Wpis z mikrobloga

Drodzy Mirkowie z #muzyka #audio #audioboners #hifi #audiofile #mikrofon #wokal #spiewajzwykopem itd.
Od jakiegoś czasu uczęszczam na zajęcia wokalu, mam uzbierane trochę pieniędzy i chciałbym w domu zmontowować sobie mały zestaw do nagrywania i ćwiczenia wokalu. Do wydania 1000-1500 zł myślę. Całość działaby na MacBooku Pro. O co mi chodzi? Chodzi mi o mikrofon, słuchawki oraz jakieś urządzenie, do którego podepnę sobie odsłuch. Nie wiem co dokładnie potrzebuję. Pewnie jakiś mikser, gdzie wejściem będzie mikrofon oraz dźwięk z laptopa (podkład), a wyjściem słuchawki (miks podkładu oraz wokalu). Chodzi o to, abym mial w czasie rzeczywistym w słuchawkach odsłuch podkładu oraz swojego wokalu,a sam wokal był nagrywany w Audacity zsynchronizowany z podkładem.

Jak to podłączyć, co dokładnie kupić? Wystarczy mikser/interfejs audio pod USB, mikrofon pojemnościowy i zwykle słuchawki? Do 1500 zł sklecę coś sensownego?
  • 10
  • Odpowiedz
@damian44__ wystarczy ci jakiś interfejs audio, taka zewnętrzna karta dźwiękowa. Tam ustawisz jakieś odpowiednie wzmocnienie, podepniesz mikrofon albo kilka, podłączysz słuchawki i wszystko inne. Mikser raczej zbedny na taki mały setup. Interfejs taki się łączy przez USB z kompem i tam wymieni wszystkie potrzebne informacje.

Mikrofon nie musi być pojemnościowy koniecznie. To nie tak, że one są lepsze z automatu. Jakieś fajne słuchawki studyjne też kupisz za ~400-500 zł, ale pewnie nie
  • Odpowiedz
  • 0
@damian44__ wygląda spoko, najbardziej niepewny byłbym tych słuchawek, bo firmę znam raczej bardziej z budżetowych sprzętów, ale też nie mówię, że zle. Za to w podobnej cenie jakbyś wyrwał może AKG k271, to już są słuchawki które i w profesjonalnych studiach nagraniowych spotkasz, a wygodne na tyle, że całe dnie w nich możesz siedzieć. I upewnij się, czy ten mikrofon będziesz miał jak zamontować, bo widzę koszyczek jest, ale może nie być
  • Odpowiedz
@damian44__ a I jeszcze jedna sprawa - kupuj mikrofony z w miarę sprawdzonych źródeł, szczególnie takie popularne. Nie wiem czy AT też, ale np. takie Shure sm58/57 pełno podróbek lata po necie
  • Odpowiedz
  • 0
@wstanczyk: Zastanawiam się jeszcze nad wyborem mikrofonu - dynamiczny czy pojemnościowy. Ogólnie nagrywanie miałoby się odbywać w pokoju dziennym 15m2, nie ma tutaj zapewne cudownej akustyki. Dodatkowo zdarza się, że słychać przez ściany/drzwi odgłosy innych osób (bardzo cicho, ale jednak). Czy w takim wypadku bardziej rekomendowałbyś dynamika czy pojemnościowy?. Widzę to ogólnie tak, że mikrofon miałbym na statywie przy biurku i poza samym wokalnem, także mógłby mi posłużyć do nagrania jakiegoś
  • Odpowiedz
@damian44__ bardziej kwestia konkretnego modelu, niz dynamik/pojemnościowy. Pojemnościowe zwykle są bardziej czule w szerszym paśmie, ale to niekoniecznie znaczy, że będzie bardziej wyłapywać szumy. Np. z dynamikow do wokalu świetny jest Shure sm7, ale to podobna polka cenowa co ten rode. Jeszcze jak kiedyś robiliśmy testy między takimi mikrofonami za 500 1000 i 20000zl, to choc roznica slyszalna, to zdecydowanie wieksza robi to, czy ustawiles mikrofon pod takim a nie innym katem
  • Odpowiedz
@damian44__: jak chcesz dynamika to sprawdź czy interface da radę go 'napędzić' bo np przy SM7B potrzeba sporo wzmocnienia na większości budżetowych interfaceów musisz odkręcać gain prawie na maksa co będzie Ci generować szumy. Oczywiście można kupić przedwzmacniacz ale to już swoje kosztuje.. wiem, że nowe focusrite scarlett 4gen sobie z tym dobrze radzą ale nie wiem czy się zmieścisz z budżetem ewenetualnie
  • Odpowiedz