Wpis z mikrobloga

Mirki, chciałbym zasięgnąć waszej opinii (szczególnie osoby, która jest obok) a może brałą na takich warunkach kredyt hipoteczny.
Otóż, zarobki.
I osoba : 12500 netto UOP, czas nieokreślony,
II osoba (żona) 3550 netto UOP, umowa na rok (druga, podobno następna na stałe, okaże się w styczniu 2025),

Posiadamy kredyty gotówkowe (sporo przez sytuacje rodzinne i problemy bliskich, a konkretnie najbliższych którym trzeba było pomóc)
I osoba : 4200 suma rat,
II osoba : 1200 suma rat.
Razem : 5400 miesięcznie na dwie osoby.

Wynajmujemy mieszkanie za 3300 miesięcznie, fajnie by było ratę płacić niż komuś opłacać.

I teraz pytania, które przychodzą nam do głowy :
1. Posiadamy ok. 40 000 oszczędności (w rejonie, którym sprawdzaliśmy mieszkania dało by rade coś znaleźć lecz na 10% wkład) czy ktoś z was otrzymał taki kredyt 10% wkładem? Czy generalnie to jest niemożliwe i się nie nastawiać?
2. Jeżeli mamy takie raty to obawiamy się automatycznej odmowy każdego z banków, może kogoś znacie albo sami mieliście takie raty i wam się udało uzyskać kredyt?
3. Zastanawialiśmy się czy w takiej sytuacji jest sens starać się o taki kredyt, ponieważ żona ma drugą umowę na rok u swojego pracodawcy, a dodatkowo czy ona nie obniża mi zdolność o ile z takimi ratami mogę dostać nawet sam kredyt?

Z góry dziękuje, jeżeli ktoś coś poradzi, i liczę na jakieś porady lub po prostu uświadomienie czy jest sens próbować.

#kredythipoteczny #nieruchomosci
  • 24
@NUkz: to co wpisałeś tutaj wpisz w kalkulator np mbanku i wszystkiego się dowiesz bez zastanawiania. Jakieś 300k wyciągnięcie a bez rat 900k.
Kredyty z wkładem 10% normalnie działają jak inne, ja miałem pozytywną decyzję na 10% ale akurat nie wziąłem.
@NUkz:

- Jakie masz kredyty do spłaty te gotówkowe, kwota i ilość rat do spłaty.

- Jakie mieszkanie/dom chcesz kupić cena.

- Ile masz innych zobowiązań? Jakieś kredyty na telefon/tv/kompa/auto/karty kredytowe?

- Miałeś już wcześniej nieruchomość albo żona? Bo jak nie to poczekaj do czerwca będzie 400K z odczuwalnie niższymi ratami do wzięcia, a powyżej tej kwoty normalne warunki.
@PanLodowegoOgrodu: jeśli będzie mógł się z dnia na dzień przeprowadzić to spoko, wtedy odpada najem a wchodzę kredyt na swoje. Kredyt mieszkanoiwy warto jednak nadpłacać i na miejscu opa bym pokombinował jak pozbyć się choć jednego dotychczasowego zobowiązania i wtedy ew. myśleć o następnych. Ja jednak jestem tylko losowym anonem z internetów :).
via Wykop
  • 0
@Podstarzaly_Mandalorianin: @STEFAN_n00b @Fanaticz generalnie jest to duża kwota okolicach 200k w gotówkowych dwóch kredytach, aktualnie zmniejszyłem raty o 800zl miesięcznie. Są to ubezpieczone kredyty na stałym oprocentowaniu.
Zrobiłem konsolidację ponieważ to zalecił już jeden doradca właśnie od hipotek.

Dodam, że pozbyć się nie mogę tego tak naprawdę na pewno nie tak szybko, a i owszem nadpłacam te kredyty. Po prostu musiałem pomóc najbliższej osobie ponieważ, nabrała chwilówek kiedyś i były tego
@NUkz: koszty najmu przekształci się w spłatę kredytu na własne mieszkanie, natomiast mając 5000PLN miesięcznej nadwyżki będziecie mogli w razie czego nadmiar środków przeznaczyć na nadpłatę hipoteki (skoro pozostałe kredyty mają ubezpieczenie i są na stałej racie). Generalnie poszedłbym do banku i zaczął negocjacje i sprawdzanie czy macie wystarczającą zdolność. Zawsze lepiej spłacać własne niż cudze mieszkanie.
via Wykop
  • 0
@Podstarzaly_Mandalorianin: Tak właśnie myśleliśmy, specjalnie załatwiliśmy takie kredyty wiedząc jak, inny członek rodziny przejechał się na zmiennej stopie. Bardziej martwi nas to, że bank powie, że jednak za mała poduszka zostaje.
@NUkz: tak możesz wnioskować z 10% wkładem własnym. Sporo tych rat ale można pomyśleć aby zmienić waszą sytuację czyli np konsolidację. Wtedy odblokuje się zdolność. Ważne aby zona miała umowę minimum 6 miesięcy do przodu.
via Wykop
  • 0
@kozerus: niestety ale wchodzi tylko w grę wkład na poziomie 10% alior bodajże nie ma takiego kredytu z tym wkładem chyba że się mylę, dziękuję że sprawdziłeś
via Wykop
  • 0
@kozerus: Rzeczywiście jest taka opcja, widzę że jest kalkulator i pokazuje zdolność koło 430 000zł. Ktoś napisał też, że lepiej poczekać na czerwiec na ten program nowy.