Wpis z mikrobloga

#protestrolnikow #rolnictwo #ekonomia #gospodarka #bekazpodludzi #takaprawda #polityka #polska #ukraina
Polskie rolnictwo jest sztucznie utrzymywane przez kroplówkę państwa. KRUS i miliony dodatków oraz zwrotów, przeróżne bonifikaty i ulgi, zaorać w cholerę. Polski rolnik ma średnio 3 hektary, które odziedziczył po dziadku, starą post-prlowską chlewnię i z niego pan rolnik, który się dziwi, że jest niekonkurencyjny...
A zresztą, nie trzeba, bo świat zewnętrzny sam to zaora. Już im sie nic nie opłaca, mimo że dostają rekordowe dodatki na wszystko.
Powiem więcej; dodrukować i rozdać rolnikom.
Pomoże!

Dziwne że na Tajwanie rolnicy nie protestują i Tajwan nie stworzył pakietu pomocowego dla rolnictwa, w końcu to taki strategiczny "przemysł" xD Tam pewnie też na tajwan.xi piszą, że ich Chińczyki trują zbożem xddddddddddd
  • 19
  • Odpowiedz
@Lord_Apatii_i_Depresji: Nie wiem skąd czerpiesz takie informacje.
Średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w Polsce rośnie z każdym rokiem. Jeszcze w 2028 roku było to 10 ha, a rok temu 11,24 ha. A ile jest w tym roku? Jak wynika z opublikowanego właśnie ogłoszenia ARiMR średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie w 2023 roku wynosi 11,42 ha.
https://www.tygodnik-rolniczy.pl/pieniadze/ziemia-rolna/jaka-jest-srednia-wielkosc-gospodarstwa-rolnego-w-2023-w-kazdym-wojewodztwie-2493291
  • Odpowiedz
@corrs: a w Ukrainie jest jeszcze większe, i co z tego? Żyjemy w czasach globalnego handlu i w końcu polskich rolników dopadła rzeczywistość, dlatego proponuję wydrukować kolejne miliardy i im rozdać!
W Szwajcarii też pewnie ludzie przymierają głodem i są karmieni zatrutym zbożem... skądkolwiek go sprowadzają.
  • Odpowiedz
@Lord_Apatii_i_Depresji: Ten ciągnik, co go oglądasz na proteście, kosztuje ćwierć miliona, albo lepiej. Stać Cię na taki środek trwały, żeby na siebie nie zarabiał. No to może jednak chodzi o coś innego...

Ukraińscy rolnicy nie protestują btw...
  • Odpowiedz
@Lord_Apatii_i_Depresji: No tak, zaorac Polskie rolnictwo, a w zamian brać zanieczyszczone zboże z Ukrainy od zachodnich korporacji, oraz spleśniałe maliny i owoce no bo przecież żyjemy w czasach globalnego handlu co nie? XD Jak widzę takie wpisy to wiem że troll bądź opłacony pajac. Tylko zachodnim korporacjom zależy na tym, aby zaorac Polskie rolnictwo i gonić swoje produkty beż akcyzy z przebitką ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Lord_Apatii_i_Depresji: W wiekszosci te doplaty do rolnictwa to odszkodowanie za zwiazane rece przez bruksele, zobacz sobie ile rolnik ma limitow i regulacji na sobie, nawet mleka nie mozesz wyprodukowac wiecej bo kare dostaniesz. Na ukrainie niczego takiego nie ma, o jakim globalnym handlu i wolnym rynku mowisz jesli przedsiebiorstwo a ma przewage nad przedsiebiorstwem b przez mniejsze, lub tez brak regulacji?
  • Odpowiedz
Ten ciągnik, co go oglądasz na proteście, kosztuje ćwierć miliona, albo lepiej. Stać Cię na taki środek trwały, żeby na siebie nie zarabiał.


