Wpis z mikrobloga

@bukszpryt: tak z czystej ciekawosci - czy modele pod druk 3d musza byc jakos specificznie przygotowane? Bo blender przyjmie wszystko, ale sa chyba jakies ograniczenia fizyczne których drukarka nie bedzie w stanie odtworzyc?
  • Odpowiedz
  • 1
@larvaexotech: Po pierwsze wielkość detali. Na drukarkach fdm, czyli takich, które topią plastikowy drut i go wypluwają, głównym ograniczeniem w tym względzie jest średnica dyszy oraz wysokość warstwy. Oprócz tego istotna jest też dokładność samej mechaniki - ilość kroków silnika, przełożenie tych kroków na ruch liniowy głowicy itd.

Te modele były drukowane dyszą 0,4mm z wysokością warstwy 0,2 lub 0,1 mm. Wszystkie były drukowane na płasko, przez co na pochyłych
  • Odpowiedz
@bukszpryt: Wlasnie o te druga kwestie sie pytalem. Bo wyobrazam sobie np taki model w ktorym rysujesz w punkcie podloza mala kulke polaczona cylindrem z druga znacznie wieksza kula pod katem 45 stopni w gore (czyli druga kula jest w powietrzu trzymana przez to polaczenie).

I w trakcie druku, ciezsza kula chyba powinna przewazyc te lzejsza i calosc powinna sie przewrocic ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rozumiem,
  • Odpowiedz
  • 0
@larvaexotech: Drukarka sama nic nie ogarnia. To zadanie dla tzw slicera, czyli programu, który konwertuje model 3d do zbioru warstw, a na każdej warstwie ścieżek dla głowicy drukującej.
Podpory można zaprojektować własne, jeszcze w samym modelu. Można też je stworzyć automatycznie w slicerze dobierając im szereg różnych parametrów
  • Odpowiedz
Wooow super, dzieki wielkie za wyjasnienie! 😀 a jak zrobisz wlasna podpore, bez automatu to jest taka mozliwosc ze Ci sie model w trakcie druku obali? Co wtedy sie dzieje?
  • Odpowiedz
czy modele pod druk 3d musza byc jakos specificznie przygotowane? Bo blender przyjmie wszystko, ale sa chyba jakies ograniczenia fizyczne których drukarka nie bedzie w stanie odtworzyc?


@larvaexotech: dodam tza kolegę że również istotna kwestia to tak zwane "watertight" czyli model musi być zamkniętą szczelną bryłą, problem pojawia się np gdy chcesz wydrukować model z jakiejś gry a np tylko widoczne powierzchnie są wymodelowane (np naramienniki wojownika nie mają wcale
  • Odpowiedz
  • 0
@larvaexotech: Jak w trakcie druku jakiś element się przewróci, przesunie, czy cokolwiek takiego, to następne warstwy, które miały być na nim wydrukowane będą drukowane w powietrzu, więc z głowicy drukarki będzie po prostu wychodził plastik, który nie będzie miał do czego się przyczepić. Wyjdzie z tego plastikowe spagetti.
  • Odpowiedz