Wpis z mikrobloga

Książka „Wojna Stalina”, która właśnie ukazuje się nakładem Znak Horyzont będzie - moim zdaniem - świetnie odebrana przez polskiego czytelnika. Bo przecież prawdy o naturze stalinowskiego systemu, tej która była na Zachodzie fałszowana przez lata, pragniemy tu jak kania dżdżu. W końcu, po ponad 80 latach zachodni historycy piszą o tym, co w Polsce dobrze wiemy już od 17 września 1939. II wojna światowa była to bowiem wojna nie tyle Niemiec i Hitlera – jak uczono nas w szkole zwłaszcza w okresie PRL i jeszcze później - ale przede wszystkim… Józefa Stalina.

Tu wyjaśnienie tytułu książki. Nie jest ona poświęcona jedynie roli ZSRR w wojnie, błędom i sukcesom Stalina, czy decyzjom zapadającym na Kremlu. „Wojna Stalina” oznacza, że II wojna światowa była konfliktem w dużej mierze inspirowanym i prowokowanym przez sowieckiego przywódcę.
*Zapraszam Was do śledzenia mojego kanału, gdyż autor książki Sean McMeekin będzie już niebawem gościem odcinka. Zresztą, jeżeli są jakieś pytania od Was związane z historią „wojny Stalina”, to z chęcią je zadam, piszcie w komentarzach.*
https://www.youtube.com/channel/UC0OLY6O3Ycp-dw8QhqxdaUw

Wracając do książki. Zyskała ona pozytywne recenzje od Simona Sebaga Montefiore, czy Antony’ego Beevora (autor z którym rozmowę możecie zobaczyć na moim kanale), ale została skrytykowana za arogancję, wręcz rusofobię przez Ninę Chruszczową, rosyjską politolog, obecnie profesor stosunków międzynarodowych w nowojorskiej The New School (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa, to przybrana wnuczka Nikity Chruszczowa). Nie ma się co dziwić, bo akurat dla Rosjan ta książka to największego kalibru herezja (wszak to oni kosztem ponad 20 mln żołnierzy „ocalili świat” przed hitleryzmem).
Praca jest imponująca. To 800 stron w tym 20-stronicową lista archiwalnych zbiorów. Lista publikacji źródłowych i literatury jest jeszcze dłuższa, zaś notatki, często ograniczane do cytatów, zajmują ponad 90 stron. Nic związanego z okrutną naturą reżimu Stalina nie zostało pominięte, ani zbrodnia katyńska, ani Warszawa, która u McMeekina ma swój własny rozdział.
Dlaczego autor twierdzi, że jest więcej powodów, aby nazwać drugą wojnę światową wojną Stalina niż Hitlera? Przed wszystkim zwraca uwagę, że w latach 1939-1940 ZSRR zaatakował nie mniejszą ilość państw niż III Rzesza, a zakończył wojnę uzyskaniem przez Zachód uznania właśnie dla nabytków terytorialnych dokonanych na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow. Autor podkreśla też naiwność przywódców zachodu, swoistą jak pisze "Stalinofilię" – Winstona Churchilla i Francisa D. Roosevelta, którzy na długo przed Jałtą wykazywali się uległością wobec komunistycznego dyktatora, a on sam w tym samym czasie siatką agentów infiltrował państwa dostarczające mu wszystko czego potrzebował do walki z Hitlerem. Roosevelt i Churchill, według McMeekina, zamienili konflikt w "wojnę stalinowską". Zwraca też uwagę na służalczość Churchilla jeszcze przed atakiem Niemiec na ZSRR i krytykuje Roosevelta za priorytetowe traktowanie potrzeb ZSRR w późniejszej wojnie z Hitlerem. Pomoc oferowana Związkowi Radzieckiemu za pośrednictwem Lend-Lease była od 50 do 100 razy większa niż udzielona Chinom, kluczowemu sojusznikowi Ameryki w wojnie z Japonią.
Według mnie najciekawszym rozdziałem książki i mało znanym epizodem politycznym II wojny światowej są wydarzenia z roku 1940. Ten okres kojarzy nam się przede wszystkim z blitzkriegiem na zachodzie Europy, a przecież jeszcze przed niemieckim atakiem na Francję Wielka Brytania planowała wesprzeć zaatakowaną przez Stalina Finlandię, zmontować sojusz z Włochami i Węgrami, wciągając Turcję w plan ataku na radzieckie pola naftowe. Naloty na Kaukaz RAF miał przeprowadzać z baz lotniczych w Iraku. Kto wie, jakby wyglądał sam blitzkrieg, gdyby Niemcy zostali odcięci od rosyjskich dostaw surowców.
Bliskowschodni wątek choć brzmi dość fantastycznie przybierając wymiar historii alternatywnej, to jest bardzo ciekawy dobrze udokumentowany (autor ma za sobą wiele lat pracy na uniwersytetach w Ankarze i Stambule).
Dla mnie to książka warta polecenia. Przede wszystkim ze względu na to, że druga wojna światowa przez 80 lat była na świecie przedstawiana jako prosta walka dobra ze złem. Do dziś wielu komentujących moje filmy twierdzi, że gdyby nie armia czerwona to nadal bylibyśmy pod panowaniem III Rzeszy. Może i tak, ale warto poznać kulisy tego kto naprawdę kształtował ten konflikt i kto na koniec został jego wielkim zwycięzcą.

Wojna Stalina. Nowa historia II wojny światowej
Sean McMeekin
Oprawa twarda z obwolutą
Wydanie: Pierwsze
ISBN: 978-83-240-8933-8
EAN: 9788324089338
Liczba stron: 768
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Format: 150x235mm
Cena detaliczna: 139,99 zł
Tłumaczenie: Arkadiusz Bugaj
Rok wydania: 2024

#recenzjedeku #czytajzwykopem #ksiazki #historia #rosja #wojna #iiwojnaswiatowa #iiwojnaswiatowawkolorze #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent
Historia_Podcast - Książka „Wojna Stalina”, która właśnie ukazuje się nakładem Znak H...

źródło: tempImagef84yTQ

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach