Wpis z mikrobloga

Mirasy co to za scam.
Dzwoni bank i mówi że wykryli podejrzaną akcję na moim koncie - przelew do dziwnej firmy, logowanie z miasta w którym mnie nie było. Oczywiście wszystkie zaprzeczam, nic takiego nie robiłem, Pani mówi że ok, w takim razie dziękuję, nic się nie dzieje.
Ale pali mi się lampka, dzwonię do banku i okazuje się że żadnego kontaktu z ich strony nie było. Wytłumaczcie mi proszę więc w jaki sposób próbowano mnie tu wystrychnąć na dudka?

#bezpieczenstwo #cyberbezpieczenstwo #bankowosc #pieniadze #oszukujo
  • 12
@stepBYstep:

Mężczyzna podający się za pracownika banku cały czas rozmawiał z pokrzywdzonym, dając mu dokładne instrukcje działania, w tym doprowadził do wzięcia kredytu i przelania środków na „konto rezerwowe”, z którego będzie mógł spłacić zaciągnięte zobowiązanie, a dzięki czemu będzie miał „wyzerowaną historię kredytową”. Na sam koniec rozmowy mieszkaniec powiatu oleśnickiego usłyszał w słuchawce telefonu, że w związku z próba użycia jego danych osobowych, będzie się z nim kontaktował funkcjonariusz Policji.
@stepBYstep: miałem coś takiego. Typ twierdził że do banku wpłynął wniosek kredytowy i dzwoni żeby się upewnić że to ja i w ogóle że jeśli to nie mój wniosek to powinienem na policję zgłosić. Jednocześnie podczas rozmowy próbował zakręcić bym sam ze swojej strony podawał dodatkowe dane, także celem weryfikacji etc. Jak zacząłem zadawać mu pytania i ogarnął że nic nie ugra to się rozłączył.
Bank mi potwierdził że to nikt
@stepBYstep: @thewickerman88
Z drugiej strony siedzą sprytne mendy. Po waszym głosie, sposobie mowy są w stanie ustawić czy jesteście dziadami, których łatwo manipulować i wrobić w jakiś kredyt czy zdalną pomoc it = instalację anydeska....
Zdaliście test na dziadygę, cieszcie się bo jeszcze nie jest z wami tak źle i nawet złodziej sobie was odpuścił.
@maniok: bo jak dzwonią ze sprzedaży to osoba z którą gadasz nie ma twoich danych zaimportowanych od razu. Mają tylko numer, imię, nazwisko i dzwonią. Wyświetla im się też pytanie kontrolne, i proszą o odpowiedź która podajesz podczas rozmowy (np. czy masz kredyt, czy używasz aplikacji mobilnej, jaki masz adres mailowy, w jakim mieście mieszkasz, i tym podobne) wpisują na stronie. Dopiero jak się dane zgodzą to pokazują im się twoje
@gchmurka ja rozumiem że w ten sposób to działa. Ale #!$%@? mnie to obchodzi. Skoro to oni dzwonią to niech nie myślą, że będę udzielał odpowiedzi na pytania weryfikacyjne. Co chwila jest jakaś akcja informacyjna, żeby uważać na oszustów podszywających się pod pracowników banku a sami doprowadzają do takich sytuacji.
@maniok: doprowadzają bo bank też firma i chce zarobić więcej wciskając ci usługi. Maile ludzie już traktują jak banery na ulicy - nikt na to nie zwraca uwagi. Dlatego dzwonią, a jak zaznaczysz zgody od góry do dolu... Nie mogą inaczej bo jak byś to to widział że dają kowalskiemu na zdalnej pełne dane tysięcy osób które ma obdzwonić.
Nie chesz z nimi gadać to nie udzielaj odpowiedzi, a jeszcze lepiej