Wpis z mikrobloga

Tej części Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej pewnie jeszcze nie widzieliście, bo nie jest ona ani odwiedzana, ani w internecie pokazywana. W rzeczywistości jednak jest to drugie, po hali reaktora, najważniejsze pomieszczenie w tym obiekcie.

To jedna z hal pomp cyrkulacyjnych, co zapewne nie brzmi zbyt fascynująco na pierwszy słuch, ale zmienicie zdanie, gdy tylko zdacie sobie sprawę, jak ważne są te urządzenia. Pompy te zapewniają bowiem obieg wody wewnątrz reaktora RBMK-1500, dzięki czemu odbierane jest z niego ciepło a turbiny dostają parę dzięki której mogą produkować energię elektryczną. Reaktor produkuje tak duże ilości ciepła, że bez ciągłości obiegu woda zacznie wrzeć a następnie parować, co w skrajnych przypadkach może skończyć się eksplozją - czyli dokładnie tym, co stało się w Czarnobylu.

Oczywiście, istnieje cała masa systemów, które to kontrolują, ale celowo porównaliśmy to do Czarnobyla, żebyście zdali sobie sprawę, jak wiele znaczą pompy cyrkulacyjne. Bez nich po prostu nie mielibyśmy przepływu wody przez reaktor, więc całość zaczynałaby dość szybko się przegrzewać. Dzięki nim to się nie dzieje a całość pracuje stabilnie.

W tym momencie zapewne powstaje w Waszych głowach pytanie: "a co jeśli pompy się zatrzymają?". Oczywiście, projektanci to przewidzieli, bo żadne urządzenie nie jest wieczne. Całego mechanizmu zabezpieczeń nie będziemy dziś wyjaśniać, ale skupimy się na najważniejszym z nich - pomp jest więcej niż potrzeba.

Każdy energoblok składa się z DWÓCH hal pomp cyrkulacyjnych umiejscowionych po bokach hal reaktora. W Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej mamy dwa energobloki, co oznacza, że są tam cztery hale pomp cyrkulacyjnych. Każda z nich zawiera 4 pompy z czego stale pracują tylko dwie. Jedna jest bowiem zawsze utrzymywana w stanie gotowości, by przejąć pracę innej, gdy ta ulegnie awarii. Nie wskażemy Wam, która konkretnie, ponieważ rolę zapasowej naprzemiennie grała każda z nich. Dzięki temu operatorzy mieli pewność, że wszystkie są sprawne i nigdy nie zachodziła potrzeba uruchamiania którejś po X miesiącach zastoju.

#napromieniowani #ciekawostki #energetyka #atom #elektrowniaatomowa #gruparatowaniapoziomu
Sweet-Jesus - Tej części Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej pewnie jeszcze nie widzieli...

źródło: 424656926_784930053667490_3703158511206612801_n

Pobierz
  • 38
@Sweet-Jesus: widziałem Twoje poprzednie wpisy związane z elektrownią atomową, ale nie załapałem czym się zajmujesz, że możesz je tak "zwiedzać". Możesz się podzielić informacją? Czy publikowanie zdjęć z takich miejsc nie jest w jakiś sposób zabronione?
@wielkidorado: Tak ale każda elektrownia jądrowa posiada takie generatory.

@Moto_Moto Działamy jako ekipa napromieniowani.pl gdzie przed wojną realizowaliśmy wyprawy do Czarnobyla a obecnie do Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej. Zdjęcia mogliśmy robić ponieważ przy współpracy z administracją obiektu przygotowujemy nowe trasy dla odwiedzających elektrownie. Dostaliśmy przy tym pozwolenie na robienie zdjęć, które i tak zostały sprawdzone czy aby tam w kadrze nie pojawiło się coś czego nie można pokazywać. Powyższe zdjęcia przeszły selekcję
Wydajność tych dwóch pomp na jeden reaktor wynosi około 40 milionów litrów na godzinę(około 11 tysięcy litrów na sekundę!).
W systemie amerykańskim będzie to ~11 basenów olimpijskich na godzinę, a jeden opróżnią w okolicach 5minut i 15 sekund.

Druga sprawa to tez pokazuje jaką energię ma reaktor, że potrafi odparować taką ilość wody w takim tempie.