Wpis z mikrobloga

Możesz wytłumaczyć człowiekowi po zawodówce gdzie jest błąd, bo jestem głupi, ale ciekawy.


@oscar135: Główny i ewidentny błąd to stwierdzenie, że Ziemia potrzebuje jednego dnia i jednej nocy żeby okrążyć Słońce. Pełne okrążenie Słońca trwa rok, natomiast pełen obrót wokół własnej osi trwa 24 godziny.

Poza tym część, która wyjaśnia dlaczego czasami jest noc, a czasami dzień, jest napisana w mylący sposób. Zamiast napisać, że w trakcie obracania się wokół własnej
Kopernik płakał jak czytał XD


@OperatorHydrolokator: w oryginale to mogło być napisane z sensem. NIestety tłumoczył to tłumocz wybrany po taniości, korekta nie istnieje (bo po co, przecież to dla dzieci, obrazki są!), redakcja jedynie symboliczna. I skutek masz jak widać.

Mój syn na jakieś przedszkolne urodziny dostał taką tematyczną encyklopedię, piękne kolorowe wydanie na kredowym papierze, z zajebistymi zdjęciami i tekstem chyba z tłumacza google, najlepsze zaś było to, że
@Niukron: Bandyci.

To jest celowe dzialnie.

Mozemy zalozyc 2 opcje:

1. Dotychczasowa wiedza nam wlozona do glowy jest nieprawdziwa i byla manipulacja i teraz jest zmiana wiedzy.
2. Dotychczasowa wiedza nam wlozona do glowy jest prawdziwa i teraz jest manipulacja.

Ja wybieram opcje 2 tak dla siebie, ale kazdy model, ktory da poprawne dzialanie podmodelu jest dobry.
Lub kazdy model, ktory da dzialanie podmodelu w pewnym zakresie, jak ustawianie dat, porzadek
Z drugiej strony co złego w nazywaniu ich układami słonecznymi?


Tak samo na przykład mówi się że Fobos jest księżycem Marsa albo Europa księżycem Jowisza.


@KEjAf: słownik języka polskiego podaje, że Słońce to nasza gwiazda, a nie żadna inna - zatem innych układów planetarnych nie można nazywać słonecznymi.

Natomiast Księżyc to nasz satelita, a pisany małą literą to satelita jakiejś planety, zatem Księżyc to satelita Ziemi, ale satelita Jowisza to księżyc.