Wpis z mikrobloga

A dla mnie Nokie to było straszne g---o. Pamiętam że po dobrych sprzętach na wyświetlaczach monokrystalicznych, te z kolorowymi wyświetlaczami to było straszne g---o, chyba miałem z 5 i wszystkie skończyły przedwcześnie
  • Odpowiedz
no miała. Sam miałem 5800 (z 2008 r.), który początkowo sobie chwaliłem, ale jak zobaczyłem u kolegi Samsunga Galaxy S2 (2011 r.) to mi łeb rozwaliło :) Ja pisałem o jeszcze dalszych latach.


@Soczi: to o których to niby latach? bo samsunga galaxy s2 taka nokia n8 z 2010 zjadała na śniadanie jak już dostała update do symbian anna

może o jeszcze późniejszych? no dobra - to nokia lumia cała
  • Odpowiedz
@Ligniperdus: no nokię 5800XM kupiłem w 2008 lub 2009. Miał on symbiana S60 – pierwszy symbian pod "dotykowy" ekran nie był pod niego w sumie przystosowany. Działał średnio, dotyk był jak na PDA – trzeba było wciskać ekran i nie było multitoucha. I ten telefon nie dostał anna. Później był anna, który wylądował na m.in. Nokia 500 (2011 r.) i to już działało przyzwoicie.
Nokia N8... nie znałem nikogo kto
  • Odpowiedz
@szpongiel: Też miałem N9, genialny to był sprzęcik - głównie za sprawą softu. Przesiadłem się na nią z flagowego wówczas HTC z Androidem 4.x, i używało mi się tę Nokię znacznie lepiej, pomimo 1-rdzeniowego CPU (HTC miał już 2 rdzenie).
  • Odpowiedz
Były próby ratowania tego projektu ale nie wyszło.


@K-S-: znam, nawet rozważałem zakup ale się rozmyśliłem.
Sama firma, po tym jak niemal padła, chyba się odbiła i nadal funkcjonuje ale już zajmują się tylko softwarem - Sailfish OS.

Jeszcze Samsung w kooperacji bodaj z Intelem (? nie pamiętam) zrobili forka MeeGo/Maemo i ma OS Tizen, który jest np. na ich smartwatchach.
  • Odpowiedz
Normalnie, nie weszli w branże smartfonów, tylko zostali przy tradycyjnych analogowych telefonach komórkowych


@Glikol_Propylenowy: wut? Przecież to absolutna bzdura. Nokia była pionierem smartfonów. Ich Symbian wyznaczał kierunek rozwoju smartfonów w tamtych czasach. A smartfony takie jak Nokia N900 były tak wielkim przełomem, że ich system operacyjny (obecnie pod nazwą Tizen) jest najpopularniejszym system operacyjnym współczesnych telewizorów.
  • Odpowiedz
Były próby ratowania tego projektu ale nie wyszło.


@K-S-: Maemo/MeeGo to obecnie Tizen. Nie tylko został uratowany, ale właściwie podbił świat.
  • Odpowiedz
a nokia 105? Co tam robi? To chyba dzisiejszy telefon nie? Skąd taka sprzedaż?


@Lordon: Od ponad 10 lat to tłuką to w różnych obudowach pod jedną nazwą, prosty telefon na rynki rozwijające się, w samych Indiach sprzedano ponad 200 milinów sztuk - więc ta grafika zaniża jej sprzedaż.
  • Odpowiedz
Taka sama historia jak z Kodakiem, który miał wywalone w zdjęcia cyfrowe, tylko do końca produkował części do analogowych aparatów, które wypadły z rynku.


@Glikol_Propylenowy: no to tak nie do końca prawda. To właśnie Kodak zrobił pierwszy aparat cyfrowy w 1975 roku. Był w firmie beton, który twierdził, że firma ma się utrzymać z wydruków zdjęć - nie podumali, że ludziom później wystarczą zdjęcia w telefonach + udostępnianie fot w
widzilla - >Taka sama historia jak z Kodakiem, który miał wywalone w zdjęcia cyfrowe,...
  • Odpowiedz
@Glikol_Propylenowy: wszystkie telefony komórkowe działające w technologii GSM (sieć drugiej generacji) lub nowszych są "cyfrowe", 1G było analogowe, aczkolwiek te wszystkie Nokie i inne telefony, o których tutaj dyskusja się toczyła to urządzenia cyfrowe

co do dyskusji, co jest smartfonem, a co nie, to kwestia tego, że smartfony mają bardziej zaawansowane systemy operacyjne, "dumb phone" mają proste OSy, niegdyś tzw. "oprogramowanie producenta", a smartfony miały dedykowany system operacyjny, jak np.
  • Odpowiedz
  • 0
@Glikol_Propylenowy sprecyzowal bym, że weszli tylko wybrali złą drogę. Najpierw chcieli rozwijać swój system maemo, meego a później romans z Microsoftem. Kolejny gigant tamtych czasów Ericsson - najpierw połączenie z Sony i później rozdział..samo Sony też nie ma obecnie czym do Samsunga czy Chińczyków startować.
Myślę że lata około 2008/2009 to był moment wyboru. Samsung wybrał dobrze, Nokia zle
  • Odpowiedz
@Piotrek7231: Coś tu nie gra. Brakuje takich modeli Nokia 3310, 6310 z tego co pamiętam to one się świetnie sprzedawały. Nawet wiele lat po zaprzestaniu produkcji można było wyrwać z komisu czy na aukcjach.
  • Odpowiedz