Wpis z mikrobloga

Cześć,
Piszę do was z pytaniem. Od ponad dwóch lat pracuje zdalnie dla firmy z Holandii. Jako ze udało mi się zebrać całkiem sporo pieniędzy, to postanowiłem kupić mieszkanie. Potrzebuję ponad 400 000 zł kredytu.

Myślałem, ze nie będzie z tym problemu jako że mam spore zarobki i brak innych kredytów. Bylem wczoraj w kliku bankach i okazało się, ze jako ze zarabiam w obcej walucie to nie mogę dostać kredytu hipotetycznego, a kredyt konsumencki jest nie tylko bardzo drogi, ale również ograniczony, więc nie mógłbym wziąć więcej 400000.

Czy ktoś tutaj ma doświadczenie jak co zrobić w takiej sytuacji? Moim następnym krokiem będzie dzwonienie do banków holenderskich, ale pewnie zostanie tylko kredyt konsumencki, który jest drogi.

#programista15k #programowanie #pytanie #kredythipoteczny
  • 46
  • Odpowiedz
Bylem wczoraj w kliku bankach i okazało się, ze jako ze zarabiam w obcej walucie to nie mogę dostać kredytu hipotetycznego


@fillif: No to chyba oczywiste, że zarabiając w EUR nie dostaniesz kredytu w PLN. Rozwiązaniem są hipoteki walutowe które kiedyś opłacały się bardziej niż w złotówkach ale frankowicze wszystko popsuli i są teraz bardzo drogie - np.~12% RRSO w Aliorze. A w Holandii nie dostaniesz kredytu na nieruchomość w Polsce.
  • Odpowiedz
@fillif: Dzwoń do banków w Holandii. W teorii EU pozwala na zaciąganie kredytów gdzie chcesz - tylko bank się musi zgodzić. Więc jak zadzwonisz i zapytasz to nic nie stracisz. Aczkolwiek polecam szukać krechy w Austrii ;)
  • Odpowiedz
ą hipoteki walutowe które kiedyś opłacały się bardziej niż w złotówkach ale frankowicze wszystko popsuli i są teraz bardzo dr


@fillif: nie pamietam szczegolow, ale kolega pracujac w Czechach, wzial osatetcznie kredyt z czlonkiem rodziny, a on splaca
  • Odpowiedz
  • 1
No to chyba oczywiste, że zarabiając w EUR nie dostaniesz kredytu w PLN.


@Bejro: Może dla kogoś kto się na tym zna. Dla mnie to pierwszy kredyt. Poza tyle się mówiło o frankowiczach, więc byłem pewny, że waluta nie będzie problemem.

znajdź drugiego klienta w Polsce i dla niego popracuj.


@TurboDynamo: Będzie ciężko. Domyślam się, że bym musiał dla niego pracować ileś miesięcy (w banku podobno sprawdzają wpływy sprzed pół
  • Odpowiedz
Bylem wczoraj w kliku bankach i okazało się, ze jako ze zarabiam w obcej walucie to nie mogę dostać kredytu hipotetycznego,


@fillif: w mBanku nie ma problemu jak zarabiasz w innej walucie. Tzn nie było w 2019 jak brałem kredyt.
  • Odpowiedz
@fillif: eh, ludzie w ogóle nie myślą. Dogadaj się z firmą na aneks gdzie zmieniasz eur na pln na kilka miesięcy, weźmiesz kredyt i wrócisz, tyle.
  • Odpowiedz
A w Holandii nie dostaniesz kredytu na nieruchomość w Polsce.


@Bejro: a istnieje jakikolwiek bank, który przyzna kredyt na nieruchomość w innym kraju? Pytam serio bo kiedyś próbowałem szukać takiego z myślą o emigracji na X lat do właśnie tego kraju gdzie leżałby taki bank.
  • Odpowiedz
@Pandillero: Tak, chyba większość banków w strefie euro da chętnie kredyt na domek w Hiszpanii bo to popularny kierunek i wiele klientów tego szukało.
  • Odpowiedz
kredyt na domek w Hiszpanii


@Bejro: nie rozumiesz. Kredyt na dom w Polsce ale na zagranicznych oprocentowaniach tak żeby oferta była konkurencyjna wobec polskich banków
  • Odpowiedz
@fillif: santander, mbank, citibank i nie pamiętam co tam jeszcze. przez telefon kiedyś wszystkich obdzwonilem, zadałem to pytanie zanim jeszcze zaczęli gadać swoje formulki i wszystko było jasne szybko. Jak co to doradcom nie ufaj bo beda mówić że można nawet jak nie mozna
  • Odpowiedz
@Bejro: to nie jest oczywiwte bo tak nie jest ;) kredyt mam w pln, zarabiam w usd. W usd sa chyba bardzo wysokie marze choć nie pamiętam dokladnie
  • Odpowiedz