Wpis z mikrobloga

Luty
Namiętności i emocje


22 lutego
Rzeczy, których lepiej nie mówić


Katon wygłaszał publiczne przemówienia, które potrafiły poruszyć masy; wierzył, że właściwa filozofia polityczna podobnie jak każde wielkie miasto pozwala zachować ducha bojowego. Nigdy jednak nie widziano go, jak ćwiczył przed innymi. Nikt nigdy nie słyszał też, aby powtarzał przemówienia. Gdy usłyszał, że ludzie obwiniają go o milczenie, odpowiedział tak: »Lepiej niech nie osądzają mojego życia. Zaczynam mówić tylko wtedy, gdy mam pewność, że mych słów nie lepiej będzie przemilczeć«”.
— Plutarch, Katon Młodszy, 4

Działanie jest łatwe — wystarczy zacząć. Trudniej jest się zatrzymać, zrobić przerwę i pomyśleć: Nie jestem przekonany, że już muszę to robić. Nie mam pewności, czy jestem gotów. Gdy Katon wkroczył w świat polityki, wielu oczekiwało od niego szybkich i wielkich czynów — poruszających przemów, zdecydowanych krytyk, mądrych analiz. Katon był świadom tej presji — spoczywającej często także na każdym z nas — i oparł się jej. Łatwo jest jednak ulec presji tłumu (i naszego ego).

Katon czekał i przygotowywał się. Analizował swoje myśli, upewniał się, że nie reaguje emocjonalnie, samolubnie, nieświadomie lub przedwcześnie. Dopiero wtedy zabierał głos — gdy był pewien, że jego słowa są warte usłyszenia. Wymaga to jednak świadomości. Wymaga zatrzymania się i szczerej samooceny. Czy potrafisz się na to zdobyć?

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 19