Wpis z mikrobloga

Mirki, czy w przypadku pracy na dwóch etatach:
- Umowa Zlecenie (<26 r.z.)
- UOP

Istnieje jakiś rejestr, który może pokazać mojemu jednemu lub drugiemu pracodawcy, że pracuje u kogoś innego? Chodzi mi tutaj czy jeden pracodawca przy tego typu umowach, jest w stanie zauważyć np: po składkach, że jest zatrudniony w drugiej firmie?

#overemployed #pracbaza #pytanie #praca
  • 7
  • 0
@zibizz1: Mógłbyś mi troszkę to rozjaśnić?

W sensie zawsze pracując, pracowalem na UZ, mając netto == brutto, ze względu na studia + <26 r.ż. przez co nie za bardzo jestem obeznany w świecie podatkowym na umowach.
@Yakooo na pewno będziesz nadpłacać za składki, bo skoro jesteś na uop to na uz powinieś płacić tylko składkę zdrowotną, ale skoro pracodawca nie wie, to będzie płacił z uz inne składki i powstanie podwójne ubezpieczenie. Czy zus sam z siebie wyśle pismo, że jest zbieg ubezpieczeń? Wątpię, zadzwoń do ZUS najlepiej. Na pewno nie ma żadnego rejestru, że pracodawca sobie wchodzi i sprawdza składki albo gdzie jesteś zatrudniony
@Yakooo jak się gdzieś zatrudniasz to wypełniasz taki formularz informacyjny do tego aby Twój pracodawca widział jak odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Jak masz <26 to może z tego nie da się nic wywnioskować ale np jak masz np 2x UoP to tylko jednemu pracodawcy pozwalasz na odliczenie kwoty wolnej. Jak masz JDG to żaden pracodawca nie może odliczać kwoty wolnej itp
@nieocenzurowany88 nie ma żadnego nadpłacania składek, ubezp. zdrowotne jest obowiązkowe a społeczne dobrowolne.
@Yakooo jeżeli masz UoP na co najmniej minimalną krajową to na UZ jeżeli jesteś do tego studentem to nie płacisz żadnych składek, jeżeli nie to nie płacisz składek emerytalnych tylko jak złożysz deklarację pracodawcy, że składki masz odprowadzane na UOP. Ogólnie nie ma możliwości by pracodawcy o sobie wiedzieli.