@corrs: Więc biedny pan rolnik ma jeden sprzęt za pół miliona, ja nie mam takiego dobytku, jak mu źle to niech SPRZEDA.
  • Odpowiedz
sobie ile rolnik ma limitow i regulacji na sobie, nawet mleka nie mozesz wyprodukowac wiecej bo kare dostaniesz.


@GacekNiebieski: Chyba przespałeś ostatnią dekadę bo kwoty mleczne zostały zniesione 01.04.2015 roku, a z 01.10.2017 limity na cukier.
  • Odpowiedz
Moja rodzina zlikwidowala gospodarstwo przed tym, wiec bardzo mozliwe. Straty jednak zostaly przez to poniesione.


@GacekNiebieski: No cóż, nie da się prowadzić koncentracji rolnictwa i wzrostu średniego rozmiaru gospodarstw bez osób rezygnujących z prowadzenia swoich gospodarstw.

¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer: Nie to bylo powodem akurat, moze jednym z powodów Ziemie dalej mam i to naprawde duzo, do tego dochodzi las i jezioro. Bardziej oplacalo sie pojechac na zachod i tu otworzyc biznes. Rolnictwo jest niewdzieczne, latwiej robic cos innego. No ale dlatego nawet nie wiedzialem ze juz te limity sa zniesione na swoja obrone. Wiesz, nie mialbym oporów przed jedzeniem ukrainskich produktów gdyby spelnialy te normy. Nie lubie jesc randapu
  • Odpowiedz
@GacekNiebieski: Czyli od 10 lat trzymasz ziemię i bierzesz za nią dopłaty albo dzierżawę zamiast sprzedać do produkcji, a potem coś tam narzekasz na UE i Ukraińców zamiast spojrzeć w lustro że sam jesteś składnikiem problemu xD

Jesteś równie szkodliwy co rentierstwo mieszkaniowe. A to co robisz na zachodzie mnie mało interesuje, bo połowa "rolników" z War-Maz, Zach-Pom czy Lubuskiego pracuje na zachodzie w sezonie zimowym, a na gospodarce wygłupiają się
  • Odpowiedz
@GacekNiebieski: Ubodło pijawkę rentierską, taki biznes wymyślił sobie co drugi Polak i w efekcie nie urodzi się już następne pokolenie, ale za to mamy fajny beton i ziemię w dzierżawach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Normy jakości my ass - Polacy też leją masowo glifosat i inne opryski, wody #!$%@? azotanami, leżaki z połamanymi nogami jadące na mięso, o przekrętach z mlekiem od krów z antybiotykiem czy niespełniające
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer: Jak masz dowody na to ze ktos uzywa nielegalnych substancji to czego tego nie zglosisz? Zrobil bys mi i sobie przysluge. Ty naprawde myslisz ze rentierzy zarabiaja pieniadze za nic, leza i pachna? Nie zdajesz sobie sprawy ile z tym jest pracy, szczegolnie w UK. No ale niech ci bedzie i tak nigdy tego nie zrozumiesz jak twoj jedyny dorobek w zyciu to rower....
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer przekręty z mlekiem z antybiotykiem to chętnie wysłucham jakie są? Bo jako osoba z branży znam procedury i wiem co się z takim mlekiem robi i jakie są koszta także słucham.

Mleko niespełniające norm w sezonie skarmiania kiszonkami? Ty w ogóle masz pojęcie o czym piszesz? A po drugie jakie to mleko niespełniające norm? I wiesz co się z nim robi?
  • Odpowiedz
Jak masz dowody na to ze ktos uzywa nielegalnych substancji to czego tego nie zglosisz?


@GacekNiebieski: Ja nie blokuję importu zasłaniając się standardami. Akceptuję fakt że ludzie są kombinatorami i zawsze znajdą się jednostki oszukujące system, dlatego interesuje mnie po prostu niska cena i elo, wylewam rolnika z kąpielą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ty naprawde myslisz ze rentierzy zarabiaja pieniadze za nic, leza i pachna?


@GacekNiebieski:
  • Odpowiedz