Wpis z mikrobloga

BĘKARTY WOJNY. JAK FILM WKURZYŁ… PRAWDZIWYCH KOMANDOSÓW

- Gdy film „Bękarty wojny” wszedł do kin, to ci prawdziwi byli komandosi, weterani nadal piszący do siebie listy dzielili się wrażeniami. Ja czytałam je w archiwach - mówi goszcząca w odcinku na moim kanale prof. Leah Garret, autorka książki „Kompania X”, w której opisuje losy prawdziwych żydowskich komandosów tworzących sekcję X-troops, jeden z oddziałów Międzyalianckiego Kommando.
- Oni byli wściekli na ten film, w sensie czuli że.. Tarantino ukradł troszkę ich historię i wykorzystał jako kanwę scenariusza. Ale nie tylko na to byli wściekli, ale głównie też z tego powodu, że oni sami nie postępowali nieetycznie w czasie wojny, nie szukali zemsty. Jeden z nich po wojnie w Niemczech odnalazł człowieka odpowiedzialnego za denuncjację i śmierć jego ojca. Powiedział: mogłem strzelić mu w łeb, ale tego nie zrobiłem, przekazałem do policji. Przecież oni w czasie wojny przesłuchiwali nazistów odpowiedzialnych za śmierć Żydów, cały czas postępowali zgodnie z regułami armii. Zatem powodem dla których nienawidzili filmu Tarantino było to, że ten film był o … zemście. A tymczasem ich przesłaniem było udowodnienie że są inni od Niemców, że walczą według innych standardów, że można zwyciężyć także bez jednego wystrzału – dodaje.

Zapraszam na cały odcinek.
Jednostki Commando zostały stworzone na wyraźne zlecenie premiera Winstona Churchila – tak przynajmniej brzmi wersja oficjalna, choć bardziej można by w tym widzieć rolę hrabiego Louisa Mountbattena. Miały one na celu działania dywersyjne, głównie z ukierunkowaniem na rajdy na drugą stronę kanału La Manche. Komandosi oczywiście zawsze kojarzą nam się z jednostkami elitarnymi i faktycznie przyjmowani do tych oddziałów ochotnicy nie dość, że musieli posiadać wyjątkowe predyspozycje to jeszcze przechodzili zaawansowane szkolenie przygotowujące fizyczne, mentalnie, przysposobienie do obcowania z wszelkiego rodzaju, także niemiecką bronią, stosowania szyfrów, działaniach z materiałami wybuchowymi, czy oczywiście walki wręcz.
Kolejno w skład Międzysojuszniczego Commando weszły oddziały: 1 – francuski, 2- holenderski 4 – belgijski, 5 – norweski, 6 – polski, 7 śródziemnomorski, składający się w większości ze Słoweńców i 8 – drugi odział francuski składający się z żołnierzy wcześniej internowanych w Libanie., który pominąłem był zupełnie inną grupą, nie związaną z żadnym okupowanym krajem. Jego żołnierzy wyróżniało to, że niemiecki…był ich ojczystym językiem. To właśnie o nich jest ten odcinek.

#niemcy #historia #ksiazki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #wojna #iiwojnaswiatowa #ciekawostkihistoryczne #ciekawostkifilmowe #film #kino #seriale
Historia_Podcast - BĘKARTY WOJNY. JAK FILM WKURZYŁ… PRAWDZIWYCH KOMANDOSÓW

- Gdy fil...

źródło: Prawdziwe bękarty wojny

Pobierz
  • 10
a wiesz że akurat armia brytyjska była wyczulona na punkcie przestrzegania konwencji…


@Historia_Podcast: A wiesz ze ten film nie mowi o armii brytyjskiej?

Zastanow sie. Ja jestem w stanie bardziej uwierzyc w to ze byli tacy jak "inglourius bastrads" Niz w to ze wsyscy byli tacy oh i ach i jak zlapali oprawcow to ich na wakacje wysylali. I zeby byla jasnosc - nie mam nic do zachowania "bekartow wojny". Jestem
@gorzki99 wiesz co się stało jak takie „bekarty wojny” w Czechach zabiły Heydricha? To sprawdź . Opowiadanie o wojnie w formie komiksowo tarantinowskiej to robienie ludziom wody z mózgu. Wiem że fajnie się ogląda brada pitta ale ten film to szajs totalny. A wiesz dlaczego . Bo już W pierwszej scenie jest błąd otóż we Francji to nie Niemcy ścigali żydów tylko Francuzi sami ich wydawali. I co ileś milionów obejrzy zajebiste
@Historia_Podcast: Tylko ze chyba nie o tym tu rozmawiamy. Jak traktujesz kazdy film ktory zobaczysz jako prawde objawiona to masz duzy problem. jestem ciekaw jak w takim ukladzie zareagowales na E.T.

Tutaj rozmawiamy o sytuacji gdzie ktos nakrecil film a ktos kreci inbe "no bo tak nie bylo" (a tak szczerze to wydaje mi sie ze w wiekszosci wypadkow wlasnie tak bylo - i nie mam zadnego z tym problemu i
@Historia_Podcast: O czym ty piszesz? "Bękarty wojny" przedstawiają alternatywną historię II WŚ, to nie jest film historyczny, tam praktycznie nie występują żadne fakty historyczne. To nie wina Tarantino, że na świecie są dzbany, które obejrzą film i uwierzą, że Hitler spłonął w kinie w Paryżu. Twoim tokiem rozumowania powinno przestać się kręcić filmy, które nie przedstawiają prawdziwych wydarzeń historycznych.
@Historia_Podcast: Ciekawe, że nikomu nie przeszkadza scena rozstrzelania Hitlera i Goebbelsa w kinie i śmierć w nim dziesiątek innych ważnych nazistów.

Bardzo dobrze, że tłumaczy się przekłamania w takim kinie, ale dla mnie to jest punkt wyjścia, baza do dyskusji "a wiecie jak było naprawdę?". Fajnie można zainteresować nowych ludzi historią. A jak ktoś chce się uczyć historii za pomocą popkultury, zwłaszcza takich przerysowanych produkcji to jest debilem i wiele mu