadzić normalny ZUS i przyspieszyłoby to trwający proces likwidacji gówno gospodarstw po 10h których istnienie w dzisiejszych czasach nie ma sensu i skończyłoby się kombinowanie z opłacaniem krusu, sąsiad obrabia pole a "rolnik" pracuje na etacie.
A jakieś #!$%@? że to by podniosło ceny żywności to takie "xd" u mnie wywołuje.
Jak rolnik będzie miał areał
@ZielonaOdnowa: to uważasz że lepsze będzie stworzenie coś na wzór Ukrainy, że będą molochy zarządzający po kilkaset-tysięcy hektarów i wtedy 1 właściciel tej firmy (bo to już nie gospodarstwo rolne) będzie zarabiał miliony zamiast żeby więcej rolników miało po te powiedzmy 50-100ha i mogło uczciwie zarobić jak było do tej pory. Bo jak dla mnie to pozwalanie żeby korporacje nami rządziły, do czego dąży świat nie jest dobre dla zwykłych ludzi.
@Hfishman1:

więcej rolników miało po te powiedzmy 50-100ha i mogło uczciwie zarobić


Przecież dokładnie taki jest wydźwięk mojego wpisu, jak nie zrozumiałeś to przeczytaj jeszcze raz.
Wydaje mi się że próbujesz jednak zastosować pewna retoryczna sztuczke oparta na ekstrapolacji mojej wypowiedzi.
Wyraźnie napisałem jak wygląda to w mojej okolicy, tu te zmiany już zaszły i każdemu jest to na rękę, a zaszły głównie dlatego że zwyczajnie u mnie jest sporo pracy
@ZielonaOdnowa: Tylko taki mały co ma 10ha i jak mowisz mu się nie będzie opłacać, to lepiej właśnie wydzierzawic, bo sprzedaż, raz kasę dostaniesz, kupisz np. Jakieś mieszkanie a resztę przewalisz, dużo osób pewnie tak by zrobiło. Bardziej się kalkuluje nie sprzedawać i mieć stały dochód z tego co roku. A dzierzawiacy też swoje zarobi jeśli tylko ceny będą na normalnym poziomie.
@Hfishman1: dziwna rozmowa, dyskutujesz ze mną pisząc dokładnie to co napisałem, co ja mam w takim wypadku odpowiedzieć? Może jeszcze raz na spokojnie przeczytaj co napisałem jak widze sposób sensownego rozwiązania sytuacji w rolnictwie.
Dzisiaj średnie gospodarstwo ma bodajże gdzieś 10-11 h a nikt na to nie produkuje sprzętu, ledwo da się z tego wyżyć więc nawet taki rolnik nie dysponuje kapitałem na takiego sprzętu zakup.
Najlepszym moim zdaniem rozwiązaniem jest
@ZielonaOdnowa: mylisz się że rolnika byłoby stać na sprzęt przy 120 ha. Rolnicy przy takim areale już płacą składki jak w zusie a i tak mają obiecaną krusowską emeryturę, dlatego przechodzą na zus bo się im to lepiej opłaca. Taka tansformacja jaką opisałeś już dawno ma miejsce. Tylko że to w żaden sposób nie poprawia sytuacji tych którzy na tej ziemi pracują faktycznie. Za dzierżawę się sporo płaci i czasami jest
@GilbertusAlbans: no popatrz, a u mnie w okolicy nie narzekają, znam osobiście takich rolników co mają swoich 15h, po teściach kolejne 10 i do tego dzierżawią jakieś 40-50 i wszystko im się kręci, jakby mogli to na spokojnie jeszcze trzydzieści by dobrali. Może nie wiem, nie każdy ma predyspozycje do zajmowania się taką działalnością? Nie każdy czuje rynek czy jak to tam ująć? Tylko dlaczego to ja mam dopłacać do emerytur
@GilbertusAlbans: dobra, ja nie będe dalej dyskutował bo tak naprawdę mam to w dupie a raczej w temacie będę i tak podzielał zdanie znajomego który się z sukcesami zajmuje prowadzeniem opisanego wyżej gospodarstwa niż jakiegoś randomowego wykopka powtarzającego w kółko że się nie opłaca i walić wolny rynek, dejta nam centralnie ustalone ceny skupu, bo ja to całe życie słysze i nudne już jest, wole popierac tych którzy coś robią i