Wpis z mikrobloga

Luty
Namiętności i emocje


8 lutego
Czy poprawiło to Twoje samopoczucie?


»Bardzo mnie boli!« — krzyczysz. Czy jednak złagodzisz swój ból, zachowując się w sposób niegodny mężczyzny?
— Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 78.17

Gdy następnym razem ktoś w Twojej obecności utraci panowanie nad sobą — zacznie płakać, krzyczeć, rozbije coś, stanie się sarkastyczny lub okrutny — obserwuj, jak szybko uspokoi się, gdy powiesz: „Mam nadzieję, że dzięki temu poczułeś się lepiej”. Wymienione zachowania oczywiście nie poprawiają samopoczucia. Tylko ogarnięci skrajnymi emocjami możemy usprawiedliwiać tego rodzaju postępowanie. Gdy ktoś zwróci nam na to uwagę, zwykle czujemy się zmieszani i zażenowani.

To samo podejście warto zastosować do siebie. Gdy następnym razem wpadniesz w panikę, zaczniesz jęczeć i narzekać z powodu przeziębienia lub z żalu wybuchniesz płaczem, zadaj sobie pytanie: Czy rzeczywiście dzięki temu poczuję się lepiej? Czy rzeczywiście pozwoli mi to złagodzić jakiekolwiek objawy, jakich chcę się pozbyć?

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 21
@ZalgoZalgo: tutaj można to interpretować dwojako. Jednak często wypłakanie się, zezłoszczenie sprawia, że czujemy się o wiele lepiej, trzymanie w sobie emocji jest mocno zatruwające dla psychiki i samego organizmu, natomiast bycie przez to okrutnym wobec kogoś to forma nieradzenia sobie z własną frustracją i tego powinniśmy unikać.